şükela:  tümü | bugün
162 entry daha
  • açılın, işin içinden yazıyorum. maske yokluğundan, arz/talep eğrisinden dolayı pahalanmadı. tamamen şark kurnazlığı sebebiyle pahalandı.

    şimdi arkadaşlar, her üründe olduğu gibi bu üründe de belli başlı büyük üreticiler var. salgın ilk başladığında sağlık bakanlığı bu büyük firmalara, üretimlerinin yarısını direkt olarak onlara kaydırmalarını talep etti. firmalar da kabul etti tabii, sonuçta millet vekâsı.*

    şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere, maske zor üretilen bir ürün değil. makineleri 100 bin liradan 1 milyona kadar ilerliyor ve aklınıza getiremeyeceğiniz kadar merdivenaltı üretim tesisi bulunuyor. bu merdivenaltı tesisler genelde kaçak göçek iş yapıyor fakat katiyen kötü mal üretiliyor diye düşünmeyin. %99'u ce sertifikalı.

    yazının başında bahsettiğimiz sektörün büyük abileri şu an ürünlerinin yarısını yurtdışına, geri kalanını da sağlık bakanlığına yolluyor, bu sebeple de biraz önce bahsettiğimiz merdivenaltı, sik kadar yerde üretim yapan tipler ali kıran baş kesen oluyor. afaki fiyatlar çekiyorlar, ee toptancılar da domalan tüketici bulunca kaçırmıyor bir de onlar yapıştırıyor. elinde stok bulunan toptancılar zaten büyük kan emici, anında mal yok demeye başladılar ve %600 zam yaptılar. elimde 400.000 adet n95 maske vardı ve hepsini normalde sattığım fiyata sattım. bunun tek sebebi insan beşer, kuldur şaşar. ya para hırsına düşüp de üç beş kuruş pahalı fiyata maske satayım derken bir babanın ailesine maske ile önlem alamamasına sebep olursam diye düşündüm, biliyorum ki parayı kazansam da geceleri uyku girmeyecekti gözüme. kafa rahatlığını paraya değiştim şahsım adına.

    özetle; devlet stoğunu sağlam yaptı, zor olur uğraştırır ama inanılmaz rakamlarda maske var depolarda. rahat olun, siz de alırsınız. zorlamayın. pek de yararlı değil maske zaten. kıyafete dahi yapışabilen bir yapıdan bahsediyoruz sonuçta.
27 entry daha