şükela:  tümü | bugün
265 entry daha
  • rusya'nın gördüğü propaganda fırsatını değerlendirme girişimi.(bkz: #103951439)

    büyük ihtimalle yaptıkları medikal yardım öyle çok yüksek maliyetlere sahip değildir. fakat bunu doğru yerde ve doğru zamanda yapınca, değeri normalin kat ve kat fazlası olabiliyor.

    rusya propaganda yapmayı çok seven bir ülke. bunun için de küresel çapta çok fazla yatırım yapıyor ve para harcamaktan çekinmiyor çünkü iletişim araçlarının önemli derecede geliştiği 21. yüzyılda farklı ülkelere sızmanın en kolay ve ucuz yolu propaganda yapmak. bu uğraşlarının altında da farklı ülkelerde nüfuzunu artırmak yatıyor. zaten ab karşıtı fikirlerin gün yüzüne çıkmaya başladığı italya'da, bu fikirleri daha da güçlendirmeye çalışıyor ve halk arasında bir taban bulması için çabalıyor. eğer bir fikir toplumda yer edinirse, o fikre yönelik siyasetçiler ve siyasi partiler ortaya çıkmaya başlar. çünkü ortada gittikçe güçlenen bir akım vardır ve birincil önceliği her zaman "kazanmak" olan politikacı, bu akımı değerlendirme girişiminde bulunur. toplumda bir fikrin taban bulmasını küçümsemeyin. nigel farage denen şaklabanı bile sözüne itibar edilen birisi haline getirdi britanya'da.

    fransa'da bunu le pen ile gerçekleştirmeye çalıştı putin. neyse ki macron yoluna taş koydu. italya'nın fransa'ya göre ne yazık ki daha zayıf olduğunu düşünüyorum çünkü toplumda çok fazla mantıktan arındırılmış milliyetçiler var ve bu kesim manipüle edilmeye her zaman daha açıktır. rusya da bu topluluğa oynayacak büyük ihtimalle. eğer ab yanlısı avrupalı liberaller durumun ciddiyetini kavramakta yavaş kalmaya devam ederlerse, rusya ve çin gibi iki pislik diktatörlüğün etkisinin sars-cov-2 gibi hızla yayıldığına şahit olabilirler.
5 entry daha