şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • raul ferrao'nun bestelediği coimbra şarkısına, jacques larue'nun yazdığı sözlerle oluşmuş adaptasyon. (bkz: coimbra/#10434927)

    1955'te amalia rodrigues'in sesiyle ölümsüzleşmiştir. o zamandan beri bing crosby, louis armstrong gibi devlerin elinde, jimmy kennedy'nin yazdigi sozlerle, anglo-saksonlaştirilmiş bir şekilde april in portugal adıyla hayat bulmuş, roger williams'tan trinidad tobago'lu orkestralara düzinelerce grup tarafından çalınmış, yvette giraud'dan eartha kitt'a düzinelerce sanatçının albümlerine konuk olmuştur. kimi fransız dergilerince yüzyılın en iyi fransızca şarkısı seçilmiştir. abd başkanı richard nixon'un karısı pat nixon'un en sevdiği şarkı olduğu da söylenir.

    ayrıca kazandığı uluslararası ün sayesinde 1955-75 arası 20 yıl boyunca portekiz'in turizm tanıtımının ana unsurunu oluşturmuştur. broşürlerde baştirilmiş, mercado de abril adlı yıllık turizm fuarına isim anneliği yapmış, portekiz'in müzikal tiyatrosu revista'lara, amalia rodrigues'in başrol oynadığı filmlere mizansen yaratmıştır.