şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
383 entry daha
 • 2016 senesinde yapımına başlanan ve cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın, özbekistan devlet başkanı şevket mirziyoyev’in ve yaklaşık 2 bin davetlerinin katılımıyla 20 şubat 2020’de düzenlenen bir resepsiyon ile açılan, türkiye’deki en büyük kütüphanedir. öncelikle söylemeliyim ki mimarisi, tasarımı, dizaynı ile birlikte güzel bir kütüphane olmuş. milli kütüphane’yi de kapatmadan böyle bir kütüphaneyi sürdürebilmek devletimiz için güzel bir kaynak olur. ben her zaman özenmişimdir ve istemişimdir normal kütüphaneler ya da milli kütüphane dışında gerçekten devlet eli altında olan ve devlet erkanının da bol bol katkı yapabileceği bir kütüphanenin geliştirilmesine. murat bardakçı birkaç ay önce katıldığı bir yanında “türkiye arşivsel bakımdan ingiltere ile birlikte en fazla arşive sahip olan ülkedir. orhan gazi döneminden kalma belgeler bile mevcuttur. “ demişti. biz maalesef çok fazla arşive, belgeye, kaynağa sahip olan bir ülke olarak o arşivlerin kitaplaştırılmasını ve yayınlanmasını bir türlü yapamıyoruz. murat bardakçı’nın söylediğine göre arşivin hâlâ önemli bir kısmı tasnif dahi edilememiş durumda. umarım bu kütüphaneyle birlikte bir domino taşı etkisi yaratılır da şu evraklara ve belgelere de el atılır.

  mesela bizim neden şöyle bir kültürümüz, geleneğimiz olmasın ki? 19. yüzyılda avusturya’nın milli eğitim bakanı’nın 500 yıllık ve 10 bin ciltlik bir kütüphanesi mevcut hem de devlet bünyesinde değil kendi bünyesinde. bizim bakanlarımızın, milletvekillerimizin, cumhurbaşkanımızın da böyle bir geleneği, kültürü sürdürme devamlılığı olsa ve herkes bu kütüphaneye eklemeler yapsa gerçekten büyük bir envanter elde edilir. şu anlık cumhurbaşkanlığı millet kütüphanesi’nin envanteri şu şekilde:

  - 4 milyonun üzerinde kitap ve basılı materyal
  - devlet arşivlerine ait 45 milyon belge
  - 120 milyon makale ve rapor
  - 550 bin e-kitap
  - 60 bin e-dergi
  - 6.5 milyon elektronik tez
  - türkiye yazma eserler kurumu başkanlığı bünyesinden 300 bin yazma eser
  - 50 bin el yazması ve nadir koleksiyon ürünleri
  - 1.2 milyon trt arşivi ses dosyası.

  recep tayyip erdoğan ve özbekistan, fransa, hindistan, çin gibi ülkelerin büyükelçilikleri ile beraber ilber ortaylı’nın da kendi kişisel koleksiyonundan birçok doküman hediye ettiği bir kütüphanedir. büyük kütüphanelerden alıştığımız gibi her biri tarihteki 16 büyük türk imparatorluğu’nu temsil eden 16 sütun arasında yuvarlak bir salon görüyoruz. buranın mimarisini cidden beğendim.

  ayrıca bilmiyorum ama sadece kitap değil bunun yanında makale, rapor, derleme dökümanlar da içinde bulunmakta. acaba google scholar üzerinden ulaşabildiğimiz akademik belgelere de ulaşmak ve bir çıktı almak imkanımız var mı? yani eğer bu kitapların, dökümanların yanında bir de ulusal tez merkezi’ndeki veya google akademi’deki tezlere ve yayınlara ulaşabiliyorsak gerçekten harika. yani burası sadece insanların gelip kitap alacağı, dergi okuyacağı ve sadece pasif olarak öğrenebileceği bir yer değil; zaman geçtikçe aktif olarak çalışma yapacağı, belirli makaleler çıkartacağı bir yere dönüşürse muazzam olur. bu imkanlar umarım sağlanıyordur ya da en kısa sürede sağlanır. çünkü benim gibi ankara’ya yakın oturmayanların ulaşması çok güç bir kütüphane olduğu için sadece internet destekli yayınlara ulaşabilirim. o yüzden ulusal tez merkezi ve google akademi gibi yerlerde güçlendirmeler eğer gerekiyorsa yapılmalıdır.

  türk milleti ve devletimiz için hayırlı olsun. umarım sadece bu iktidar döneminde değil de ilerleyen hükümetler ve cumhurbaşkanları döneminde de gereken önem ve ihtimam gösterilir. sadece yapılmış olmak için yapılan bir kütüphane olarak kalmaz. eğer gereken ilgi, alaka ve özen gösterilirse türkiye'ye güzel bir miras olacağını düşünmekteyim.

  anadolu ajansı'nın tamamını yayınladığı cumhurbaşkanlığı millet kütüphanesi'nin açılış resepsiyonunu buradan izleyebilirsiniz.

  cumhurbaşkanlığı millet kütüphanesi'nin resmi internet sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

  cumhurbaşkanlığı millet kütüphanesi'nin resmi tanıtımını ise buradan seyredebilirsiniz.

  anadolu ajansı'nın ayrıca yaptığı kısa haberi buradan, tgtr haber'in yaptığı kısa haberi ve tanıtımı da buradan seyredebilirsiniz.

  türkiye cumhuriyeti'ne, faydalanacak ve fayda sağlayacak insanlara, ilime ve bilime hayırlı olsun diyelim.
81 entry daha