şükela:  tümü | bugün
57 entry daha
 • çizgi-romanlarda kahramanın geçmişindeki sırların anlatılması ratingi artırması sebebiyle sık rastlanılan bir durumdur. mister no senaristleri de bu akıma ayak uydurmuş arada sırada geçmiş ile ilgili gizlerin aydınlatıldığı senaryolar yazagelmişlerdir. "adı olmayan asker" adlı macera mister no’nun ruh halini, neden manaus’a gittiğini anlamak açısından önemli bir maceradır.

  --- spoiler ---
  savaştan dönen mister no, amerika’da uyum sorunu çekmiş (bkz: first blood) para kazanmak için çeşitli işler yapmaya başlamıştır. bir şekilde kuryelik yapıp lüx bir arabayı başka bir eyalete götürdüğü sırada (uçak muçak yok daha) çöle geldiği sırada, az önce solladığı bir banka arabasını soymak isteyen soyguncular onu da durdururlar. (yolu kapatmışlardır)

  soyguncular mister no gibi eski askerlerdir. çıkan çatışmalarda biri dışında tüm soyguncular ölür. bu biri, mister no’ya hem simaen, hem de boy pos olarak çok benzemekte ayrıca üzerinde kollarında yonca deseni olan siyah, okuyucuların yakından tanıdığı bir kazak giymektedir.

  bu adam bir kızı da rehin alır ve kaçarlar..kaçarlar..kaçarlar. bu sırada soyguncumuzun rehinesi ile konuşmalarından, kıstırıldığında mister no ile olan konuşmalarından, kimseyi öldürmek niyetinde olmayan naif bir adam olduğunu anlarız. mister no da biz okuyucular da adamı çok severiz. hatta rehinesi aşık bile olur. mister no adamı kendisiyle özdeşleştirir. adam da aynısını yapar. sonuçta adamımız mister no ve kızı dinleyerek teslim olup kıstırıldığı yerden çıktığında, işgüzar bir eski polis tarafından çakmağı silah zannedilerek (güya) vurulur ve son nefesini verirken, mister no’dan bir sigara ister. mister no “abi bi dal kaldı be” demez, verir son sigarasını ve “ne yapacaktın paraları” diye sorduğunda adamımız “güney amerika’ya, brezilya’ya” gideceğini “bir adamın orada özgür olabileceğini” söyler ve ölür.

  sarsılan mister no bir süre sonra adamın kazağından bir terziye yarım düzine diktirerek (yonca uğur getirsin diye) soluğu brezilya manaus’ta alır.
  --- spoiler ---
68 entry daha