şükela:  tümü | bugün
1080 entry daha
 • --- spoiler ---

  kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için yukarıdaki entry'mi tekrar giriyorum. eğer problem olursa yukarıdaki entry'yi silebilirim. amacım sadece insanlara bilgi vermektir ve tüketici hakları bakımından bilinçlendirmektir. "ne ağladınız" falan diyen arkadaşlara da başlık altından siktirip gitmelerini öneriyorum. bu başlıkta bunu tartışmayalım da neyi tartışalım birader?

  edit: şirket bilgileri için: https://e-sirket.mkk.com.tr/…/sirketbilgileri/10677

  --- spoiler ---

  kendilerini dün tüketici hakem heyetine şikayet ettim ve bugün savunmaları istendi. burada entry döşeyeceğinize hepinizin aynı yolu izlemenizi tavsiye ediyorum. e-devletten iki dakikada yapılacak bir şey, çok zor değil. sadece beni umursamayabilirler ancak yüzlerce şikayet gelirse gereğini yapacaklardır. hukuka aykırı fiilleri de aşağıdaki gibidir, oraya aynen yazarsınız:

  tbk 28 aşırı yararlanma, ayıplı hizmet, fiyat şişirme, satıcı/sağlayıcının bilgilendirme yükümlülüğüne aykırılık

  edit: gelen istekler üzerine başvuru konusu kısmına yazdığım tam metni aşağıda paylaşıyorum. şirket bilgilerine internetten ulaşabilirsiniz.

  ayıplı hizmet, fiyat şişirme, tbk 28 aşırı yararlanma, bilgilendirme yükümlülügüne aykırılık

  söz konusu sony türkiye / playstation türkiye şirketi, playstation store'un türkiye'deki tüm indirimlerini belirli olmayan bir süre için sona erdirmiştir. ?u an tüm dünyadaki playstation kullanıcıları için mevcut olan "mart ındirimleri", mezkur şirketin türkiye'de de ortaya çıkan coronavirüs'ü ve bu sebepten nüfusun büyük bir kısmının evde kalmasını fırsat bilmesi vesilesiyle tamamen kaldırılmıştır.

  söz konusu indirimler, tüm playstation kullanıcıları için oyun konsolundan beklenen bir niteliktir. ayrıca konsol satışları bakımından şirketin kesintisiz olarak baş vurdugu bir pazarlama taktigidir. bu bakımdan indirimlerin kaldırılması hem bahsedilen pazarlama taktiklerini "aldatıcı reklam" kategorisine sokmaktadır; hem de 6102 sayılı tbk ve 6502 sayılı tkhk hükümlerince ayıplı hizmet
  oluşturmaktadır. kaldı ki, aylık ücretli abonelik gerektiren playstation plus üyeleri dahi herhangi bir indirimden yararlanamamaktadırlar. ancak adı geçen hizmete üyelik alınırken her ay belirli indirimlerin yapılacagı şirketçe garanti edilmektedir. bu bakımdan ayıplı hizmetin mevcut oldugu tartışalamaz.
  ınsanların evlerinden çıkmamasını fırsat bilerek, bir çeşit "şark kurnazlıgı" ile tüm dünyadaki kullanıcılara saglanan hizmetin türkiye kullanıcılarından esirgenmesinin hukuka uygun bir açıklaması olamaz.

  bunun yanında yine insanların evlerinden çık(a)mamasının fırsat bilinmesi, bu süreçte yapılan ve yapılacak tüm alışverişlerde, tbk 28'de düzenlenen "aşırı yararlanma" kurumunun mevcut olacagı anlamına gelmektedir ve genel hükümler bakımından da kullanıcıların çeşitli hakları dogmaktadır.

  tüm bunların yanında, adı geçen şirket, kendilerine sosyal medya hesaplarından indirimlerin neden kaldırıldıgı ve söz konusu durumun ne zamana kadar sürecegi konusunda sorulan hiçbir soruya yanıt vermedigi gibi; müşteri temsilciligi vasıtasıyla dahi tüketicileri hiçbir şekilde muhattap almamaktadır.
  söz konusu durum, satıcı/saglayıcının bir genel yükümlülügü olan bilgilendirme yükümlülügüne aykırılıktır.

  gereginin en kısa zamanda yapılmasını arz ederim.
221 entry daha