şükela:  tümü | bugün
159 entry daha
 • tanım: hava yollarında daralma olarak görülen kronik rahatsızlık.

  bir öksürük ya da hırıltıyla başlayan astım, göğsü sıkıştırarak nefes darlığı hissetmeye neden olur.
  `insanlar astıma neden yakalanır ve ölümcül bir hastalık mıdır?`
  dünya çapında 300.000 milyon insanda görülen astım her yıl 250.000 insanın hayatına mal olmaktadır.
  astım bronş ve özellikle bronşcukları etkiler. bu hava kanalları mukoza denilen sıvıyla kaplıdır. düz kas yapısına sahip kanallar; astım olan insanlarda belirli tetikleyicilerde aşırı tepkiyle kronik iltihaplanma oluşur. sigara dumanı, parfüm, toz, polen soğuk hava ve hatta stres bu tetikleyicililerden biridir.
  `peki günlük hayatın bir parçası olan bu şeyler nasıl astım ataklarına yol açar?`
  astımlı kişi tetiklendiği zaman düz kas yapılı kanallar kasılır ve daralır. ayrıca tetikleyici mukoza sıvısını arttırarak kanalları daha da daraltır.
  normal zamanlarda mukoza toz parçacıklarını yakalamak için kullanılır. fakat astım atağı sırasında mukoza nefes almayı zorlaştırır.
  göğüsteki hırıltının sebebi nedir?
  havanın daralmış hava kanallarından geçerken çıkardığı ıslık sesidir.

  mantıksız gelse de astım atağı sırasında nefes almaktan ziyade nefesi vermek zorlaşır. bu da ciğerlerin fazla hava dolmasına yani hiperinflasyona neden olur. zamanla bu sorun organlara ve ciğerlere giden oksijenin azalmasına neden olur. bazen ağır astım ataklarında vücuda uzun süre oksijen gidememesinden kaynaklı ölümler meydana gelebilir.
  astım ilaçları nasıl işe yarar
  ventolin ilaçları hava kanalları boyunca sıvı bir buhar ya da ince bir toz gönderir. bu ilaç astımı anında tedavi eden ağrı kesici ilaçtır. sıkışmış kasları rahatlatıp, hava kanallarını açarak daha fazla hava giriş/çıkışı sağlar. diğer bir tedavi yönetimi de tetikleyicilere olan hassasiyeti azaltmaktır.
31 entry daha