şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
131 entry daha
 • tanım: parazitler başka bir organizmanın içinde ya da üzerinde yaşarlar. üzerinde ya da içinde yaşadıkları canlılara zarar verirler hatta öldürebilirler.

  gordian worm ya da diğer adıyla atkılı solucan. kendisine ev sahipliği yapan kurbanı genelde çekirgedir. kılımsı solucanların çiftleşmek için suya ihtiyacı vardır. ama çekirgeler kuru toprak sever. bu yüzden solucan üreyebilecek kadar olgunlaştığında çekirgenin sinir sistemini bozacak proteinler üretmeye başlar. kafası karışan çekirge sağa sola atlamaya başlar ve suya yaklaşır. genelde suya atlar ve boğulurlar. solucan ise çekirgeden çıkar ve çiftleşir. yumurtaları su böcekleri yer. bu böcekleri ise çekirge yer ve solucan varlığını sürdürmüş olur.

  kuduz virüsü bu virüs genellikle memelileri, en çok da köpekleri etkiliyor. bulaştığı hayvanın beynine giderek enflamasyona sebep olarak hayvanı öldürüyor. ama bunu yapmadan önce hayvanı agresifleştirip salya salınımını arttırıyor. hayvanın tükürüğünü yutmasını zorlaştırarak salya aracılığıyla üremeye ve çeşitli canlılara bulaşmaya başlıyor.

  ophiocordyceps diğer bir adıyla zombi mantarı. ev sahipliği yaptığı canlı genellikle ağaçlarda yaşayan karıncalardır. karıncanın dış iskeletine yapışan mantar, karıncayı sarsarak ağaçtan düşmesine neden olur. mantar karıncanın davranışlarını değiştirerek mantara üreyebileceği uygun bir yaprak aratır. karınca bu yaprağa yapışır ve ölür. mantar parazit bir şekilde yaşamaya devam eder ve spor oluşturarak ürer.

  plazmodyum sıtmaya sebep olan parazit. sivrisineklerin bedenini ele geçirerek daha uzun süre ve daha sık ısırmalarını sağlıyor. ayrıca sivrisineklerin sıtma olan insanlara daha çok geldiği kanıtlanmıştır. böylece o insanı daha çok sivrisinek ısıracak ve paraziti daha fazla yayacaklar. bu sistem o kadar etkili her sene yüz milyonlarca sıtma vakası görülmekte.

  toxoplasmabu virüsün ev sahipliği yaptığı canlı ise kediler. bir fare kedi dışkısı yediği zaman enfekte olur. böyle bir durumda parazit farenin beynindeki kimyasal seviyeleri değiştirir ve aç kediler etrafında daha dikkatsiz davranmalarını sağlar. bu da onları kolay av yapar. böylece kemirgen kedi tarafından yenildiğinde parazit kediye geçmiş oluyor. zihin kontrolü *

  bu parazitlerin beyni nasıl kontrol ettiğini anlayamıyoruz ama bildiklerimize bakınca bir çok farklı yolla bunu yaptıklarını görüyoruz. yöntemleri her ne kadar farklı olsa da ev sahiplerini kontrol ettiklerini düşününce insan şu soruyu sormadan edemiyor; acaba insanların davranışlarının ne kadarı parazitler yüzünden?
73 entry daha