şükela:  tümü | bugün
1532 entry daha
 • italya'da karantinanın 17.gününde bildiriyorum .

  italya corona virüs konusunda yaşanan son gelişmeleri toparlamak gerek sanırım.çünkü yine hani pik yapmıştı , yine artmaya başlamış düzelen birşey yok gibi entryler çoğalmaya başlamış.

  bugün 24 mart 2019 yerel saat ile 18:00 (türkiye saati ile 20:00) itibarı ile son rakamlar aşağıdaki gibi,

  toplam yapılan test sayısı:296.964
  toplam enfekte sayısı:69.126
  toplam aktif hasta sayısı:54.030
  yoğun bakımda ki hasta sayısı:3396
  ev de karantina altına alınmış belirti göstermeyen hasta sayısı:28.697
  toplam iyileşen sayısı:8326
  toplam hayatını kaybeden hasta sayısı: 6820

  kaynak 1
  kaynak 2

  hayatını kaybeden sayıları 2 günün ardından yine artışa geçmiş durumda ancak bunun en büyük sebebi yoğun bakıma kaldırılan hasta sayısının gittikçe artması. günlük ortalama olarak yoğun bakımda ki hasta sayısı 200 civarında artıyor maalesef. bunun sebebi de önceden hasta olanların durumlarının ağırlaşması.
  yoğun bakıma kaldırılan bu kişilerin yine önemli bir kısmının hayatını kaybedeceği maalesef aşikar olduğu için ölüm sayılarının da önümüzdeki günler de artmaya devam etmesi muhtemel olarak düşünülebilir. bu yüzden yoğun bakım da ki hasta sayılarının rakamları önemli.

  bunların yanında karantinanın işe yaradığı söylenilebilir, çünkü hastalığın yayılma hızı hatırı sayılır bir şekilde azalmış durumda, günlük artış hızı son rakamlar ile hesaplandığında % 7,2' ye kadar düştüğü görülmekte. bundan 2 hafta önce bu rakamların her gün 2 'ye katlanarak exponansiyel arttığı düşünüldüğünde karantinanın işe yaradığı aşikar.

  ayrıca yarın itibari ile italya'da 80 kritik sektör hariç üretim faaliyetlerinin tamamen durdurulması kararı alındı . bu hayati faaliyetler dışında kalan sekörler dışında tüm ekonomik faaliyetler şu an için durdurulmuş durumda.

  kaynak

  son olarak dışarıya çıkmanız gerekli durumlarda sorgulanırsanız göstermeniz gereken belge de dün itibarı ile ufak değişikliler yapıldı.artık spor , market veya başka bir şey için çıktığınızda ufak bir açıklama şeklinde nereden nereye gittiğinizin de belirtilmesi gerekiyor ve polis tarafından bu açıklama yetersiz görülürse kesilen para cezası bu akşam itibarı ile 400 euro'dan 3000 euro'ya çıkarıldı.

  yeni autocertificazione formu

  italya'da son durumlar özetle bu şekilde .
  bunları ve daha fazlasını periyodik olarak takip etmek isterseniz cenova'dan iki gazeteci türk arkadaş günlük veya 2 günlük olarak çektikleri videolar ile italya ve avrupa'da ki son durumu anlatıyorlar.

  italya'da son durum
24 entry daha