şükela:  tümü | bugün
231 entry daha
 • değerli arkadaşlar, durumu kısaca şöyle özetleyebiliriz :
  amerikan parasal idaresi geçtiğimiz yıldan beri konuşulan resesyonu resmen teyit etmiş ve tabiri caiz ise en büyük kozu olan 0 faiz silahını oynamıştır.
  bu şu anlama gelir, parayı faiz aracında değerlemesini beklemek yerine gidin harcayın tabiri caiz ise alın verin ekonomiye can verin demek istemiştir.ve bunu da 700 milyar usd lik bir paket ile yapacağını söylemiştir. normalde bol olan şeyin değeri düşer, yani doların diğer para birimi ve emtialar karşısında değeri düşmesi beklenir. ancak bu 'normal' durumlar içerisinde geçerli bir kitabi bilgidir. gerçek piyasalar ise tamamen yatırımcı ve tüketici davranışları ile belirlenir. şu an tüm ülkelerin ve halkların gündemi bu virüs olayı kurumlar ve kişiler panik halinde. bu anormal piyasa ortamında yatırımcılar ve piyasa dinamikleri fed in bu büyük silahı beklenmedik şekilde erken oynamasını negatif algılayıp (yani çok daha kötü günler geliyor diye algılayıp) borsadan ve harcamadan uzak durup kaçınır ise işte bu silahtan boşa gider ve piyasalara kaos hakim olur.
  abd ayrıca bu hamle ile küresel piyasada bak ben zaten doları çok ucuz yaptım diyerek, kendisine rakip olan çin ekonomisinin elinde tuttuğu trilyon usd tahvillerin de değerini düşürerek, zaten bu ara zor günler geçiren çin e çelme takıp bu kaotik süreçten güçlenip çıkmayı planlanmıştır. ama yukarıda da yazdığım üzere bunların tamamı normal şartlar altında geçerli teorik masa başında planlanan şeylerdir. tüm dünya bu halde iken bu parasal müdahalelere piyasalar ne tepki verecek bekleyip göreceğiz.
  şimdi gelelim tl nasıl etkilenir ve 2008 deki gibi para faiz geliri elde edemeyince bizim gibi gelişmekte olan ülkelere gelir mi sorularına.
  ülkemiz gibi zayıf ve konvertbil olmayan para birimleri karşısında usd diğer ülkelerdeki gibi sadece harcama aracı değil yatırım ve güvenli liman aracı olarak da görüldüğü için dolarda sert düşüş beklemiyorum. yine bu teorimi yukarıda yazdığım anormal piyasa koşullarına ve allah korusun korona ile iyice kırgınlaşaca ekonomik durum ile temellendiriyorum. şahsi görüşüm 6.15 /6.08 arasına bir geri çekilme ve avrupa ve abd de korona nın gelişimine bağlı olarak yine yukarı yönlü bir hareket bekliyorum. gram altında da çok geç olmadan 330 tl ve üzeri görünür diye düşünüyorum. yarın abd piyasa açılışları çok önem arz ediyor, borsalar eğer tepki vermez ise yukarıda yazdığım süreçler çok daha hızlı gerçekleşecektir diye düşünüyorum. bir de haddim olmayarak elinde dolar olan ya da nakit ile borsaya girip işlem yapayım vb yani kısa dönem işlem yapan arkadaşların biraz piyasalardan uzak durmasını öneriyorum. yarın volalite nin yüksek olacağı bir gün bizi bekliyor. fx ve viop ta terste kalmamınız dileğiyle, iyi geceler..
117 entry daha