şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
3098 entry daha
 • 24 mart 2020 japonya covid-19 politikası ile ilgili duyuru
  dün yapılan açıklamaya göre;

  şimdiye kadar, esas olarak sağlık merkezlerinde yürütülen kümelenme (cluster) karşıtı tedbirlerinin japonya'da etkili olduğu ve italya'da veya diğer ülkelerde görülen enfekte kişi sayısındaki patlayıcı artışın görülmediği düşünülmektedir. (yeteri kadar test etmediklerini hesaba katmıyorlar anlaşılan)

  bununla birlikte, şuan içinde bulunduğumuz pandemi durumu, enfeksiyon kaynağının neredeyse sadece hubei eyaletinde olduğu ocak-şubat aylarındaki durumdan tamamen farklıdır. dünyanın birçok yerinde hastalığın wuhan'ın başlangıçtaki durumuna yakın olduğu düşünülmektedir (güneydoğu asya, mısır, avrupa, amerika birleşik devletleri vb.)

  ***dünyadaki birçok şehir tecrit(lockdown) altına girmeye başladı ve bununla, başta japon sakinleri olmak üzere çok sayıda enfekte insanın tecritten kaçarak japonya'ya dönmesi bekleniyor. *** (bence bütün bu açıklamanın en can alıcı yerlerinden birisi bu)

  başka bir deyişle, ilk dalgada wuhan'da enfekte olmuş insanların japonya'ya gelmesine benzer bir şekilde diğer ülkelerden de insanlarımız dönecek ve onların oluşturacağı salgını kontrol etmek neredeyse imkansıza yakın olacak.
  bu koşullar altında, tek başına kümelenme (cluster) önlemleri, salgını kontrol etmeyi zorlaştırmakta ve güçlü sosyal izolasyon önlemleri almaktan başka seçenek bırakmamaktadır. (çok geç oldu ama akıllanmaya başladılar galiba)

  japonya'da şimdiye kadar edinilen bilgilere dayanarak, uyguladığımız stratejinin hastalığın aşırı yayılmasını önleyebileceğine inanıyoruz, ancak mevcut ikinci dalga salgınının daha şiddetli olacağını öngörebiliyoruz. bu yüzden çok daha sert önlemler vazgeçilmezdir.

  tokyo ile ilgili;
  sapporo bölgesinde durum tokyo bölgesinden daha kötü görünüyor ancak, tokyo metropol alanı, özellikle merkez tokyo'da büyük çaplı bir salgın meydana gelirse (özellikle hastalık belirtisi göstermeyen gençlerin bu hastalığı yayması konusunda endişelerimiz var.), sadece tokyo'daki orta yaşlı ve yaşlı insanlar etkilenmeyecek, kırsal bölgelere de çok çabuk bir şekilde yayılacaktır. bu da hastane ve sağlık personellerinde yetersizlik çekmemize neden olabilir.

  okullar ile ilgili;
  okulları kapattığımızdan beri öğrenciler ve/veya öğretmenler arasında salgının yayıldığı ile ilgili bir bilgi almadık. okulun havalandırılması ve öğretmen/öğrenci herkesin hastalıkla ilgili işbirliği yapması konusunda bilgilendirilmesi üzerine çalışmalara devam edeceğiz. 26 mart'ta okullarda alacağımız önlemlerle ilgili açıklama yapacağız.

  organizasyonlar ile ilgili:
  12 nisan'a kadar halihazırda almış olduğumuz tedbirlerin devam etmesi kararlaştırılmıştır.

  ilk debe'm editi: yemek yapmayı seven adam sağ olsun onun önerileri üzerine japonya hakkında daha fazla bilgi vermeyi amaçlayarak yazmıştım bu yazıyı, umarım işe yaramıştır. gücünüzün yettiği bütün önlemleri alın ve içinizi rahat tutmaya çalışın, sonuçta bugüne kadar yaşadığınız en kötü günleri geride bırakıp bugüne ulaştınız. aynı şekilde size kalıtımsal sarmallarını bırakan atalarınız bu salgından çok daha beterlerinin üstesinden geldiler, siz de üstesinden gelebilirsiniz.
37 entry daha