şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
 • kronik sorunları var diye türkiye'de tutulmayan ama tam bir performans ve konfor ustası otomobil olarak söz edebiliriz kendisinden.

  bu araç türkiye'ye ilk geldiği zaman fiat grubuna ait ilk ecu'lu ve elektronik donanımları barındıran arabalardandı ve ustalaramız ince uzun düz tornavida ile karbüratörayarlamaktan fazla bilgi sahibi olmadıkları için olsa gerek, arabaya sadece kahve falı bakar gibi bakmışlar ve tahmin yürüterek arızalarını gidermeye çalışmışlardır. o zamanlar potansiyometre, rölanti motoru, vuruntu sensörü, ecu ve map sensörü gibi donanımlar konusunda pek fikir sahibi olmayan fiat grubu ustaları "bu nasıl araba ya" diyerek kapılarına gelen fiat brava, marea, bravo sahiplerini kovmuşlar ve arabayı lanetli ilan etmişlerdir. araba bir anda türkiye'de istenmeyen, kronik sorunlu ve problemli bir araba haline gelmiştir. ustaların da hakkını yemeyelim, ilk gelen arabalar gerçekten sorunluydu.

  fiat brava'lar son 22 yılda, arabanın dilinden anlamayan ustalar tarafından deneme tahtası haline getirilmiş ve haşatları çıkarılmıştır. temizini ve kurcalanmamış olanını piyasada bulmak çok zordur. sorunsuz olanları zaten sahipleri tarafından satılmazlar. kronik denilen arızası sadece kendi kendine gaz vermesi ve hararet göstergesinin elektroniksel arıza sebebiyle sonlara dayanması olarak bilinir. donanım olarak da iç kapı kolları sürekli olarak kırılır ve elde kalır ama bu sorunlar şu an için çözüme kavuşturulmuştur. kronik sorunların çoğu mk1'lerde, 2000 ve öncesi üretilen brava'larda, hgt diye bilinen 5 silindirli motora sahip olanlarında görünür. karbüratörlü olarak piyasaya sürülen brava s türkiye'de yoktur. genelde brezilya, rusya, bulgaristan ve ukrayna gibi ülkere satılmıştır. italyan üretimi olan zfa şaseye sahip brava'larda kronik sorunlar pek görülmez. eğer ki mk2 ve zfa şaseli bir brava'nız var ve kronik sorunları yaşıyorsanız, aracınız ya kurcalanmış ya da boğaz kelebeği veya ecu değişmiştir. ya da tesisat yorgunluğu başlamış demektir. ayrıca polonya üretimi olanların da fabrika çıkışlı kronik sorunları olduğu bilinir.

  sanılanın aksine parçaları uçuk fiyatlı değildir ve ustasını bulduğunuz zaman size ucuz yollu arızalarını giderebilir. örneğin amortisör değişiminde yedek parçayı sadece brava diyerek alırsanız fiyatı yüksek, tempra amortisörü diye alırsanız fiyatı daha düşük olacaktır. çünkü ikisi de aynıdır. ayrıca birçok parçası için diğer fiat otomobillerinin parçaları uyumludur.

  gelelim şu meşhur kronik sorunlarına ve çözümlerine.

  - kendi kendine gaz verme: çoğu brava kullanıcısı bu durumdan şikayetçidir ve sorunu çözmek için bir dünya para harcarlar. sorun temelde tesisat yorgunluğu olarak bilinir ve motor elektrik tesisatı değişince yüksek oranda sorun giderilir. ayrıca boğaz kelebeği temizliği ya da değişimi sorunu çözer. boğaz kelebeği üzerinden şasi kablosu çekmek falan geçici çözümlerdir.

  - hararet göstergesi: elektronik devre kartı yüzünden kaynaklanır. bu sorun son zamanlarda ortaya çıkmıştır ve göstergenin sökülüp lehim tazelemesi yapılması ile sorun giderilir. bunu sizin için bir televizyon tamircisi bile yapabilir.

  - iç kapı kolları kırılması: fiat brava'ların iç kapı kollarının kırıldığı doğrudur. çektiğiniz an elinizde kalabilir. orijinal ya da kaliteli bir parça alırsanız, sorun çözülür. 20 yıllık olup üzerinde orjinal kapı kolu olanları bir hayli fazladır. bursa üretimi olanlarında bu sorun daha fazla göründü.

  - sağ camın yavaş açılıp kapanması: evet böyle bir efsane var ve doğru. sağ cam, sürücü kapısından açıldığı zaman yavaş, sağ taraftaki düğmeden açıldığı zaman biraz daha hızlı ama yine yavaş. çözümü yok :)

  - farların güçsüz kalması: maalesef böyle bir sorun var. farlar ne yaparsanız yapın önünüzü tam anlamıyla aydınlatmıyor. ama geçen yıllarda gördüğüm bir brava'da, bu sorunu mercekli far alıp kaliteli bir led takarak tamamen çözüme kavuşturmuşlar. farların mercekli olması sebebiyle karşıdan geleni kesinlikle rahatsız etmiyor.

  bu otomobillerde bulunan özellikler şu an piyasada olan orta segment araçlar ile hemen hemen aynıdır ve hepsi standart olarak gelir.

  - sürücü ve yolcu hava yastıkları
  - kaza anında patlayıp gerilen emniyet kemerleri
  - araç hızına göre sesi azalıp çoğalan radyo
  - elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar
  - fan hızının otomatik ayarlandığı ve ortam ısısının kontrol altında tutulduğu ısıtma soğutma sistemi
  - yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon
  - bel desteği ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu
  - arka koltukta üç emniyet kemeri
  - arka koltukta oturan yolcular için ayaklara ve ortadan sağa sola üfleyen ısıtma soğutma sistemi
  - 4 cam otomatik ve çocuk kilidi (bazı modellerde önler)
  - kaza anında yakıtı kesen darbe sensörü
  - kapı içleri çelik barlar
  - yükseklik ayarlı emniyet kemerleri
  - yükseklik ayarlı sürücü ve yolcu başlıkları
  - taze havayı içeri alan kapak elektriklidir ve kapatsanız bile 30 dakika sonra tekrar açılır
  - otomatik yükseklik ayarlı farlar
  - klima (gayet iyi soğutur, bazı modellerde yok)
  - motor sıcaklığına göre devri ayarlanan soğutma fanı
  - arka cam sileceği ve yıkama sistemi
  - hızlı buğu çözme sistemi
  - abs
  - sis farları
  - bağımsız süspansiyon sistemi
  - 16 valf 108 beygir gücünde motor
  - manuel / otomatik vites ve sürüş modları
  - orta kol dayama
  - immobilizer
  - 6 hoparlör ses sistemi
  - yatırılabilir arka koltuk
  - uzaktan kumanda ve merkezi kilit sistemi

  ayrıca tam dolu olan modellerinde sunroof, 4 ayrı hava yastığı, direksiyondan kontrollü müzik sistemi, ebd, bagajda cd changer, far yıkama, deri koltuk gibi özellikler mevcuttur. türkiye'de pek görülmemekle birlikte, 5 silindirli ve dizel motorlu olanları da bulunur. 5 silindirli hgt modeli fiat marea ve fiat bravo'lar ile türkiye piyasasına girmiştir.

  sürüşü gayet keyiflidir. arabasını sattıktan sonra değerini anlayıp yine fiat brava almak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. bakımlı bir fiat brava şu an bile 200 km/s hızlara rahatlıkla çıkar. çıkar ama 170'den sonra arabaya olan güven duygunuz kaybolur.

  virajlara gayet stabil ve çoğu otomobilden güvenli bir şekilde girer çıkar. 'savrulur giderim bak' hissiyatı yoktur. bunu diyebilmek için lastikleri iyi, alt düzen ile ilgili bir sıkıntısı olmayan brava'ya sahip olmanız gerekiyor.

  türkiye'de sayılı ustası vardır bursa, izmir, eskişehir ve ankara'da. eğer tercihinizi bu otomobilden yana kullanırsanız, bu ustalar otomobilinizi sorunsuz bir hale getirip size teslim ederler. önemli bir detay daha; bu otomobillerin kalorifer petekleri delinse bile, kısa bir süre içerisinde torpido gözünün oradan değiştirilir. arabanın ön göğsünü komple indirmeye gerek yoktur.

  görsel
  görsel
  görsel
  görsel
  görsel

  detaylı bilgi için #121627668
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap