şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
10 entry daha
 • türkiye'nin sağlık bakanlığının uygulamaları harici virüsle mücadelede attığı ilk somut adımdır.

  21 mart'ta yapılması gerekeni ve yapılması muhtemel olanı yazmıştım: #103873395

  "...elbette bu çok detaylı bir iş. eğer buna cesaret edilemiyorsa virüsün çıktığı iller karantina altına alınıp bu süreç işleyebilir. her şehir (81) kendi içinde karantinaya alınır. başka şehirlere geçişler engellenir. vaka bildirilmeyen şehirlerde bu zahmete girişmezsiniz ve zamanla şehir birleştirme işini gerçekleştirirsiniz. bildirilen şehirlerde de sokağa çıkma yasağı ilan edip tek tek vatandaşı teste sokarsınız..."

  "...türkiye'nin bunu yapacak gücü var mı bilmiyorum, çok detaylı bir iş. belki düşünüldü ama hayata geçirilemiyor fakat bu yapılamıyorsa en azından 81 il kendi içinde karantina altına alınmalı. virüsün olduğu şehirlerde bu test işlemi uygulanmalı. şehirler bir bir temizlenir. bunun yanında olmayan şehirlere geçişleri de engellemiş oluruz..."

  kimse farkında değil ama şu an türkiye'de her şehir karantina altına alındı. özellikle vaka bildirilen şehirlerden çıkışların çok çok zor olacağını düşünüyorum. bakmayın valilik izni dendiğine. halka "sizi karantina altına aldık" dememek için böyle kibar konuştular, amaç panik olmasın. vaka sayısının kontrol edilemez seviyeye geldiği şehirlerde önümüzdeki günlerde kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilecektir. sadece işe gidenler ve alışveriş yapanların sokağa çıkmasına izin verileceğini düşünüyorum ardından da ilçeler arasında karantina başlayacaktır.

  önümüzdeki 14 günlük süreçte vaka bildirilmeyen şehirlerde hayat aynen akarken vaka bildirilen şehirlerde de testler başlayacak. seri teste geçilecek.

  yurt dışından tüm uçuşlar durduruldu. tüm sınır kapıları kapalı. yani dışarıdan gelişleri durdurdular. içeriyi de karantina altına aldılar. bundan sonra yaptırımlar başlıyor. çok değil 3-4 gün sonra yeni tedbirler açıklanır.

  başarılı olunursa iki ay içinde bu illetten kurtuluruz diye düşünüyorum.
242 entry daha