şükela:  tümü | bugün
74 entry daha
 • milli görüş ve akp ne kadar farklı:

  halbuki akepe, milli görüş ekolünün zaman şartlarına ayak uydurmuş, pürüzlü tarafları eğelenmiş, "öyle olmadı, bir de böyle deneyelim" diye geliştirilmiş yeni sürümünden başka bir şey değildir. öyleyse tıpatıp benzerliklerine bir kez daha bakalım:

  - ikisi de demokratik laik sistemin boşluklarından istifade ederek ve kelle sayısı üstünlüğü açmazına dayanarak, kemalist rejimin bariyerlerine toslayınca da anında takiyye yapmaya çalışarak sözde islamî düzen kurmaya çalışmaktadır.

  - nitekim "asıl atatürkçü biziz" yalanı veya takiyyesi bunlarda da vardır:
  https://birgun.net/…ydi-milli-goruscu-olurdu-191320
  https://star.com.tr/…ahmetle-aniyoruz-video-735562/
  http://haber7.com/…ildirim-anitkabirde-fatiha-okudu
  yeni seçilen bazı sosyalist kürt milletvekilleri "biz bu yemini yapmayız, bu yemin bizim ideolojimize aykırı" demişler. ideolojik inançlarını paylaşmamakla beraber onları tebrik ediyorum. bravo, mertçe ve samimi hareket etmişler. m. kemal'in ölümünden sonra çıkartılmış kemalist ideolojiye veya dine inanmayanlar, mensup olmayanlar böyle bir yemini yapamaz. müslümanlar hiç yapamaz.
  http://www.haber7.com/…755782-biz-bu-yemini-etmeyiz

  - benzer bir "ebedî şef" miti bunlarda da vardır; nitekim refah döneminde erbakan sultasını reddederek ayrılan erdoğan'ın başına da aynısı gelmiş, kurucu kurmayların hemen hepsi artık rakibi veya düşmanı olmuş, tarih bir kez daha aynen tekerrür etmiştir. hatta her ikisine de -haşa- "peygamber" yakıştırması yapılmasını tesadüf zannedenlere ancak gülünür:
  https://haberturk.com/…ste-ikinci-peygamber-kavgasi

  - bu çerçevede milli görüşçüler çifte standartçıdır; nitekim askeri tesisler kurmak, savaş gemileri üretmek, arge yatırımları yapmak ve klişe ifadesiyle "yol köprü yapdı" gibi erbakan olsa yer göre sığdırılmayacak, yıllarca önümüzde temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp konulacak çok benzer, hatta tıpatıp aynı icraatları görmezden gelip tukaka etmektedirler.
  hatta öncesinde ısrarla mücadelesini verdikleri başörtüsüne serbestiyetin nihayet akepe eliyle geçrekleşmesini bile görmezden gelmeye çalışmaktadırlar.

  - üstelik başta erbakan'ın mahdumu ve "zamanın en ateşli hatibi" bile gemiyi terk etmiş, birkaç "dinazor" dışında kimse kalmamıştır. üç beş kişiden mi ibarettir artık bu hakikî milli görüşçülük yoksa ne?

  - ayrıca güya bu eşsiz siyaset dehalarının öngörüsüzlüğüne bakın ki, sözümona önce bir numaralı veliahtları tarafından ihanete uğramışlar, sonrasında aynı "prensler" ve kurucu ortakları tarafından kuyuları kazılmaya başlanmıştır. hatta bunlardan kimisi chp saflarına katılarak adeta kendilerini inkår ederceaine küfür yoluna sapmış ve dibin dibini bulmuştur.
  akepe daha pragmatist ve ahlâksızdır belki ama asıl mesele aralarındaki fark özde midir, yoksa sözde midir?

  program:

  ne ta o yıllardan itibaren alarm zilleri çalmaya başlayan ahlakî yozlaşma, ne ortadoğudaki ta 1400 küsür yıl önce haber verilen "beklenmedik gelişmeler" ve "büyük patlama", ne buldukları her boşluğa doldurdukları beton ve asfalt işgali, ne sürekli gereksiz göç alan istanbul ile tarım ve hayvancılığın çökme emareleri, ne sağlıksız ve lezzetsiz endüstriyel gıdalara talim ve kökten bozuk modern ortodoksi sağlık sektörü ve ne de orjinal tasarım arayışı ve ne tabiatın tahribi ile nice masum mahlûkatın katledilmesi ve hayvan hakları...
  hatta öylesine yoktur ki; erbakan'ın herhangi bir hayvanla veya bir kedicikle olsun tek bir karesi ve tek bir cümlesine bile rastlanılmamıştır. milli görüşçüler içinde ömrünce bir hayvana birkaç lokma verebilmiş kimse çıkar mı bilmem; nitekim "ecdadımız vahşi hayvanları beslemek için bile vakıflar kurmuştu" goygoyuna rastlayabilirsiniz belki ama yönetim merkezlerinin ve anadolu gençlik şubelerinin önünde mama veya su kabı göremezsiniz. kedi deyip geçmek tevhid idrakinden nasipsizliğin ve zulmün ta kendisidir zaten; arif olana tek işaret yeter ve azdan veremeyen çokdan hiç veremez.

  peki bu sözde programda ne vardır:

  - dünyayı ifsad eden ağır sanayi ile yeryüzünün, toprağın, havanın ve su kaynaklarının içine eden top tüfek üretimi.

  - şu efsanevi "yüzde elli/yüz maaş artışı ki erdoğan şu an yüzde yüz maaş artışı yapsa bütün argümanları çöp olur. hoş, asgari ücreti 10000 tl yapsalar bile, faizin tozunu dahî bulaştırmasalar dahî kökten bozuk mevcut düzende yine market raflarına ve betonarmelere mahkum değil misiniz sanki? üstelik faizin tozunun ve çamurunun berbat ettiği, imamların maaşlarının bile karmakarışık bütçeden ödendiği bir düzende hemen bütün paralar şaibeli ve kirlidir.
  (bkz: #102352678)

  - ve nasıl olacağı hakkında fikir sahibi olunamayan ve hiçbir derinliği olmayan zaman dışı kalmış sözde maneviyat goygoyu. nitekim tarikatçı milli görüşçülere dikkat edilirse, bir çoğunun "ham softa kaba yobaz" tipinin müstesna örnekleri olduğu apaçık görülebilir. üstelik program ve yönetmelikler kusursuz olsa bile, teşkilat içindeki mezkur tipler, fırsatçılar, arivistler, goygoycular, hemşehriciler gibi parazit sınıflarla nasıl baş edilecek, daha kötüsü muhalif kesimlerin baskıları altında bu program ne kadar ve nasıl uygulanabilecektir?
  nitekim akepe, bir başörtüsünü en güçlü olduğu yıllarda bile serbest bırakamamış, genelevlerin ve muhtelif rezalethanelerin kapatılmasını ise ağzına bile alamamıştır. öyleyse kanunları, tüzükleri, isimleri ve resimleri değiştirmekle ne değişecektir ne!..

  "sizi gibi taklitçiler siziii...":

  ağır sanayi nakaratı, birkaç asır önce sanayi devrimini yapmış batının dümen suyuna gitmenin ve kökten batıcı olmanın daniskası değildir de nedir... nitekim sanayi devrimi sonrası tüm dünyaya yayılan "ağır sanayi düzeni", ekini ve nesli ifsad etmiş, nihayet ekosistemin hepten canına okumuştur.
  yeni bir dünya düzeni veya adil düzen dedikleri bu mudur yani?

  --- spoiler ---
  "sanayi ve endüstriyi; yani yatırım-üretim-tüketim ile teknolojiyi, bu kısır döngüyü terkedin. gıda-ilaç-silah-petrol vb. sayılmayacak kadar çok; hayatımızı içinden çıkılamayacak kadar karmaşık ve mânasız kılan, tüm dünyayı-insanlığı bir “sürü” gibi önüne katıp sürükleyen; insanı ve tabiatı insafsızca, hayasızca, küstahça ve çok bilmiş bir kibirle yoketmeye çalışan bu habis zinciri, bu sapık ehl-i dünyanın tûl-i emeline isyan edin."
  --- spoiler ---
  (bkz: #118632469)

  çözüm:

  --- spoiler ---
  "sen ne kadar ince düşünceli ve stratejik olursan olursan ol, istediğin kadar sebeplere yapış, adetullaha uy, ideolocyanı ör; allah sana mehdiliği nasip etmemişse asla ama asla muvaffak olamazsın anla!"
  --- spoiler ---
  (bkz: #103697551)
5 entry daha