şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
30525 entry daha
 • dizüstü bilgisayarların avantajları olduğu gibi, dezavantajları da vardır. özellikle oyun oynamak isteyenler için en büyük sorun ısınmadır. dizüstülerde soğutma çok önemli bir yere sahiptir ve neredeyse her firma soğutma için kendi sistemini geliştirmekte ve bu kaliteyi belirleyen en büyük faktörlerden biri olmaktadır.
  bahsedeceğim programı büyük ihtimalle çoğu insan bilmiyor ama ben yararlı bir araç olduğunu düşünüyorum. çünkü işlemciden az performans kaybıyla daha uzun süreli bir kullanım sunuyor. işlemciyi rahatlatıyor.

  (bkz: intel extreme tuning utility)

  intel bu program ile işlemcinize müdahale hakkı veriyor. ve siz işlemcinizin voltunu düşürerek sıcaklığa gözle görülür bir şekilde etki ediyorsunuz. bu işleme undervolting deniyor. performanstan ise farkında olamadığınız kadar bir düşüş yaşıyorsunuz. çünkü işlemci hızınız maksimum 3.80 ghz destek veriyor ise siz bunu volt düşürerek 3.70-3.60-3.50 ghz gibi değerlere düşürebiliyorsunuz. güçlü işlemciler zaten bu frekanslarda dahi ekran kartını besleyebilecek güce sahip olabiliyorlar. daha öncede sözlükte de bahsedilmiş.

  (bkz: undervolting)

  evet nasıl yapıldığına gelirsek, programı açtığımızda şöyle bir ekran geliyor önümüze.
  bu ekran işlemcinin genel ekranı her şeyi görebilirsiniz buradan fakat bir şeylerle oynamayın derim ben.
  1. adım

  daha sonra yandan cache yazan yeri seçiyoruz. bu bölüm voltaj ayarları bölümü. burada değişecek yer 0.000v yazan yer.
  2. adım

  evet şimdi işlemcinizin modeline göre size ne kadar değiştirmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.
  işlemcinizin son hanesi "u" ile bitiyorsa "-0.050v"
  son hanesi "hq" ise "-0.100v" örnek: (intel core i7 7700hq)
  eğer "h" ile bitiyorsa "-0.110v" örnek: (intel core i5 8300h)

  evet üstteki işlemci modellerine göre voltu düşürebilirsiniz. daha kapsamlı bir sonuç için işlemcinizin modelini undervolting diyerek yazıp bakabilirsiniz. ben i7 7700hq kullanıyorum ve "-0.115v" değerinde çok güzel sonuçlar aldım. işlemden sonra sağ alttan apply ile onaylayıp stress testine sokun. stress testini 15 dakikaya ayarlayıp şu şekilde * testi başlatın.
  bilgisayar mavi ekran verip kapanıyorsa volt değeri gereğinden fazla düşmüştür. -0.125v yaptıysanız -0.115v ile deneyin. kendiniz bulun bu değeri. ve sıcaklık testlerine bakın oyunlarda.
  stress testini geçtiyse eğer sağ alttan save yapın bu şekilde pc her açıldığında yeniden ayarlamak zorunda kalmazsınız. herhangi bir sorun olursa "0.000v" değerine getirip apply deyin. umarım işinize yarar.

  kaynak videosu için şuradan
1909 entry daha