şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • ağahan'ı gördüm

  "bir fransız der ki:
  - asrımızın en büyük keşifçisi ampulu bulan edison değildir, ağahan'dır.

  açıklar ve izah eder:

  - hintliler cennete gitmek için paralarını suya atarlardı. ağahan: '- bana veriniz!' dedi. o günden beri ismailî hintliler paralarını ağahan'a veriyorlar. keşif buna derler.

  dün sabah sokakta dolaşırken, otelinden çıkan ağahan'ı gördüm. yakındaki alaturka hamamda yıkanmaya gidiyordu. kim bilir hangi gece kulübünde sabahlamıştı. şakakları, hâlâ, viski sarısı terliyor.

  biraz sonra, başından, iki kurna dolusu ılık su boşaltacaklar. çünkü hindistan'a gidecek mukaddes şişeleri doldurmak lazımdır. eskiden paralarını ganj'ın çamurlu suyuna atıp kurtulan hintliler, şimdi, üstelik ağahan'ın sabun tortulu bulaşık suyunu da içiyorlar. ağahan göbek taşı üstüne yığılmış, genç tellaklara, bir dolama sarık gibi kat kat karnının göbek yağlarını oğduruyor. hint şişelerine giren sular?

  ganj'ın kenarında bütün kıvrılmış barsakların şifa diye bekleştiği su, kimin kirinin suyu, kimin teri, kimin yağı?

  ve londra'nın yer altı kulüplerinde bütün orospular hint nezirlerini paylaşıyor. nisli satıcı kız, ağahan'ın çocuğunu büyütüyor: o da ter suyu, kir suyu, göbek ve apış suyu, kulak ve ayak suyu satacak. londra zemzemi."
  1933

  falih rıfkı atay - gezerek gördüklerim
  .../...
  ağa han'ın bu ülke için bir ilginç tarafı şudur ki kendisi londra islam cemiyeti’nin reisi seyit emir ali ile birlikte 9 kasım 1923’de türkiye'ye yazdığı mektupta atatürk'e "halife olun" teklifinde bulunmuştur. atatürk bunu şiddetle reddetmiştir.

  kendisi bir rivayete göre 1919’da toplanan paris konferansı’na, “britanya ajanı” resmi kimliğiyle katılmıştır. seyit emir ali için de “ingiliz hükümetinin resmi kalemi” denmiştir.
14 entry daha