15627 entry daha
 • liv tyler'ın günlük cilt bakım ve makyaj rutinini izledim az önce. normalde bu tür videolara meraklı değilimdir ama çocukluğumdan beri aşık olduğum kadının youtube'da böyle bir videosuna rastlayınca izlemeden edemedim.

  her saniyesini izledim. gözlerim kocaman oldu izlerken. kana susamış gibi izledim. öyle bir izledim ki anlatamam size. bir erkek olarak on altı dakika boyunca bir kadının güzelliğini korumak için nelere katlandığına tanık olunca kendimi çok tuhaf hissettim. bir şeyler şimşek gibi dank etti kafama.

  kadının bir erkeği elde etmek için yapması gereken tek bir şey var: güzel olmak. bunu hepimiz çok iyi biliyoruz, erkeğin güzelliğe olan zaafı kadınınkinden çok daha büyük. kadın da erkeğe karşı en büyük silahının güzellik olduğunu çok iyi biliyor ve güzel olmak için büyük çabalar sarf ediyor. ama sadece erkekler için yapmıyor bunu, en başta kendisi için yapıyor. güzel olmak kadının hayatta kendini ispatlamak için kullandığı en popüler yöntem! güzel olmak için diyet yapıyor, makyaj yapıyor, onlarca çeşit kozmetik ürün kullanarak devasa bir endüstriyi var ediyor, estetik yaptırıyor, vücut hatlarını en güzel şekilde göstermesi için çeşit çeşit kıyafetler giyiyor ve sosyal anlamdaki varlığını en çok güzelliğini ön plana çıkararak sürdürmeye çalışıyor. güzel olmayı ve bunu herkese göstermeyi hayatının amacı olarak benimsemiş milyonlarca kadın var.

  sorularıma gelirsek;

  1-)neden böylesiniz? böyle olmayı bilinçli bir şekilde mi yapıyorsunuz yoksa toplum tarafından buna mecbur bırakıldığınızı mı düşünüyorsunuz?

  2-)erkekleri etkilemek için gereken en baskın özellik güzel olmaksa eğer, istediğiniz hedefe ulaşmak için sağlamanız gereken tek bir sorumluluğunuz var demektir. o da güzel olmak! peki erkeğin bir kadın için en büyük silahı nedir?

  3-) en büyük sorumluluğunuzun güzellik olmasının işinizi kolaylaştırdığını düşünüyorum çünkü günümüzde bunu makyaj ve kıyafetle bile sağlamanız çok kolay. ama erkeğin güzel olmak için bu kadar alternatifi yok. makyaj yapma lüksü zaten yok. güzellik açısından sizin kadar avantajlı değiliz. spor yapmak ve giydiğimize özen göstermekten başka, ki bu da çok kısıtlı kalıyor sizinkiyle kıyasladığımızda. sizin bu konudaki görüşleriniz neler?

  edit: soruya çok güzel cevaplar geldi, hepsini kendime saklamanın bencillik olduğunu düşünüyorum o yüzden bazılarını paylaşmak istedim.

  --- spoiler ---
  1) normalde böyle şeylerden uzak biriydim, çocukken de mahallede misket oynar, üstüme başıma pek dikkat etmez, sürekli düşer, kirlenir, eve öyle dönerdim. fakat o zamanlardan bu zamana değişmeyen tek şey renk takıntım. giydiğim kıyafetlerde vs. renklerin uyumlu olması aşırı önemli benim için. o günden bugüne değişen şeyler de oldu tabii. toplumun, özellikle kadınların kadınlara yaptığı baskının çok ciddi etkileri var. kendimi bildim bileli annemden ve ablamdan "kendine bak artık biraz" cümlesini duyuyorum. dikkat etmediğimden de değil bu arada, sadece "herkes gibi" olmam bekleniyor. hala ne giydiğime, nasıl giyindiğime çok dikkat ederler. bunun dışında, dışarıda herhangi bir şey yapacağınızda bile insanlar sizi önce güzelce süzüp buna göre değiştirirler tavırlarını. zamanla, anlamsızca siz de buna ya ayak uyduruyor ya da uydurmuyor, her iki durumda da çelişki içinde buluyorsunuz kendinizi. zira nihayetinde sizin de istekleriniz, arzularınız var, birlikte olmak istediğiniz insanlar var. arada derede böyle şeylere takılmayanları bulmak da epey zor. bunun dışında bir kimliğiniz var, benliğiniz var, ona da ihanet etmek istemiyorsunuz. kısacası, çok çetrefilli, bol çelişkili bir konu bu.

  2) genelde kadınların maalesef en sevdiği şey "iktidar"; bunu maddi anlamda da düşünebilirsiniz, manevi anlamda da. bazı kadınlar için, çok yakışıklı, toplum tarafından beğenilen bir erkekle birlikte olmak, bazıları içinse maddi açıdan sıkıntısı olmayan bir erkekle birlikte olmak bu iktidar arzusunu doyuruyor. küçük bir azınlıksa bilgiye tapıyor. benim için de sanırım bu geçerli. bir erkek ne kadar meraklı, araştırmaktan hoşlanan, merak ettiği şeyin peşinden koşan biriyse benim için o kadar çekici. ha, bir de, bence herkes güzellikten hoşlanır. fakat karşımdaki adam bir barbie bekliyorsa ya da kendini o şekilde bir hayat içinde şekillenmeye meyilli görüyorsa tüm çekiciliği anında kaybolur.

  3) "spor yapmak ve giydiğimize özen göstermekten başka, ki bu da çok kısıtlı kalıyor sizinkiyle kıyasladığımızda." aslında bu oldukça yeterli. ve bana kalırsa, bir kadın için de yeterli. bundan fazlasını arayan kadın da erkek de sosyal medya ya da toplum maymunu olmuş gibi geliyor bana. tabii bu söyledikleriniz yalnızca fiziksel açıdan önemli değil; bir insanın spor yapması ve giydiklerine özen göstermesi hem kendine verdiği değeri hem de başkalarına verdiği önemi gösteriyor gibi. bilhassa bu açılardan çekici geliyor bana.

  iyi günler.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  günümüzdeki ezberletilmiş güzellik tanımı, şüphesiz kapitalist sistemin dayatmalarından biri. güzellik algısını insanların bilinçaltına nasıl yerleştiriyorlar? televizyonda, sosyal medyada, reklam katologlarında hep aynı tipteki kadınları görüyoruz; 90-60-90 vücutlar, pürüzsüz tenler, renkli göz, hokka burun... küçükken oynadığınız barbie bebekler... bu tanıma uymaya çalışan ve bu kalıpların dışındaki hiçbir şeyi güzel olarak tanımlamayan insanlar, gitgide daha fazla estetik cerrahiye başvurmaya başladılar ve estetik sektörünün gelişmesine epey katkı sağladılar. muayyen bir güzellik kalıbı olduğundan, bu kalıbın içine girebilmek amacıyla herkes aynı fabrikadan çıkma ürün gibi dolaşmaya başladı. neticede kapitalist sistemin istediği oldu mu? evet oldu. peki bize ne oldu? aynaya baktığımızda kendi görüntümüzden rahatsız olduk, gözümüze sokulan kadınlar gibi olmadığımız için buhrana kapıldık, özgüvenimiz sarsıldı, paralar harcadık.

  kimin gözünden bakıyorsunuz aynaya? kimin gözünden baktığınızı bilmem ama hiç şüphesiz başka insanların gözünden bakmaya çalışırız kendimize. yoksa niçin aynaya baktığımızda "kendi" görüntümüzü beğenmekten ziyade toplumun görüntümüze onay vermesini bekleyelim? bu insanlığın benliğindeki beğenilmek arzusundan ileri geliyor. peki toplum tarafından beğenilmenin yegane koşulu "güzel" bir vücut mu? güzel olan neye göre, kime göre güzel? toplumdaki ... her bireyin güzellik tanımı aynı olabilir mi?

  insanlar bir an olsun zihninlerini boşaltıp düşünseler... dış görünümünlerinde onları rahatsız eden şeyden rahatsızlık duyma sebeplerinin ne olduğunu... ideal güzellik algımız. son zamanlarda badem göz ameliyatı yaygınlaştı mesela, insanlar gözlerinin ancak badem olduğu takdirde güzel olabileceğine inanıyorlar. - halbuki gözlerin asıl marifeti rengi, şekli değil, nasıl baktığıdır. - biz neden badem gözün en güzel göz şekli olduğunu düşünüyoruz? hadi ben böyle düşünüyorum, x kişisi, y kişisi, z kişisi de böyle düşünüyor. yani aslında toplumu oluşturan insanlar böyle düşünüyor. fakat herkesin aynı düşünmesi mümkün müdür? her konuda farklı düşünceleri olan insanlar nasıl oluyor da güzellik konusunda aynı şeyleri düşünüyorlar? çünkü bunu düşünen biz değiliz. küçüklükten beri bilinçaltımıza kodlanmış bir güzellik algısı var. bu algının dışına çıkanı güzel olarak tanımlayamıyoruz oysaki her insan doğanın eşsiz bir parçasıdır ve eşsiz güzellikte detaylarla yaratılmıştır. kendi gerçeğinizden uzaklaşırsanız, bu en ufak bir estetik operasyon olsa dahi, bu uzaklaşmanın başka türlü tesirlerini de yaşamanız bir hayli mümkün. maamafih güzel hissetmek bir haktır. kimse x kişisini güzel bulmak zorunda değil ama bunu ona söyleyerek veya hissettirerek onunla vücudu arasına girmek, özgüvenini zedelemek, kaygısını yükseltmek kimsenin haddine değil.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  hem doğal olan içgüdümüz hem de aynaya baktığımız da kendimizi beğenmek adına da yapıyorum bu bakımı. çünkü biz de kendimi genç sağlıklı ve güzel görmeyi seviyoruz.
  ikinci soruna gelirsek erkeğin en büyük silahı ilgisi, kadın dilinden anlamasıdır. ilgili bir erkek kendinden hoşlanan bir kadına çoğu şeyi yaptırabilir.
  ki siz erkekler bize göre daha şanslısınız. güzel giyimli, düzgün tırnaklı ve bakımlı elleriniz olduğunda ve abartı olmayacak şekilde size en doğru kas oranını bulduğunuzda zaten tamamdır ki piyasalarda artık son zamanlarda erkek makyajları da ortaya çıktı doğal görünüm adı altında ve yurt dışı ile ünlüler olmak üzere zaten bunu yapıyorlar ki erkeklerde de estetik olayı var jewline, burun, çene ...aslına bakarsan güzellik unsuru son bir kaç senede artık sadece kadına özel olmamaya başladı
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  sadece güzelliğine odaklı yaşamak insanı bi süre sonra aptala çevirir. erkekler evet en başta güzelliğe büyük önem verse de bir süre üzerindeki etkisini kaybediyor sonuçta konu sadece güzellikse daha güzeli hep vardır. gerçi bu erkekler için de geçerli, hatta bu yüzden kadınlarda da kaslı erkeklerin boş beleş tipler olduğu önyargsı oluyor genelde
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  toplum sebebi ile böyleyiz bence.
  erkeğin en büyük silahı para olabilir.
  erkeğin kendinde giyim ve spordan başka bir silahı nerede ne yapacağını bilen biri olmasıdır bana göre.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  öncelikle şunu belirtmek isterim kadınların tarihini incelersen her zaman güzel gözükmeleri onlara dayatılmıştır. körseler, topuklu ayakkabılar ve sütyenler ve diğerleri. kadınlar süslenir erkekler okula giderdi. kadınların balo gecelerin de, erkeklerle azıcık sohbet edebilmesi için eğitimli olması gerektiği düşünülürdü kadına verilen eğitimin amacı güzelliğinin yanında bir iki kelime etmesiydi. kadın içi boş yaratıktır erkeği sadece dış görünüşü ( o da erkeğin hoşuna gidecek bir dış görünüş) onunla etkilerdi ve o zamandan bu zamana kadınlar erkekleri böyle etkiledi. maalesef azınlık olan taraf erkeği etkilemek nedir? neden? ve neden güzellikle etkileyeyim diye düşünür? ne aklı başında ki kadın erkeği dış görünüşüyle etkilemeyi düşünür ne de aklı başındaki erkek bir kadının dış görünüşünden etkilenir. biraz bilinçlenmeliyiz hepsi bu. belirtmek isterim ki bakım ve güzellik ayrı şeylerdir ve de güzellik dayatılamaz genel kuralları olamaz.
  --- spoiler ---
3103 entry daha