şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • bu film hayatımda gördüğüm en kötü yapımlardan biri, ve iddia ediyorum youtube 'daki amatör videoları içinde bile bu filmden daha kalitelilerini bulmak mümkündür mutlaka. fakat şöyle bir durum söz konusu; ferhan şensoy 'un pardon 'unun kökünde kesin bu film var. tiyatro gibi sinema türünde akıp gidiyor,, ara ara 80 'li yılların istanbul'unda, taksim'inde gezinirken buluyorsunuz kendinizi veya tarik papuccuoglu 'nun, rasim öztekin'in veya hümeyra 'nın oyunculuğuyla eğlenebiliyorsunuz ya da yarım yarım yarılabiliyorken, fransızca tercümanın, sekreterin ve hatta fransız oyuncunun oyunculuğuyla içinize daral gelebiliyor, öylesine dengesiz düşüncelere dalıyorum, öyle bir film işte.

    ayrıca ferhan şensoy'un 80'lerden 90'lara taşan o tv ağzının ne kadar itici olduğunu da anımsıyorsunuz, "hakikaten ya, o günlerde ne kadar da berbattı tv dünyamız." diyorsunuz. hoş bugünlerde olağanüstü yapımlarla donatılmış da değiliz a.

    bu arada son bir not düşeyim; ne yalan söyliyeyim, aramadım sormadım böyle bir şey olmuş mu, üzerine konuşulmuş mu bilmiyorum ama ferhan şensoy'un erol günaydın ve münir özkul 'a özel bir sempati beslediği ve saygı gösterdiği bilinir. hatta birkaç oyununda bu ustalara yer vermişti. işte bu filmde de bir yerde; bu iki üstadına saygı duruşunda bulunuyor. "sizlerden başka usta tanımıyorum" gibisinden birşeyler söylüyor. işin yergi tarafı da mevcut. zira o zamanların tv'lerinde boy gösteren tiyatrocular; kaynanalar 'la tekin akmansoy'a, kuruntu ailesi 'yle gazanfer özcan 'a eleştiri getirdiği bile iddia edilebilir, zira aynı saygı duruşu sahnesinde münir özkul'a "gazanfer abi" ve erol günaydın'a da "tekin abi" diyerek onları kızdırıyor. ayrıca bu husus üzerine düşünme sebeplerimden biri de bu film üzerine ferhan şensoy 'un şöyle bir kelam etmesi: "..filmin yeşilçam'daki adı köşe dönücü çünkü öyle söz edilmekte benden o sıralar televizyonda oynadığım aynı isimli dizi yüzünden." tiyatrocuların tv'deki bir nevi kolay olan yolu seçmelerine eleştiri getirirken, bir özeleştiri yaptığı da düşünülebilir.

    sonuç itibariyle, ilginç bir film bu, habersiz kalınmamalı.
10 entry daha