şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
4848 entry daha
  • ödeyeceğimizi bile bile almış olduğumuz için ödemek zorunda olduğumuzu söyleyenler var. bak güzel kardeşim sana şöyle anlatayım. benim üniversiteye başladığım zaman iş bulmak bu kadar zor değildi. yeni mezun bir mühendis/bilim insanı gayet de mis gibi maaşla işe girebiliyordu. dolar 1.7 falandı, o maaş her şeye çok güzel yetiyordu. üniversiteyi resmen sürüne sürüne, sanki mesai yapar gibi sabah 8den akşama kadar derslere girerek. işçi babanın maaşıyla geçinilmediği için kyk kredisi ile geçinerek okudum. durumu benden kat kat iyi olan çoğu kişiye burs çıktı fakat bana burs murs çıkmadı. hiçbir siyasi yakınlığım olmadığı için de çoğu kurum burs başvurumu reddetti. akşam 7de dersten çıkıp iş bulamadım, bulsam da gecelerimin çoğunu kütüphanede geçirmek zorunda kaldım, öyle dişe dokunur bir maaş alamadım.
    millet yurtdışlarında stajlara gitti, 20 bin 30 bin para ödedi. ben bir şehir dışına çıktım dönüşte sene boyu borç ödedim. ben kredi alıyordum bunların hepsinin kyk bursu vardı, hatta ekstra vakıflardan burs alan da vardı. bunlara helal ediyor musun hakkını öncelikle onu bir söyle. mezun olduk iş arıyoruz, dolar olmuş 6 tl. gidiyorsun markete bir haftalık gıda harcamana minimum 200 tl veriyorsun. ev kirası desen ebesinin nikahı olmuş. maaşlarda değişim var mı? yok. yani var da şu şekilde var. önceden 2000 dolara yakın olan maaş bugün 500 dolar olmuş.
    hadi ödeyebiliyorsan sen öde bu borcu. ödenebiliyor mu? senin yaptığının boomerlıktan farkı yok.
    ben borcumun yarısını kapattım bir şekilde. bugün iptal olursa ödediğim paraya da asla üzülmem. ben ödedim siz de ödeyeceksiniz demem. zira insan olan bunu demez.
34 entry daha