şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • gerek olmadığı için.

  1 ay ülkeyi kapatıp tüm hastaları temizlemek mi daha iyi yoksa bu şekilde zamana yaymak mı orası tartışılır bir konu ama şunu düşünmeniz gerekiyor; eğer ülkeyi kapatır ve hastalığı ülke içinde bitirirsek daha sonra ne olacak? yani kapıları açamazsınız. çünkü açtığınız anda yine birileri dışarıdan bu virüsü geri sokacak ve başa döneceğiz.

  çin’de de durum aynı olacak. yani kapılar açıldığı zaman bunu yine birileri getirip yayacak ortalığa. hatta bu saatten sonra belki de biyolojik bir savaş olarak ülkeler birbirlerine hasta gönderecekler ve yayacaklar.

  sokağa çıkma yasağı olmadan halletmek; hayat ve ekonomi düşük seviyede de olsa devam eder ve böylece devlete yüklenen yük azalmış olur. hasta ve ölümler yükselse de, hastalığı geçirenler bağışıklık kazanarak virüsün yayılımını bu şekilde engellemiş oluruz. yani bir bulaşana bir daha bulaşma şansı gayet düşük olduğu için zamanla virüs taşıyıcı bulamaz hale gelir ve yayılım yavaşlayarak durma eğilimine girer.

  zaten bütün bilim dünyasının ortak düşüncesi, bu virüsün hemen hemen herkese dokunacağı. yani evde de otursan ne kadar oturabileceksin? devlet veya devletler sana ne kadar bakabilecek?

  o yüzden yavaş dalgalarla virüse maruz kalanların tedavilerini sağlayarak kontrollü yayılım yapmak en güzeli bence. ingiltere’nin başta hiçbir önlem almadan salgına izin vermesini düşündüğü gibi değil ama ekonomiye en az zararla ve yayılım hızını kontrol altında tutmak kaydıyla bu işi sürdürmek şu aşamada yapılacak en mantıklı hareket.
129 entry daha