9716 entry daha
 • bu başlığa daha önce yazdığım yazılardan sonra hastaların güncel durumunu merak edenler çok olduğu için, hastalarımın durumlarını buraya tek seferde yazacam. böyle şeyler pek paylaşmam ama insanlara durumun ciddiyetini anlatabilmek için yazıyorum. durum tahmin ettiğinizden çok daha kötü. bilemiyorum belki abd’ye bu virüsün farklı ve daha ölümcül bi versiyonu gelmişte olabilir ama ekranlarda paylaşılan hiç bi istatistiğe inanmıyorum. şahsi görüşüme göre ölüm oranı yaşı 70 üstü olanlarda %50 üstündeyken, 50 yaş altındakiler için ise %10 civarı. şimdi elimde yeteri kadar hasta verisi olduğunu söyleyemem ama kendi çalıştığım hastanemdeki veriler böyle.

  çalıştığım hastane new york’ta, salgına en çok yakalananların merkezi sayılır.

  yaklaşık olarak 60 tane covid-19 teyitli hastamız var. yarısı civarının durumu eh işte sayılır. * yani solunum cihazına bağlı değiller ama semptomları ağır geçiyor. 1 hafta içinde taburcu olurlar yerine yenileri gelir. bu hastalardan 3 tanesi bizim ekip arkadaşlarımızdan. birisi hasta bakıcı. birisi pediatrik (çocuk) doktoru. birisi de hemşire. hemşire ve doktorun durumu çok ağır olmasına rağmen iyileşip yakında işe dönmelerini umuyoruz. hasta bakıcının ise yaşama ihtimali çok düşük. kendisi yoğun bakımda değil ve ailesinin isteği üzerine solunum cihazına da bağlı değil.

  hastanemizde aynı zamanda tam donanımlı 25 adet yoğun bakım odası var. 25 odanın hepsi de dolu. hatta acilde, yoğun bakıma gelmeyi bekleyenlerle beraber 30a yakın yoğun bakım hastamız var. ben 25 tanesinden bahsedeyim.

  7 tanesi covid19 dışı sebeplerden dolayı buradalar. 4 tanesi de 70 yaş üstü covid19 hastası. geri kalan 14 hastamızın yaş ortalaması 47. hepsi solunum cihazına bağlılar. her birisi 100% oksijen ve en az +peep +10 ayarlarındalar.

  bu peep ve oksijen miktarından çok az bahsetmek istiyorum. normal şartlarda atmosferde %21 oksijen, %78 nitrojen vardır ve bize o oksijen miktarı yeter. ama bazen yetmiyor. o yetmeyen durumlardaysa solunum cihazları sayesinde %100 oksijen ve otomatikman %0 nitrojene kadar ayarlayabiliyoruz.

  aynı zamanda akciğerlerimizin içinde, normal atmosferik basınçta bi miktar basınç olur. doğal peep diyelim buna. bu da normalde 3-4cmh20 basınç miktarıdır. kandaki oksijeni arttırmak için ya direkt olarak oksijen yoğunluğunu arttırırsın ya da akciğerlere uygulanan basınç miktarını. basınç arttıkça oksijende artar ama bunun akciğerlere ciddi yan etkileri vardır. çok uzatmak istemiyorum ama şöyle bi örnek vereyim. şu anda serbest piyasada 1 dolar 6.5 lira civarı. bunu normal sayalım, ama ekonomide çok ciddi bi kötü haber olsa 1 dolar 15 lira olabilir. bunun gibi bişey.

  neyse dönelim genç hastalara. her birisi prone pozisyonunda. bu pozisyon da akciğerleri biraz rahatlatıyor ve kandaki oksijeni arttırıyor.

  geçmiş hastalıklardan bahsedeyim biraz.

  bi hastamız aids, ama ilaçlarını düzgünce alıyormuş.
  bi hastamız 3 ay önce normal doğum yapmış.
  3 tanesi de obez. bmi ölçüleri 32.

  bundan hariç hiç birisinin başka komorbiditesi yok. hastalarımızın prognosis dediğimiz yani gelecekleri pek parlak değil. yaşasalar bile akciğerlerinden ciddi hasarlar var. merdiven çıkarken nefes nefese kalacaklar. tabiki şu anda ilk derdimiz hepsini yaşatmak ama bi yandan da uzun vadeyi düşününce insanın aklına kendisi ve yakınları geliyor.

  ben genel olarak sağlıklı sayılırım. ama ya annem. bu virüs ona bulaşsa, allah korusun durumu çok kötü. ya kardeşlerim. daha liseye gidiyorlar. hastalıktan kurtulsalar bile ciğerleri pert olursa, bu hayat çekilir mi?

  tekrardan uyarıyorum, kendinize çok dikkat edin. çevrenizdekileri de bilinçlendirin.

  bu detayına girmediğim yaşlı hastalarımızda, daha 1 aya kadar konuşan, torunlarıyla vakit geçiren canlı kanlı insanlardı. çoğunda böbrek yetmezliği var ama haftada 3 kere 4 saatlik diyalize gidip o sorunu çözüyorlardı. yani hayat kaliteleri yaşlarına rağmen ortalamanın üstündeydi bence. kendi alışverişlerini yapan, akıllı kültürlü insanlar. yani onlar yaşlı diye hayatları yaşamaya değmezdi diye düşünmesin kimse.

  buradan da bana insanları paniğe sürüklüyorsun diye küfür edenler var. sanki yaşan yanlış konuşuyor muşum gibi bana hakaret edenler var. anlamıyorum sizi. ya sizde çok ciddi bi psikopatlık var ya da ağır geri zekalısınız.

  herkesin imkanı olsa da şu yoğun bakımdaki hastalarımı bi görseniz. karantinada oldukları için aile fertleri ziyarete bile gelemiyor. gelip morgda cesetlerini alıp gidiyorlar. bu hayatın bi gerçeği. bizim neslimiz böyle bi ölümcül salgınla ilk defa karşı karşıya geldi. ve bunu ciddiye almanız kendi ve yakın çevrenizin hayatı için çok önemlidir.

  ellerinizi sabunlu suyla bol bol yıkayın. benim ellerim artık tahriş oldu ama yaşamak istiyorsanız, yapacaksınız. yoksa aşının bi an önce çıkması için yabancı bilim adamlarından medet umacaksınız. o da en erken 2021 bahar aylarında.
4267 entry daha