9744 entry daha
 • bugünün önemli gelişmeleri,

  * toplam ölüm sayısı 7.131 bugün itibariyle salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 7.000 sınırını aşmış oldu.

  * çin'de ölü sayısı 14. çin'de salgından ölenlerin toplamı 3.213

  * italya yüksek ölüm verilerine devam ediyor, 349 yeni ölüm ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısını 2.158'e yükseldi. böylece italya'da sayı 2.000 i aşmış oldu. böyle giderse bir hafta içerisinde çin'i yakalayacak hatta belki geçecekler.

  iran 129 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 853'e yükseldi. bunlardan biri uzmanlar meclisi üyesi haşim bathai gulpeyagani. ispanya 48 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 342'e yükseldi. bunlardan biri ispanya’nın atletico portada alta takımında antrenörlük yapan 21 yaşındaki francisco garcia. amerika 14 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 77'ye yükseldi. japonya 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 27'ye yükseldi. ingiltere 20 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 55'e yükseldi. fransa 21 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 148'e yükseldi.

  almanya 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 14'e yükseldi. isviçre 5 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 19'e yükseldi. hollanda 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 24'e yükseldi. isveç 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7'ye yükseldi. belçika 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 10'a yükseldi. avusturya 2 yeni ölüm bildirdi (76 yaşında bir kadın) ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi. danimarka 2 yeni ölüm bildirdi ( biri 92 yaşında) ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi. kanada 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi. polonya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi.

  portekiz, guatemala, bahreyn, pakistan (31 yaşında bir erkek) ve cayman adaları ülkelerindeki ilk ölümleri bildirdiler. cayman adaları'nda zaten tek vaka vardı, 68 yaşında bir erkek ve o da ölmüş oldu.

  bugün dünya çapında salgın nedeniyle 626 yeni ölüm gerçekleşti. çin dışında ölenlerin sayısı 3.915'e yükselmiş oldu.

  italya: 2.158
  iran : 853
  ispanya: 342
  fransa : 148
  güney kore : 75
  amerika: 77
  ingiltere: 55
  japonya : 27
  hollanda: 24
  isviçre: 19
  almanya: 14
  filipinler : 12
  ırak: 10
  belçika: 10
  isveç: 7
  san marino: 5
  endonezya: 5
  avusturalya: 5
  hong kong : 4
  yunanistan: 4
  cezayir: 4
  danimarka: 4
  kanada: 4
  polonya: 4
  lübnan: 3
  avusturya: 3
  arjantin: 2
  hindistan: 2
  norveç: 2
  irlanda: 2
  bulgaristan: 2
  polonya: 2
  mısır: 2
  tayvan : 1
  tayland: 1
  fas: 1
  arnavutluk: 1
  panama: 1
  azerbaycan: 1
  guyana: 1
  ukrayna: 1
  sudan: 1
  ekvador: 1
  lüksemburg: 1
  slovenya: 1
  macaristan: 1
  portekiz: 1
  bahreyn: 1
  pakistan: 1
  cayman adaları: 1
  guatemala: 1
  diamond princess : 7

  * içişleri bakanlığı genelge ile, bugün saat 24.00 itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet kafe, oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (avm ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, spa ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durdurulacak.

  * diyanet işleri başkanı ali erbaş, "cemaatle namaz kılınmayacak. camiler açık kalacak. vatandaş istediği zaman cami de namaz kılabilecek." açıklamasında bulundu.

  * hacettepe üniversitesi hastanesi bünyesinde, ikinci bir duyuruya kadar zorunlu olmayan tüm ameliyatlar ve poliklinik randevuları durduruldu. hastanede yatarak izlemi zorunlu olmayan vakaların da taburcu edilmesine karar verildi.

  * sağlık bakanı koca " yarın saat 08.00 itibarıyla ingiltere, irlanda, mısır, birleşik arap emirlikleri, suudi arabistan, isviçre, mısır ile uçuşları durdurmuş olacağız." açıklamasında bulundu. koca ayrıca coronavirüsle alakalı laboratuvar sayısını 16'ya çıkaracaklarını, hızlı sonuç veren kiti bütün illere vereceklerini bildirdi.

  * paris büyükelçisi ismail hakkı musa, " 300 kadar vatandaşımız başvurdu, yarın türkiye'ye dönecekler. türkiye'ye girdikten sonra 14 gün karantinada kalacaklar." açıklamasında bulundu.

  * istanbul'da kredi yurtlar kurumuna bağlı fatih sultan mehmet, florya kız yurdu ve kanuni sultan süleyman öğrenci yurtları, avrupa'dan gelebilecek yolcuların karantinaya alınması için tedbir amacıyla boşaltıldı.

  * aile, çalışma ve sosyal hizmetler il müdürü durmuş ali daldallı, " huzurevlerimize giriş ve çıkışları mecburi olmadıkça yasakladık." açıklamasında bulundu.

  * somali ve tanzanya cumhuriyeti ilk vakalarını bildirdi. grönland bildirilen ilk vakanın ardından tüm sınırlarını kapattı.

  * fransa sağlık bakanı "dolaşan virüs değil, dolaşan insanlar." diyerek önemli bir noktaya değindi. fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron yeni kısıtlamaları açıkladı. " bu bir sağlık savaşı. savaştayız." diyen macron'un yaptığı açıklamalardan başlıklar, ab dahil tüm sınırlar kapatılıyor. tüm borç ve vergiler, kira, elektrik, su ve doğalgaz ödemeleri ertelendi. devlet çalışan kayıplarını 300 milyar avro’luk bir bütçeden karşılayacak. en az 15 gün boyunca evden çıkmak yasak. önemli görevdekiler hariç herkes sadece yiyecek ve eczaneye gidebilmek için evden çıkabilecek. tatile çıkmak yok. açıklamanın ardından ordu sokaklara indi.

  * new york'ta restoran, bar, sinema, spor salonları ve kumarhaneleri geçici olarak kapatma kararı alındı. san francisco belediye başkanı, şehri karantina altına aldı. sadece gerekli hükumet binaları, marketler ve eczaneler açık olacak.

  * trump'un virüsün yok olması temmuz veya ağustos ayını bulabilir açıklamasının ardından borsalar çakıldı. dow jones 3,000 puan düşüşle kapadı, kayıp neredeyse 13% civarında. abd'de virüs vakalarının sayısının hızla artması, bazı amerikalıları silah ve cephane satın almaya yöneltti. abd savunma bakanı mark esper ve yardımcısı, karantinaya alınıyor. pentagon’da 18'i askeri personel, 37 kişi de coronavirüs tespit edildi.

  * trump coronavirüs için " çok bulaşıcı. görünmez bir düşmanımız var. kötü. aşırı bulaşıcı bir salgın." tanımlamasında bulundu. " tıbbi yeterliliğimizi arttırmak için bazı binalara el koyacağız. abd rezesyona girebilir. " açıklamasında bulundu.

  * ispanya tüm özel hastanelerini ve sağlık hizmeti sağlayan merkezleri kamulaştırıyor.
  ispanyol hükumeti de olağanüstü hal ilan etti ve orduyu harekete geçirdi. ayrıca ispanya'daki dördüncü sınıf tıp öğrencilerinin ülkenin sağlık hizmetine yardım etmesinin isteneceği açıklandı.

  * iran'da türbelerin kapatılmasının ardından protestolar başladı. türbelerin kapıları kırılarak açılmaya çalışılıyor.

  * romanya'da, salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

  * isviçre'de, salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

  * bosna hersek'te afet ve olağanüstü hal ilan edildi.

  * ermenistan hükumeti, ülke genelinde 16 nisan'a kadar olağanüstü hal ilan etti.

  * sudan'da salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

  * peru devlet başkanı martin vizcarra, salgın nedeniyle olağan üstü hal ilan ettiğini duyurdu.

  * fas'ta ekipman, nakliye, lojistik ve su bakanı abdelkader amara'da virüsü tespit edilmesinin ardından fas kabinesi testten geçirildi.

  * kanada başbakanı justin trudeau, salgın nedeniyle kanada vatandaşı veya daimi göçmen oturumu bulunmayan tüm yolcuların ülkeye girişinin yasaklandığını bildirdi.

  * bulgaristan ve özbekistan'da, salgın nedeniyle cemaatle namaz kılınmayacak.

  * arnavutluk'ta serbest dolaşıma sınırlama getirildi.

  * yunanistan'da dükkanların 2 hafta süreyle kapatılmasına karar verildi.

  * ukrayna'nın başkenti kiev'de, barlar, restoranlar, kafeler ve alışveriş merkezleri kapatıldı.

  * hindistan, 18 mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 31 mart'a kadar avrupa birliği, birleşik krallık ve türkiye'den hindistan'a yapılacak uçuşları durdurdu.

  * sırbistan futbol federasyonu, ülkedeki tüm futbol müsabakalarının askıya alındığını açıkladı.

  * italyan hükumeti, 25 milyar avroluk paketi onayladı. italya başbakanı giuseppe conte, coronavirüs için en riskli haftalara giriş yaptıklarını söyledi. italyan basını, serie a'nın tatil olmasının faturasının kulüplere 670 milyon euro olarak tahmin ediyor.

  * mısır hükumeti, ülkedeki bütün havaalanlarında uçuşları durdurma kararı aldı.

  * almanya'da, süpermarketler ve bazı mağazalar haricindeki tüm iş yerleri kapatılacak.

  * gürcistan hükumeti, yabancıların 18 mart'tan itibaren ülkeye girişini yasakladı.

  * avrupa kıtasında virüsün yayılmadığı tek ülke şu anda karadağ.

  * 47 yaşındaki ingiliz oyuncu ıdris elba, coronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

  * yunanistan başbakanı kyriakos miçotakis’in coronavirüs testi negatif çıktı. bir süredir kendisine virüs bulaştığı şeklinde dedikodular vardı.

  * polonya çevre bakanı henryk kowalczyk'in testi pozitif çıktı.

  * küba, ingiltere'nin talebi üzerine virüs vakaları tespit edilen ms braemar adlı yolcu gemisinin ülkedeki bir limana yanaşmasına izin verdi.

  * starbucks, abd ve kanada'daki tüm şubelerinde oturmayı yasakladı. en az 2 hafta boyunca sadece self servis hizmeti verilecek.

  * burger king, salgının etkileri nedeniyle ispanya genelinde 14.000 işçiyi işten çıkardı.

  * the metropolitan museum of art ünlülerin birbiriyle yarıştığı ünlü metgala'nın salgın nedeniyle ertelendiğini duyurdu.

  * angel dizisiyle bilinen oyuncu david boreanaz cnn kanalını insanlara korku yaymaya çalışmakla suçladı.

  * the times'in haberine göre işid bile üyelerine avrupa'ya gitmeyin çağrısında bulunmuş.

  * italya 3.233 yeni vaka bildirdi.

  * iran'da 1.053 yeni vaka.

  * ispanya'da 1.440 yeni vaka. ispanya böylelikle vaka sayısında g.kore'yi geçti.

  * güney kore'de 74 yeni vaka.

  * almanya'da 1.428 yeni vaka.

  * fransa'da 1.210 yeni vaka.

  * amerika'da 563 yeni vaka.

  * isviçre'de 136 yeni vaka.

  * ingiltere'de 152 yeni vaka.

  * hollanda'da 278 yeni vaka.

  * norveç'te 71 yeni vaka.

  * isveç'te 79 yeni vaka.

  * belçika'da 172 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 1.000 i aştı.

  * avusturya'da 158 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 1.000 i aştı.

  * danimarka'da 50 yeni vaka.

  * japonya'da 56 yeni vaka.

  * çekya'da 51 yeni vaka.

  * malezya'da 138 yeni vaka.

  * avustralya'da 75 yeni vaka.

  * portekiz'de 86 yeni vaka.

  * şili 81 yeni vaka.

  * pakistan'da 131 yeni vaka.

  * israil 64 yeni vaka.

  * katar'da 38 yeni vaka.

  * kanada 35 yeni vaka.

  * finlandiya, slovenya, brezilya, estonya 34 yeni vaka.

  * tayland 33 yeni vaka.

  * polonya 31 yeni vaka.

  * rusya 30 yeni vaka.

  * romanya 29 yeni vaka.

  * mısır 24 yeni vaka.

  * yunanistan, ekvator 21 yeni vaka.

  * kolombiya 20 yeni vaka.

  * izlanda 18 yeni vaka.

  * singapur, endonezya 17 yeni vaka.

  * suudi arabistan, hindistan, peru 15 yeni vaka.

  * bahreyn, kıbrıs 13 yeni vaka.

  * burkina faso 12 yeni vaka.

  * kuveyt, slovakya, bulgaristan 11 yeni vaka.

  * meksika, sri lanka, dominik cumhuriyeti 10 yeni vaka.

  * arnavutluk, belarus, malta, andorra 9 yeni vaka.

  * tayvan, hırvatistan 8 yeni vaka.

  * macarista, ürdün, faroe adaları, guatemala 7 yeni vaka.

  * hong kong, cezayir, moldova 6 yeni vaka.

  * afganistan, jameika, martinik 5 yeni vaka.

  * lüksemburg, vietnam, brunei, letonya, fransız guyanası, özbekistan, monaco 4 yeni vaka.

  * güney afrika, litvanya, bangladeş, channel ıslands, honduras 3 yeni vaka.

  * filipinler, ermenistan, azerbaycan, uruguay, ukrayna 2 yeni vaka.

  çin dışında görülen vakaların toplam sayısı,

  italya: 27.980
  iran: 14.991
  ispanya : 9.428
  güney kore : 8.236
  almanya : 7.241
  fransa: 6.633
  amerika: 4.243
  isviçre: 2.353
  ingiltere: 1.543
  hollanda: 1.413
  norveç : 1.327
  isveç: 1.119
  belçika: 1.058
  avusturya : 1.018
  danimarka: 914
  japonya : 895
  malezya: 566
  katar: 439
  kanada: 376
  avustralya: 375
  yunanistan: 352
  çekya: 344
  portekiz: 331
  finlandiya: 278
  israil : 277
  slovenya: 253
  singapur: 243
  brezilya: 234
  bahreyn: 227
  estonya: 205
  izlanda: 198
  pakistan: 184
  irlanda: 170
  romanya: 168
  polonya: 156
  şili: 156
  hong kong: 155
  mısır: 150
  tayland: 147
  filipinler: 142
  endonezya: 134
  suudi arabistan: 133
  hindistan : 129
  ırak : 124
  kuveyt : 123
  san marino: 109
  lübnan: 109
  birleşik arap emirlikleri: 98
  rusya: 93
  peru: 86
  lüksemburg: 81
  slovakya: 72
  tayvan: 67
  güney afrika: 64
  bulgaristan: 62
  vietnam: 61
  cezayir: 60
  ekvator: 58
  hırvatistan: 57
  sırbistan: 57
  arjantin: 56
  panama: 55
  brunei: 54
  kolombiya: 54
  meksika: 53
  arnavutluk: 51
  türkiye: 47
  güney ve kuzey kıbrıs: 46
  macaristan: 39
  filistin: 39
  belarus: 36
  kosta rika: 35
  letonya: 34
  gürcistan: 33
  ermenistan: 30
  malta: 30
  fas: 29
  moldova: 29
  sri lanka: 28
  azerbaycan: 25
  senegal: 24
  bosna hersek: 24
  umman : 22
  afganistan: 21
  dominik cumhuriyeti: 21
  tunus: 20
  kuzey makedonya: 19
  ürdün: 19
  faeroe adaları: 18
  litvanya: 17
  venezüella: 17
  burkina faso: 15
  jamaica: 15
  martinik: 15
  andorra: 14
  maldivler: 13
  kamboçya: 12
  macau: 11
  bolivya : 11
  fransız guyanası: 11
  kazakistan: 10
  guetamala: 8
  yeni zelanda: 8
  bangladeş: 8
  paraguay: 8
  uruguay: 8
  özbekistan: 8
  lihtenştayn: 7
  gana: 6
  monaco: 6
  channel ıslands: 6
  honduras: 6
  ukrayna: 5
  etiyopya: 5
  porto riko: 5
  küba: 4
  kamerun: 4
  kenya: 3
  nijerya: 2
  saint martin: 2
  nepal, yemen, togo, butan, vatikan, moğolistan, gine, gabon, sudan ve cayman adaları : 1
4511 entry daha