şükela:  tümü | bugün
74 entry daha
  • bu yöndeki umutların bir virüs salgını dolayısıyla 17 yıl sonra yeniden yeşerdiğini gösterir. başlığın kaba bir kronolojisine göz atacak olursak ilk olarak 2003 yılında yorgun ve insomnia dan muzdarip bir "yoldaş" ın aklına gecenin 3 buçuğunda bir umut olarak düşmüş, aynı gün ve ertesi gün bir kaç kişi konuşmuş ardından 15 ay uutulmuş ve sonrasında iki kişi anımsamış, ardından 5 yıl unutulmuştur. bu 5 yllık umutsuzluğun ardından 2 yıl kimsenin aklına gelmemiş, ardından 2012 de bir kaç entelektüel derinlemesine tartışmış, 1 yıl sonra bir ekonomist tartışmayı yeniden finansal ölçekte canlandırmak isterken x, y, z kuşaklarının ilgisiz ve umutsuz ve zayıf "olmaz yaa" argümanları ile konu kapatılmış 2014,15,ve 16 da bu tür cılız argümanlar ve eski sosyalistlerden anekdotlarla bazen konu tekrar hatırlanmış, 2017, 2018 ve 2019 da da çeşitli umutsuzluk yaklaşımları sürmüş.
    ilginçtir, ilk 5 sayfa boyunca konu pek nadir neredeyse ortalama 3 yılda bir sayfa entry girilecek ölçüde anımsanırken 2020 mart ayından 9-10 marttan itibaren 1 haftada 5 sayfadır taryışılmaya başlanmıştır. bu da akılların yıllardır yapamadığını acaba bir rna virüsü mü yapacaktır sorusunu bu konunun şimdilerdeki ana teması haline getirmiştir. eh kapitalizm bir sistem ise onu içten çökertmenin en iyi yolunun bir virüs yoluyla olması pek de şaşırtıcı olmaz zaten. karl marx ın tespitleri mantıklı olsa da yıkım konusunda o ve takipçileri yanılmış olmalıdır, ancak charles darwin kendi bildiğinden de daha ileri görüşlü olabilir.

    (bkz: survival of fittest)

    yanisi, bilinebilir ve öngörülebilir tek tanrı, tek yasa koyucu doğadır ve orada nihai uyum başarısı türün geleceğini belirler(evrim) herhangi başka bir şey, (zeka veya devrim dahil) belirleyici değildir.
38 entry daha