şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1702 entry daha
 • bu başlıkta önceki üç entrymden farklı olarak bu defa beş adet kısa yapıtı birkaç cümlelik naçizane yorumlarımla aşağıya bırakıyorum. bundan sonra beşer adet yorumlayarak paylaşacağım, malum vakitsizlikten dolayı.

  not 1:bu başlıktaki son entrymde olduğu gibi daha önce hiç yazılmamış kitapları listeliyorum. önceki entryleri okumadığımız ya da başlık içinde aratma geleneğimiz olmadığı için aynı kitap belki on defa yazılıyor. ben de son iki entrymden itibaren yalnızca kıyıda kenarda kalmış iyi kitapları bu başlığa ekliyorum.

  not 2: kitaplar rastgele sıralanmıştır.

  not 3: önceki entrym için #52889540

  1 - uykuda sevilen kızlar: nobel edebiyat ödüllü japon yazar yasunari kawabata'nın en önemli kitaplarından biri. başta gabriel garcia marquez olmak üzere pek çok yazarı derinden etkileyen bir konu ve üslubun hakim olduğu bu kısa romanında kawabata, sıra dışı bir genelevde yaşlı bir adamın başından geçenleri psikolojik derinliğiyle ele alıyor.

  2 - kuzeye göç mevsimi: sudanlı yazar tayep salah'ın ve aynı zamanda afrika edebiyatının başyapıtlarından biri. büyük yazarlara sorularak oluşturulmuş ankette, gelmiş geçmiş en iyi 100 yapıt listesinde görünce merak edip okumuştum bu kitabı. aynı zamanda arap edebiyatının da en önemli romanı sayılır. yıllarca ingiltere'de okuduktan sonra ülkesine geri dönen zeki ve yakışıklı bir adamın gizemli hikayesine odaklanan bu kitabında salah sömürgecilik, geri kalmışlık ve geleneksel değerler üzerinden evrensel mesajlar veriyor.

  3 - raşomon ve diğer öyküler: japon edebiyatının kilit isimlerinden sayılan akutagawa'nın en önemli öykü kitabı. kitabın kendisinden ziyade akira kurosawa'nın film uyarlamasıyla iyice popüler olan bu kitaptaki öykülerde akutagawa hümanizm, gerçeklik ve insan doğası üstüne düşündürüyor. bu arada kurosawa'nın film uyarlaması aslında bu kitaptaki "raşomon" ve "çalılıklar arasında" adlı iki öykünün birleştirilmesinden geliyor. bu da kurosawa zekası üstüne sağlam bir ipucu veriyor.

  4 - borges ve ben: yüzyılımızın en önemli yaratıcılarından jorge luis borges'in az bilinen leziz öyküsü. yalnızca bu öyküsü bile onun zekasına ve öyküleme yeteneğine hayran olmak için kafi. bu öyküsünde borges, kendisini bir öykü kahramanı olarak düşler ve parçalar. çocukluğundan, yazarlık sürecinden ve genel itibariyle dünya halinden alaylı bir dille bahseder. sarkastik üslubun zirve eserlerinden biri benim gözümde.

  5 - düşkaçıran: günümüzün en önemli öykücülerinden biri (bence en iyisi) olan cemil kavukçu'nun gerçekle gerçeküstü arasında gidip gelen öykü kitabı. aslında daha çok kırsal kesimi, kasabaları, "küçük insanları" yapıtlarında işleyen kavukçu, bu kitabında latin amerika diyarlarına yelken açıyor ve çoğunlukla orada rastladığımız büyülü gerçekçi öyküleri dilimizde var ediyor. kanımca öykücülüğümüzün yüz akı kitaplarından biri.
686 entry daha

hesabın var mı? giriş yap