şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
 • sekansı önceden bilinen bir dna bölgesini, primerler yardımıyla in vitro ortamda (tüp ortamında) çoğaltılması demek. böylece toplam 3-5 kopya olan dna'yı (o kadar az kopyayı görmeniz imkansız, hiç bir teknikte sinyal vermez o kadar düşük konsantrasyon) milyonlarca, milyarlarca kopya olacak şekilde çoğaltırsınız. böylecek agaroz jel elektroforez gibi kaba teknikte bile görünecek bir hal alır. agaroz jelden daha hassas teknikler de var tabii.

  sars-cov-2'nin (nam-ı diğer covid-19 mikrobunun) testi de, pek çok virüs testi gibi pcr ile yapılır. aldığınız örnekteki viral dna'yı çoğaltarak gözlemlersiniz. eğer bireyde virüs varsa, hedef dna çoğaltılacağı için agaroz jelde bir sinyal görürsünüz. eğer bireyde viral dna yoksa sinyal falan görmezsiniz.
  ek: burada biraz kafa karışmış. koronavirüsler gibi rna virüsleri için önce rna dna'ya çevrilir (reverse transcription), sonra o dna çoğaltılır (rt-pcr veya real time pcr/qpcr ile).

  twitter'da saçma sapan yorumlar gördüm, yoksa pcr türkiye'de uygulanmayan bi teknikmiş, kimse bilmiyormuş falan. türkiye'de (hatta genel olarek her yerde) bir moleküler biyoloğun ilk öğrendiği teknik pcr'dır. bizim elimiz ayağımız gibi, her işe pcr'ı koştuğumuzdan, hiç bir şey olmayan lablarda bile bi pcr cihazı vardır. o yüzden, desteksiz atmayın.

  pcr tekniğinin sorunu, standart çalışmaması ve uyumsuz sonuçlar vermesi. mesela bi kan örneği verdiniz ve kan şekerinizi ölçtüreceksiniz. kan örneğini cihaza sokarsınız, cihaz çat diye size bi sayı verir. değişik cihazlardaki sayılar da birbirinden pek farklı olmaz.

  pcr öyle bi şey değil. kullandığınız primer çiftine, tm sıcaklığına, cihazın özelliğine, polimeraz enziminin kalitesine, hata deneyi yapan kişinin temizlik alışkanlıklarına göre sonuç değişebilir. yani standardize edilmiş bir şey değildir. o yüzden koronavirüs teşhisi için gidip herhangi bir labdaki pcr cihazını kullanmazsınız. böyle hassas bir konuda false positive, daha kötüsü false negative sonuç bulmamanız gerek, o yüzden dünya sağlık örgütünün gönderdiği kitler kullanılıyor testler için.

  netekim amerika'da yaşanan rezilliği hepimiz biliyoruz. yok biz kendi testimizi yapıcaz demişler, sonra pcr ayarlının false negative verdiği ortaya çıkmış. sonra ortalıkta lay lay lom gezen, ölüm saçan virüs taşıyıcıları.
8 entry daha