şükela:  tümü | bugün
147 entry daha
 • “islamcı” mahalleden olduğu için mi bakan tarafından önerildi, yoksa gerçekten iyi bir hikayeci olduğu için mi önerildi ? ya da bir yazar önereceksek bizim mahallenin en iyisini önerelim mi dedi.
  bu adamın edebi kişiliği mi onu öne çıkardı yoksa islami dünya görüşü mü?
  ya keşke bu yazarların çizerlerin şairlerin düşünürlerin dünya görüşünü bilmesek. çünkü bunlardan dolayı onlara ön yargı ile yaklaşıyoruz. mesela bir kesim sırf ermeni meselesi üzerine söylediklerinden dolayı orhan pamuk okumuyor ve ondan mahrum kalıyor. bir kesim siyasi ve dünya görüşü nedeniyle necip fazıl’dan, yine aynı sebepten ötürü bir diğer kesim nazım hikmet’ten mahrum kalıyor. aynı şekilde sırf ideolojisinden dolayı hayatında ahmet kaya dinlememiş insanlar var. o kadar çok örnek var ki. mustafa kutlu da onlardan biri. kısa bir araştırma ile islamcı mahalleden olduğunu duyan bizim tayfa hemen burun kıvırdı bile. adamın edebi kimliğini bilmeden, bir tane kitabını okumadan. diğer yandan islamcı tayfanın yüzü güldü. bizim mahalleden dediler. koltukları kapardı.
  mesela ben tanıyorum kendisini. hiçbir kitabını da okumadım. ama vakti zamanında bir film izlemiştim. “uzun hikaye” isimli. çok beğenmiştim. bu yazarın kitabından uyarlanmış. bu adamın kitabından uyarlandığını bilseydim muhtemelen bende “siktir et islamcıların çektiği filmden ne olacak” der gitmezdim. yani demem o ki ön yargı kötü bir şey.

  ayrıca kimse bakanın tolstoy önersine takılmıyor neden ? bundan kırk elli yıl önceki siyasi konjonktürde bir “rus” yazarın önerilmesi “komünizm geliyor” diye propagandası yapılır, tolstoy üzerinden linç edilirdi. bu da ironik.

  edit: düzeltme. teşekkürler jz
161 entry daha