şükela:  tümü | bugün
183 entry daha
 • aslında değiliz. fakat duruma ve koşullara göre değişiklik gösteriyor. başımdan geçen bir olayı paylaşmak isterim. ırlanda'da pub'da barmen olarak çalışmaya başlamıştım. pubların genellikle müdavimleri olur. genelikle aynı müşteriler gelir. benim için ırlanda'da sadece iyi ve kötü insan ayrımı vardı. neyse bir müşteri geldi. aramızdaki diyalog,
  ben: b
  müşteri: m
  m: yeni barmen misin?
  b: evet. nasıl yardımcı olabilirim? (gülümseyerek)
  m: türk müsün, değil mi? jimmy söyledi.
  b: evet. (kusadasi demesini bekliyorum. irlandalıların birçoğu kuşadası'nı biliyor)
  m: oh tamam. senin anadilin arapça değil mi? dedi.

  zaten o gün cumartesi yoğun iki vardiye çalışıyorum, yorgunum. hiç bozmadım. gülümsedim. ırlanda'da iki anadil var. ıngilizce ve ırlandaca. fakat uzun yıllardır ingiliz sömürgesinde oldukları için kendi dillerini konuşamıyorlar ve bilmiyorlar. aynı zamanda ingilizleri sevmiyorlar ve nefret ediyorlar.

  b: hayır. ben türk'üm. bizim anadilimiz türkçe. aynı zamanda ıngilizce konuşabiliyorum. bunu görebiliyorsun. ayrıca milattan önce 3. yüzyıla kadar tarihimiz dayanıyor. dedim gülümsedim :)
  m: ah tamam. fakat arapça biliyorsun, değil mi? dedi. adam resmen oynuyor üzerime anladım.
  b: hayır, bilmiyorum. çünkü kendi dilimizi konuşuyoruz. ihtiyacımız olmuyor dedim. sonrasında evet sen ingilizce konuşabiliyorsun fakat kendi anadilin irlandaca konuşabiliyor musun? dedim ve gülümsedim.
  m: (error surat ifadesi) hayır, konuşamıyorum dedi.
  b: gülümsedim. öncelikle kendi anadilinizi konuşmalısınız, sonrasında tarihini bilmediğiniz millet hakkında kesinmiş gibi konuşmamalısınız. dedim. bayağı kibar davranıp gülümsedim.

  biraz hüzünlendi. birasını bitirip ayrıldı. bir daha göremedim. belki benim çalıştığım günlere denk gelmemiştir.

  özetle, türkler ırkçı değildir. haksızlığa dayanamazlar. karşısındaki ırkçılık yaparsa etki-tepki şeklinde cevap verirler.
1173 entry daha
hesabın var mı? giriş yap