şükela:  tümü | bugün
 • burada sokak muhabbeti yapmayacağım. üniversitedeki araştırmalar ve kaynağı belli istatistiklerle fikirlerimi ortaya koyacağım.
  corona virüs ile ilgili saklanan gerçek başlığını açtığım için sözlük tarihinin en büyük linçlerinden birini yedim ama düşünceler kurşun geçirmezdir. sürünün aksine duyduklarıma hemen inanmayıp sorgulayan analiz eden biriyim. ve işte düşüncelerime en büyük destek dünyanın en büyük ana akım medya kanallarından birinden financial times'dan geldi.

  oxford üniversitesindeki araştırmacıların yaptıkları gözlem ve vardıkları sonuçları anlatan haberde ingiltere'nin belki yarısının corona virüsünü kaptığını, sadece bin kişiden birinin hasta olduğu geri kalanının hiç hasta olmadığını ya da çok az semptom gösterdiğini söylüyor ayrıca toplumun sürü bağışıklığını çoktan kazanmış olabileceğini anlatıyor.
  financial times haberi
  haber metni

  yine linç yiyeceğimi biliyorum ama açıkca söylüyorum. şu an dünya sadece ağır semptom gösteren insanları test ettiği için ölüm oranı yüksek ve hastalık korkutucu görünüyor. büyük kitlelere antibody test kitleri ile test yapıldığında hastalığın gerçek ölüm oranı ortaya çıkacak. ve yaşadımız en büyük küresel fiyaskoya güleceğiz.

  bu düşünceme en büyük destek almanyadaki sayılardır. dünyadaki en fazla testi onlar yapıyor.
  - almanyada tespit edilen corona hastalarında ölüm oranı binde 5.
  - şu an aktif 33.570 hasta var. bunlardan sadece 23 tanesi kritik. geri kalanı hafif semptomlara sahip.
  - bakın almanya'nın elinde bu virüsün ilacı yok. kimsede yok. alman sağlık sistemine güzellemeler var ama dediğim gibi ellerinde corona tedavisi yok.
  - istatistiklerde ayrılmasının sebebi çok test yapmaları ve gerçeği ortaya çıkarmaya başlamaları
  kaynak

  ayrıca financial times haberini az önce fox tv'de ismail küçükkaya da gündeme getirdi.

  evet dünyadaki korku salgını bizde de var ama gençler şaka mısınız burası türkiye. insanlarda devlete güven sıfırın altında. iki hafta sokağa çıkma yasağı olsa ülkenin sadece yüzde 5inin hayatta kalabilecek kaynağı var. neyin yaygarasını yapıyorsunuz.
  2 haftada sosyal düzen çöker anarşi başlar. coronayı arar hale geliriz.
  biz bu ülkede şans eseri yaşıyoruz. inanın türkiye'de insan hayatını corona'dan kat be kat daha fazla tehdit eden onlarca faktör var. o yüzden gerçekci olun.

  edit: saat 10:20'de fox tv'de konuşan doktor ali çerkezoğlu'da aynı şeyi söyledi. hsatalığı atlatmış olma ihtimaliniz yüksek. bu insanların bir bildikleri var.
  postedit:
  - sokağa çıkma yasağına karşı argüman geliştirme çabasında olan aktrol olduğumu iddia eden arkadaş. küfür etsen daha iyi.
  - ben de corona nedeniyle ofisimi kapatıp #evdekalın çağrısına uyan bir vatandaşım. bakanları dinliyorum yüzümde acı bri tebessüm.
  - bulduğum sağlam kaynakları ve corona ile ilgili doğru bilinen yanlışları
  twitter hesabımda paylaşıyorum.
57 entry daha