şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • -eylül 1941. almanlarnı tokyo büyük elçisi eugen ott`:https://en.wikipedia.org/…ki/eugen_ott_(ambassador)` bir süredir nazi yanlısı alman bir gazeteci ile yakın arkadaştır.
  - ikili sık sık buluşur, dertleşirler. ott bu zeki adamla sohbetten büyük zevk almaktadır. özellikle almanların sovyet savaşı hamleleri hakkında konuşurlar.
  - bu sohbetlerden birinde ott sıranın moskova'da olduğundan bahseder. hatta tam tarih bile bellidir.
  - ott'un bilmediği şey bu nazi yanlısı gözüken, genç, çekici ve zeki adamın sovyetlerin tokyo'daki casusluk şebekesinin başı olduğudur.
  - bu kişinin adı richard sorge*dur.
  - sorge bu bilgiyi ivedilikle moskova'ya iletir.
  - kendisi bununla kalmaz, bir süre sonra - moskova savaşı devam ederken- japonların yönünü abd ile yapılacak savaşa çevirdiğini yine moskova'ya bildirir.
  - bunun üzerine doğudaki yedek sovyet birlikleri - ki bunlar kış savaşında çok deneyimlidirler- moskova cephesi'ne doğru yol alır.
  - almanlar bu taze birlikleri karşılarında görünce duraklar. zaten moskova önündeki panzer birlikleri hitler tarafından güneye gönderilmiştir.
  - böylece moskova'yı alma hayali suya düşer.
  - daha sonra bu taze sibirya birlikleri stalingrad'da tekrar almanların karşısına çıkacak ve onlara yeni bi mağlubiyet tattıracaktır.