şükela:  tümü | bugün
35 entry daha
 • uzuun yıllar önce, şişlide eski bir müzik kayıt stüdyosuna kısa bir iş ziyaretim olmuştu. ziyaretim gereği, kayıtların yapıldığı, o koskoca ses mikserlerlerinin bulunduğu kontrol odasına girdim. ses mikserleri eskiden koskocamanlardı, şimdilerde kucağa alınacak kadar küçüldüler... kontrol odalarında, kayıtları yapan kişiler, yanlarında da çoğunlukla işin sahibi plakçı durur. (o zamanlar prodüktör lafı henüz pek bilinmezdi.) içerideki başka bir kapı, yalıtılmış okuma odasına açılır. okuma odası, genelde şarkıcıların isteği üzerine karartılır. dikkat dağılmasına iyi bir çözümdür.

  odadaki herkesle merhabalaştıktan sonra, bir köşeye oturdum. içini göremediğim ve her zamanki gibi karartılmış okuma odası. ama bu kez muhteşem bir ses ve katıksız arabesk söylüyor! arabeskten hoşlanmam pek, ama duyduğum bu ses diğerlerinden farklı. o kadar içten söylüyor ki, oturduğum koltuğa çakılıp kaldım. bu arada, işin sahibi plakçı bana birşeyler danışıyor, dikkatim sese kaydığı için soruları ya kaçırıyorum ya da yanlış cevaplar veriyorum. adam sese kilitendiğimi farketti, gülümsedi... ve sustu.

  içerideki muhteşem ses, arada sırada müziği durdurup, 'bu kısmı beğenmedim, bir daha okuyacağım' diyor, yeniden başlanıyor... yeniden söylüyor, kaydı durdurup en baştan dinliyor, beğenmemişse bir kez daha okuyor. her seferinde uzun uzun dinliyorum.

  görüşmemizi rahat yapabilmek için, plakçıya dışarı çıkmak için kibarca işaret ettim. ayağa kalktım. odadakilere sessizce el sallayıp tam çıkıyordum ki, karanlık odadaki ses okumayı tekrar durdurdu. hemen sonra müzik durdu. karartılmış okuma odasının kapısı hızla açıldı. içeriden, kısacık boyuna rağmen etekleri ayakkabılarını örtecek kadar uzun, gözleri insanın içine işleyecek kadar pırıltılı bir bayan çıktı. gülümseyerek:

  - merhaba, nereye gidiyorsun öyle hemen ? o kadar güzel dinliyorsun ki, sana söylüyordum şarkıyı. işin yoksa kalıver, güzel güzel okuyayım. hadi. (çok şaşırmıştım !)
  - merhaba, benim adım earthlingplus... şeyy, aslında plakçınızla toplantımız var... (şaşkınlık içinde plakçıya bakarak) ben.. eee...
  - merhaba, ben kibariye. sen bana kiboş de.
  - (gulp ve ohaa!) çok özür dilerim tanıyamadım sizi...
  - boşver n'olacak. hadi otur şuracıkta. tamam mı ?
  - ee, memnuniyetle !

  plakçının bana gülümsemesinden de güç alarak, bir süre daha oturup zevkle dinledim kibariye'yi.. kendisini canlı olarak ilk ve son görüşüm böyle oldu. arabesk'i sevmesem de, kibariye'nin gerçek bir ses ustası olarak içimdeki yeri ayrıdır. yolu açık olsun.
204 entry daha