şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • 5 nisan 2020 editi: birkaç gündür yazamadım. test ile kesinleştirmiş oldum bu arada. ben de aynılarını yaşıyorum diye mesaj atan arkadaşlara test öneriyorum zira ben pozitif çıktım. bana sorsan hastayım demem iyi hissediyorum kendimi. tat ve koku alma kaybı dışında şu an ciddi bir semptom yok. geçmesini bekliyorum.

  ———————————-

  8.gün editi: durum hemen hemen aynı arkadaşlar. ağrılarımın azaldığı söylenebilir. tek pozitif olan bu.

  bazı sorulara bazı cevaplar:

  beslenme alışkanlığım pek iyi değildi aslında. ne yediğime ve ne zaman yediğime dikkat eden biri olmadım pek bugüne kadar. hastalıkla birlikte biraz düzelttim.

  sigara şöyle; burada elektronik sigara yasal. normal sigarayı 2 yıl önce bıraktım düşük nikotinli elektronik şifaya içiyordum. 8 gündür onu da içmiyorum.

  ——————————————-

  üst edit: kaç yüz tane mesaj aldım bilmiyorum. minnettarım. herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum güzel dilekler için. manevi olarak boostlandım sayenizde.

  bazı sorular var genel olarak cevap vereyim bu edit ile.

  - nasıl kapmış olabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok. geçen cumartesiye kadar aktif olarak çalışıyordum. sonra şirketim işi duraklatma kararı aldı. işyerinden biri diye düşünüyorum. çünkü iş arkadaşlarımdan da benimle hemen hemen aynı semptomları yaşayanlar var.

  - kanada’nın sağlık sistemi ile ilgili sorulara şöyle cevap vermek lazım: bir türkiye değil. benim için türk doktorların yeri ayrı hep. ama ilgililer, hastaneler iyi falan. gereken bilgilendirmeleri yaptılar ve tavsiyelerini söylediler. konuya hassas yaklaşıyorlar diyebiliriz.

  - ilaç kullanmıyorum arkadaşlar. bol bol su, meyve/sebze. ve bir de burada şöyle bir şey var: resim 1
  resim 2

  bildiğin vitaminli jelibon. türkiye’de var mı bilmiyorum ama ikinci resimde içeriğini paylaştım. en azından buna yakın bir şey bulursanız kullanın bence. bana iyi geldi. hatta kullanmak için hastalanmayı beklemeyin.

  editlere devam edeceğim. bugün 7. gün ve daha iyi hissediyorum. tekrar söylüyorum; destekleriniz için ne desem hakettiğiniz karşılığı veremem gerçekten. iyi ki varsınız. lütfen dikkat edin kendinize. sağlıklı kalın.

  ————————————-

  6 gün önce hissettirmeye başlayan ama 3 gün önce tarafıma koyulan teşhis ile kesinleşen sonuç.

  bugün izole yaşamımın 3. günü. evdeyim. yer kanada. 33 yaş. erkek. kronik bir hastalık yok.

  doktor; durumu ciddi olan ve belirli bir yaş üstündekilere test yapabildiklerini söyledi ve geniş çaplı bir muayene uyguladı. sonra da covid-19 pozitif olduğuma emin olduğunu ve hiçbir şüphesinin olmadığını söyledi. 14 gün evde kalmamı istedi.

  tam olarak ne zaman kaptım bilmiyorum ama 6 gün önce başlamış gibi varsayarak, günden güne yaşadıklarımı burada düzenli olarak anlatmayı düşünüyorum. umarım okurlara bir faydası olur.

  nasıl başladı?

  şaka gibi ama aniden başladı. saniyeler içinde. hiçbir şeyim yokken bir akşam birden bire ishal alarmıyla tuvalete koştum. start buydu.

  1. gün: yoğun ishal ile gelen, kontrol edilemeyen titreme ve üşümeye eşlik eden az bir ateş. boğaz ağrısı/acısı artık neyse.

  2. gün: titreme ve üşüme hissi çoğaldı. yorganı hareket ettirdiğimde oluşan küçücük bir hava akımı bile bütün bedenimi titretmeye yetiriyordu. sersemlik hissi ortaya çıktı. salak gibiydim yani.

  3. gün: diğer belirtilerin yanı sıra. ateş yükseldi. öksürük başladı. doktora gitme kararını bu yüzden verdim. aynı gece aşırı terlemeye başladım uyurken.

  4. gün: tat ve koku alma duyularım tamamen sıfırlandı. terlemeler artarak devam etti. günde 5-6 defa iç çamaşırlarımı değiştirdim. hayatımda böyle ter attığımı hatırlamıyorum.

  5. gün: öksürük azalır gibi oldu. en azından seyreldi diyebiliriz.

  6. gün: biraz daha dinç uyandım. hafif bir baş dönmesi var. bu gece çok uyandım uykumdan. bölük pörçüktü.

  baştan beri sahip olduğum semptomlar:

  - aşırı bir sırt ağrısı. dokunsan ağlarım öyle ağrıyor.

  - eklem yerlerimde sancı/sızı hisleri. sürekli değil ama kendini de unutturmuyor.

  - sinüsler dolu. burundan nefes almak güç.

  - baş ağrısı. bu çok fena. özellikle başın arka tarafı. öksürünce beynim ensemin üzerinden çıkıp arkamdaki tabloya yapışacak ve hayata bir korku filmi efekti ile veda edecekmişim hissi uyandırıyor.

  - bendeki öksürük kuru değil. gayet balgamlı.

  notlar:

  - nefes almakla ilgili bir sorunum yok.

  - immün sistem kasıyorum. vitaminler vesaire.

  editleyeceğim arkadaşlar. şimdilik durum bu. lütfen evde kalın. sağlıklı kalın.

  avukat arkadaşlar yeşillendirsin lütfen. çin’e tazminat davası açabiliyor muyuz? *

  erken edit: avukat arkadaşlar şu son cümle şaka. :)

  erken edit 2: arkadaşlar duygulandırdınız. hem entrylerdeki, hem mesajlardaki desteğiniz ve dilekleriniz için teşekkürler. kendimi uğruna klip çekilen fatih terim gibi hissettim. çok teşekkür ederim tekrar. allah entry nick uyumundan muhafaza eylesin.
101 entry daha
hesabın var mı? giriş yap