şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • yaşamın herhangi bir alanında bir merhale katettikten sonra, bir nedenle bütün bu merhaleleri silip, herşeye yeni baştan başlamak eylemi.

  bir zen pratiği vardır meşhur; manastırda yaşayan rahipler uzun saatlerini harcayarak ve büyük bir emek vererek yere renkli kumlardan tablolar çizerler. ardından da bunu yapan sanki kendileri değilmiş gibi ellerine bir süpürge alır ve tüm kumları süpürür, tabloyu yok ederler. hiç durmadan günlerce bunu hep yaparlar.

  sıfırdan başlamak en çok ilişkilerde çıkar insanın karşısına, her ayrılıkla birlikte insan bir sonraki ilişkiye yeni bir insanla, yeni baştan başlayacağını bilir. kendini anlatmak, karşıdakini tanımak vb. zor gelir hep.

  ardından kariyer hayatında çokça yaşar insan bu iniş çıkışları. işe başlanır, işten ayrılınır, başka bir işe girilir vesaire. kimi zaman da sadece iş değil ayrıca meslek de değiştirilir. en zor baştan başlama budur.

  bazen de kişi kendi yaşamına sıfırdan başlar; önemli bir hastalık geçirir, kanseri yener mesela, sonra hayatına baştan başlar.

  zen pratiğindeki gibi olmalı ama zor olduğunu da kabul etmeli. insan 70 yaşında bile olsa yere düştüğünde kalkmayı bilmeyi, mücadeleyi bırakmamalı.
50 entry daha