şükela:  tümü | bugün
205 entry daha
  • yararından yani fiyat/performans’tan ziyade markayla bağ kuruluyorsa kapitalizm hedefine ulaşmıştır.

    şahsen hiçbir markayla duygusal bağ kurmam. çünkü hepsi kapitalist sistemle yoğrulmuş kimi daha popüler kimi daha az popüler markalardır.

    örneğin apple yeni çıkacak iphone telefonunda çentiği kaldırıp birkaç özellik ekleyecek. xiaomi ve bu özelliği önceden kullanıcıya sunan markalar ise çentiksiz modeli çoktan kullanıcıya sunmuşlardı. xiaomi’den bihaber olan, ismini duyunca burun kıvıran insanların teknolojiden ziyade markayla duygusal bağ kurması apple ve samsung gibi fahiş fiyatlı markaların her sene daha çok satmasına neden oluyor. her sene cimri bir şekilde özellik ekleyip sanki bir yenilikmiş gibi telefon çıkaran bu markalar benim gözümde fiyat/performans endeksine uymadıkları için asla duygusal bağ kurulmaması gereken markalardır. ne zamanki fiyatlarını makul bir seviyeye çekip özelliklerde özgünlük elde ederlerse o zaman duygusal bağ kurmadan almayı düşünebileceğim markalar olurlar.

    şu haliyle piyasadaki huawei son dönemlerdeki fiyat politikasıyla devre dışı kalmış olsa da çıkardığı honor gibi alt modellerle alınabilecek markadır. xiaomi, meizu, nokia’nın birkaç modeli halen piyasada en çok satan markalar arasındadır. özellikle uzak doğu pazarında. son zamanlarda huawei amerika’da ve çin’de satışlarını arttırınca apple’ın ve samsung’un trump’a olan şikayetiyle ambargo yediler. yakın bir zamanda markalarla iyiden iyiye duygusal bağ ortadan kalkınca yani teknolojik özelliklere ve fiyata odaklanınca diğer markalar da apple ve samsung’u geçeceklerdir. bu durumda ya fiyat politikalarını değiştirecekler ya da özellik olarak arz fiyatının hakkını verecek özellikler ekleyecekler. yoksa f/p odaklı diğer markalar tarafından geçilmeleri kesin.

    son olarak markayla değil ihtiyaçlarınız ve alacağınız verimle odaklı kendi mantığınızla bağ kurun. kararı beyniniz versin. markayla hipnoz olmuş gözleriniz değil.
435 entry daha