şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
443 entry daha
 • bazıları filmin eleştirisini yaparken sonunun belirsiz bittiğinden söz etmiş. illa belirli bir son ya da herkesin anlayabileceği dilden diyalogların geçtiği filmlere gerek yoktur. tıpkı bazı kitapların seviyeleri olduğu, diğer sanat dallarını anlayabilmek için eseri okuyabilecek ön bilgi birikimine sahip olunması gerektiği gibi. bu bağlamda maalesef ki ya size hitap etmiyordur ya da filmi anlayabilecek eleştirel bakış açısına sahip değilsinizdir veyahut sonunu getirecek hayal gücünüz sınırlıdır.
  bana kalırsa sistem eleştirisi filmde verilen en belirgin mesaj. tabi sadece sistemi eleştirerek bir yere varılamayacağını hepimizin öyle yada böyle eşitsiz şartlarda olmasına rağmen aynı pastadan pay aldığımızı gösteriyor. yani bu sistemin içindeyiz evet ama kendimizi de küçümsemeyerek başkalarının da doyması için elimizden geleni yapabiliriz. çünkü en üst katta olsan bile her şeyi senin yemen sana mutluluk getirmeyecek sen paylaştıkça mutlu olacaksın.
  ayrıca insanın iç hesaplaşmasını işin içine katması ayrı bir olay. sosyolojik olan bir şey insan psikolojisinden bağımsız değildir. bulunduğun şartlarda kendi iç hesaplaşmaların seçeceğin yolun ne olduğunda etkendir. bu kararı verirken de kendi üst ya da alt tabakanla hunharca bir mücadelenin içine gireceğinin farkında olman gerekir. filmde bunu "yukarıya doğru sıçamam" özdeyişiyle gerçekten iyi izah etmişler. bu da üst tabakayı bir etki altında bırakamazsın ancak kendin altta olanlara herhangi bir kavram ya da materyalle etki edebilirsin ve alt tabakayı etkilediğin zaman ancak üst tabakaya mesajını ulaştırabilirsin anlamına geliyor kanımca.
  öte yandan insanın bulunduğu duruma ayak uydurmasını da gözler önüne seriyor. belki de ayak uydurmak zorunda kalıyoruz ama ayak uyduruyoruz. zor şartlarda insanın katil olması
  --- spoiler ---

  goreg in intihar eden oda arkadaşının çürüyen etini yemesi ve daha önceki cinayet işlediği için orada bulunan yaşlı oda arkadaşının (ölmüş) onun iç sesi olarak artık sen de benim gibisin demesi
  --- spoiler ---

  buna örnek olarak verilebilir.
  ve önemli bir detay ise verilmek istenen mesajları insanın en temel gereksinimi olan yemeğe dayandırarak bir yemek sofrası platformu üzerinden ele alması gayet iyi bir metafor yaratmış. genel olarak bir sürü anlam çıkarılabilir. özünde neye parmak bastığı gayet açık olmuş. parmak bastığı şeyi anlatırken de çok fazla metafor kullanılmış. ben şahsen başarılı buldum. burada her cümlesinden çıkan anlamı tartışmaya kalkarsak bir kitap bile çıkar en nihayetinde.
1179 entry daha