şükela:  tümü | bugün
79 entry daha
  • toplum yasalarının doğa yasaları gibi işlemediğini biliyoruz. virüsler, salgın hastalıklar kapitalist üretim biçimini çökecek noktaya getirebilir ama buradan tarihsel bir kopuş olarak üretim ilişkilerinin değişeceğini ve komünizmin veya radikal cumhuriyetçi eğilimlerin doğacağını söyleyemeyiz.
    tarihsel kopuşlar bilinçli ve örgütlü bir işçi sınıfı öncülüğünde gerçekleşir. tarihteki tüm sosyalist devrimler bu şekilde gerçekleşmiştir. salgın hastalıklarsa sistemin bittiğine dalalet olarak gösterilen açlık, savaş, güvencesizlik gibi kapitalizmin kendine içkin kriz belirtilerinden biridir. örneğin sıtma salgını ; 1917 büyük ekim devrimi gerçekleşirken cephede savaş yorgunu askerlerin bolşevikleşmesini kolaylaştırmıştır. ama devrimi sıtma salgınına bağlayamayız. rusya kapitalizmi kendi içinde çok derin bir kriz yaşıyorken bolşeviklerin örgütlü bir işçi sınıfıyla bu krize müdahale etmeleri, rusya’da üretim ilişkilerini emekçi sınıflar lehine değiştirmiştir.
    bugün kapitalizm teorikte ve pratikte bitmiştir ama emekçi sınıfların düzenin değişmesine dair belirgin bir talepleri bulunmuyor veya düzen değişikliği fikri örgütlenemiyor. çöken kapitalizmin yerine sosyalist üretim biçiminin alması için önce sınıfsal örgütlülüğün sağlansbiliyor olması ve düzen değişikliği fikrinin genel geçer bir kanı halinde toplumsal bir talep haline bürünmesi gerek. bugün türkiye ve dünya ölçeğinde bu örgütlülük ve talepten yoksun bir işçi sınıfı mevcut. daha öz bir anlatımla devrimler çağında yaşamıyoruz ama devrimler çağını yeniden başlatabiliriz. zira dünya ölçeğindeki tüm komünist partiler bunun için var.
33 entry daha