şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • ön ek: ortaya bir fikir, bir analiz ya da karşı argüman koyamazsanız ehehehe bunlar hoplatılma korkusu ehehehe seviyesine mahkum olursunuz böyle. bu seviyeye mahkum olduğunuz için de en son ne zaman şampiyon olduğunuzu hatırlamak için internete ihtiyaç duyarsanız. haklı olduktan sonra 4 değil 44 paragraf bile döşeyebilirsiniz. ama çaresizseniz; anca ehehe hoplatılma korkusu ehehe yazar, 2 cümleyi yan yana zor getirirsiniz. nasıldı o söz, fikirlerimiz savaşsın isterdim ama görüyorum ki siz silahsızsınız bayım.

  her durumda lig seyircili ya da seyircisiz bir şekilde kalan 8 haftayı tamamlamalıdır. ancak ve ancak işlerin çığırından çıkması halinde en son çare olarak ve mümkün mertebe en az maç ile tamamlanması gerekir. ez az maç oynatılarak tamamlamaya ihtiyaç duyulmuyor ise zaten ligin geri kalan 8 haftası oynatılmalıdır.

  bu durumda olması gereken ve kabul edilebilecek tek seçenek ilk 4'teki takımların tek maç üzerinden oynaması ve ilk 4'ü belirlemesi. kura ile veya 1.- 4. ve 2.-3. oynar ki bu daha adil olur. koca sezonda verilen mücadelenin bir anlamı olmalı. kazananlar finalde karşılaşır. kaybedenler de 3.'lük maçı oynar. toplamda 4 maç ile lig bitmiş olur.

  zaten şampiyon olacak takım ilk 4 takımdan biri olacaktı her şekilde. şampiyonluk ihtimali olmayan diğer kulüpler uyanıklık yapıp dahil olmak isteyecektir play-off uygulamasına. bazı kanatlı arkadaşlar kendi takımlarını da dahil edebilmek için basketbol sistemini önermiş. 1. ile 8. karşılacak, 2. ile 7...

  yani başakşehir ve fenerbahçe oynayacak bu arkadaşlara göre. ki sezon içinde fenerbahçe 2 maçta da yendi başakşehir'i. tekrar yenmesi sürpriz olmaz yani. bu durumda ne olacak, başakşehir elenecek ve fenerbahçe şampiyonluk için yoluna devam mı edecek yani? şu an şampiyonluk için iddiası olamayan fenerbahçe ile şampiyonluğun belki de en güçlü adayı başakşehir niçin böyle manasız bir maç oynasın? utanmadan şunu önerenler olmuş. yok yayıcı kuruluş yok reklam geliri yok bilmem ne. böyle bir saçmalığı ilk 4'teki takımlardan kimse kabul edemez.

  ya da lig 8.'si göztepe, olası bir play-off'ta sadece tek bir maçta trabzonspor'u yendi diye trabzonspor şampiyonluk şansını kaybedebilecek; göztepe de şampiyonluk mücadelesi verecek. öyle mi? ya da galatasaray ile alanyaspor ile arasında olabilecek benzer saçmalık. ya da sivasspor ile beşiktaş arasında.

  başka arzunuz?

  tabi burda asıl olması gereken ligin kalan 8 haftasını seyircili ya da seyircisiz bir şekilde mutlaka tamamlamak. çünkü galatasaray'ın kalan fikstürü daha zorluyken, başakşehir'in fikstürü çok daha avantajlı kağıt üzerinde. ya da trabzonspor'un.

  dolayısıyla ancak ve ancak işlerin çığırından çıkması halinde kabul edilebilir bu saçmalık.

  ayrıca sırf fenerbahçe'ye avantaj sağlasın, galatasaray'a da köstek olsun diye dönemin yine bir başka fenerbahçeli federasyon başkanı "mihmit ili iydinlir" tarafından 2011-2012 sezonunda uydurulan play-off uygulaması da bu şekilde oynandı şampiyonu belirlemek adına. play-off'a kalan ilk 4 takımın puanı da hatırlayın yarıya düşürüldü hatta.

  mesela galatasaray normal sezonda lig ikincisine 9 puan fark atmasına rağmen play-off uygulamasına geçince her takımın puanı 2'ye bölündü. normal sezonu 77 puan ile tamamlayan galatasaray'ın, play-off saçmalığına geçince puanı 2'ye bölündü diğer takımlar gibi ve böylece 9 puanlık avantajı ortadan kalktı.

  yine söz konu sezonda ilk 4'ten sonraki 4 takım ise (yani normal sezonun 5, 6, 7 ve 8.'cisi) kendi arasında play-off oynadı. bu 4 takım arasında (yani normal sezonun 5, 6, 7 ve 8.'cisi) lider olan takım (yani play off'un 5.'cisi) ile ilk 4 takım arasında oynanan play-off'ta sonuncu yani 4. olan takım avrupa ligine gidebilmek için kendi aralarında yine maç oynayacaktı.

  evet böyle saçma sapan bir sezon yaşandı bu ligde sırf bir takıma yaranmak adına. talimatlar böyleydi o sezon. yok artık böyle saçma sapan şey mi olur diyenler açıp araştırabilirler.

  normalde beşiktaş ile bursaspor arasında oynanması gerekiyor bu maçın. fakat uefa'dan bursaspor ve beşiktaş'a gelen men cezaları ve tff talimatları sebebiyle bu maç oynanamadı. talimatlara göre o sene türkiye kupası finalisti olduğu için zaten hak kazanan bursaspor (cas, daha sonra bursaspor'un cezasını kaldırıyor) ile avupa ligi play-off grubunu ikinci sırada bitiren eskişehirspor diğer avrupa biletini alan kulüp oluyor. (cas, beşiktaş'ın aldığı cezaya yaptığı itirazı kabul etmiyor) her neyse, bu detaylar çok da önemli değil zaten.

  2019-2020 sezonu için buna benzer bir yol benimsenirse bu sefer maçları tek maç üzerinden değil de çift maç üzerinden oynatmak gerekir. ki bu da her takımın içerde ve dışarda 3'erden toplamda 6 maç oynaması anlamına gelir. ilk 4 takım kendi arasında toplamda 12 maç oynamış oluyor yani bu senaryoda.

  dolayısıyla en kötü senaryoda amaç en az maç oynatmak olacağı/olması gerektiği için çift maçlı bir play-off mantıksız olacak.

  kısacası 4 maç ile sezonu bitirmek en son aşamada en mantıklısı olacak.

  kanatlı arkadaşlar çok isterlerse 5, 6, 7. ve 8. olarak kendi aralarında bir play-off yapabilirler. yayıncı kuruluşu ve reklam gelirlerini bu kadar düşünüyorsanız eğer.
177 entry daha