şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • uluslararası basının da ilgi konusu bu... bu durumu açıklayan etmenler şöyle:

  1- almanya'da salgın henüz erken dönemde. virüs yayılıyor ancak hastalık vurucu etkisine başlamamış durumda.

  2- almanya'da haftada 160 bin kişiye koronavirüs testi yapılıyor. ki bu, diğer bazı avrupa ülkelerinin yaptığı testlerin toplamından bile fazla! çok test yaparak salgını kontrol altında tutmaya çalışan güney kore bile günde en fazla 15 bin kişiye test yapabiliyor. almanya, bunun 1,5 katı!

  çok test yapmak, çok sayıda koronavirüslü tespit etmek demektir. dolayısıyla ölüm oranı görece düşük görünüyor. bu testlerde, belirti göstermeyenleri de yakalıyorsunuz. bunun bir avantajı şu: henüz belirti göstermemesine karşın kişinin hasta olacağını tespit ediyorsunuz ve önlemlerinizi erken alıyorsunuz.

  3- almanya'da koronavirüs tespit edilen nüfusun görece daha genç olduğu saptanmış. hastalığın gençlerde daha az ölümcül seyrettiği biliniyor. ayrıca önemli bir kısmının kayağa gittiğinde bu virüsü kaptığı düşünülürse, bu kişilerin spor alışkanlığının olması ve bağışıklık sisteminin güçlü olması da başka etmenler.

  4- yoğun bakım ve tedavi imkânlarının çok gelişmiş olması. dediğim gibi, kişi daha hasta olmadan hasta olacağını tespit eden bir devlet, ona bakacağı bütün imkânları da seferber ediyor. zaten yoğun bakım konusunda almanya bildiğim kadarıyla dünyada bir numara.

  kaynak: financial times ve the telegraph.
122 entry daha