şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
 • tanım: daha önceden görmek
  tanım: aynı zamanda abd yapımı aksiyon filmidir.

  daha önce dejavu yaşadınız mı?
  bir durum size tanıdık geldiğinde hissettiğiniz hayali bir histir. dejavunun tek bir tanımı yoktur. anlık bir deneyimdir ve fark etmeksizin meydana gelir ve bu durum bilim adamlarının kayıt alıp incelemesini imkansız kılar. dejavu öylece oturup başınıza gelmez. fiziksel bir belirtisi yoktur ayrıca araştırmalarda bir sezgi ya da his olarak kabul edilir. bu somut kanıt eksikliği yüzünden yıllar geçtikçe artan spekülasyonlar olmuştur.

  emilie boirac - daha önce görülmüş anlamına gelen bir terim olarak sürmesinden beri nerdeyse kırktan fazla teori bunu açıklamaya çalışmıştır. fakat beyin görüntüleme ve bilişsel psikolojideki son gelişmeler araştırma alanını daraltmıştır.
  en yaygın üç teori ;

  ikili işlem beyinin görme, işitme ve koku alma duyuları genellikle aynı anda bilgiyi işleyebilir. nadiren beyin bu kanallardaki bilgiyi işlemekte biraz gecikir ve erişim kanallarındaki sıkıntı beynin geç gelen bilgiyi bağımsız bir olay gibi yorumlamasına neden olur. önceden kaydedilmiş an tekrar canlandığında daha önce yaşanmışlık hissi verir.

  hologram teorisi anılar hologram formunda kaydedildiği için böyle olur ve hologramlarda resmin bütününü görmek için tek bir parçası yeterlidir. örnek vermek gerekirse; daha önce gitmediğiniz bir piknikte yaşadığınız ' ben buraya daha önce gelmiştim' hissi o piknikte geçmişte daha önce gördüğünüz küçük bir ayrıntının olmasıdır. mesela bir çatalın deseni ya da kareli piknik örtüsünün desenini, küçükken gittiğiniz babaanne evinde daha önce görmüş olmanız gibi. fakat beyin bunu daha önce babaanne evinde gördüğünü hatırlamak yerine aşinalık uyandırır. masa örtüsünü ya da çatalı daha önce görmüş ama hatırlamayı başaramıyorsunuz.

  bölünmüş dikkat dikkatimiz belli bir nesne tarafından dağıtlırken beynimiz bilinçaltında bir yerde gezdiği durumda oluşur der. dikkatimizi topladığımızda, daha önce burada bulunduğumuz hissi gelir. beyin çevresel görüşte her şeyi kaydetmesine rağmen bunu bilinçli ayrımsamanın dışında yapar. odağınızı başka yere yönlendirip dikkat etmediğiniz şeylere baktığınızda daha önce burda olduğunuzu anımsarsınız.

  bu teorilerden hiçbiri dejavunun kesin kanıtı olarak ileri sürülemese de ortak tönleri olduğu aşikar.
  bir daha ki sefer dejavu yaşadığınızda bir dakikalığına şunu düşünün; dikkatiniz mi bölündü? bir yerlerde aşina olduğunuz bir cisim mi var ? yoksa sadece beyniniz mi yavaş çalışıyor ?
14 entry daha