şükela:  tümü | bugün
91 entry daha
 • elalemin faşisti kendi dilini, kendi kültürünü, kendi karakterini yüceltir, değerli görür, bunun için çalışır, bunun için uğraşır. dünyadaki en iyileri kendine rakip görür, onunla en azindan eşit olmak için uğraşır. kendine böyle anlam verir.

  peki ya bizim muhattap olduğumuz faşist? o başka alemde işte. dilleri, kültürleri, hor görür, değersiz görür, anlamsızlaştırmaya çalışır, kendince en gelişmemiş halkları sıralayıp onlardan ne kadar üstün olduğunu hatırlayıp orgazm olur. kendinden üstünlere kul köle köpek, kendinden aşağı gördüklerine nemrut... arap, kürt, afrikalı, alevi vb bulup sonuna amk koydukları bayat ve adi cümlelerle beyine ( insanlığa) savaş açıyorlar.
  çünkü kendinde övebileceği bir şey yok. böyle var edecek kendini aklınca. tam olarak ortadoğu köylülüğü, şark kurnazlığı, eziklik kompleksi, zavallılık bu. yani komşusunun evine bakıp kendi evini güzelleştirmek yerine, onun evini yıkmaya çalışan bozkır ve çöl kültürü alaşımı bir şey çıkmış ortaya.
  faşizmin bile kalitesizine denk geldik. rahmetli dedem "bla mirov gûxwir be lê belê gûyê gûxwiran nexwe" derdi. yani "bok yiyeceksen de, bok yemişin bokunu yeme"

  ülke faşisti tam olarak boku yemişlerin bokunu yiyor.

  bunu söylerken türk arkadaşlar beni doğru anlasın. faşist kafadaki türkler için söylüyorum. yani övünecek bir şeyiniz yok demek istemiyorum, onu övemeyecek kadar bilgisiz, kendinden habersiz, aciz, zavallı bir kitleye diyorum bunları. bunu söylerken de kendi dili, kültürü, tarihi hakkında iki cümle mantıklı bir şeyler yazabilen (milliyetçi bile olsa) insanları tenzih ediyorum *

  yani gerçekten sözlükteki aklı başında, araştıran, bilen, okuyan türk yazarlar şu tabloya bakıp utanmalı ciddi anlamda. utanmalı ve korkmalılar.
  ciddi anlamda bu insanların varlığı, kürt olan bana fayda sağlıyor. çünkü aramızdaki o güvenli mesafeyi korumamı sağlıyor. ama siz? aklı başında, beyin sahibi türkler ciddi anlamda korkun bu düzeyden arkadaşım. bunlar sizinle komşu, sizin kızınız/oğlunuzla sevgili, arkadaş, damat, ortak, devre vs vs.
  bu platformu okuyan sayısız kürd'ün insani ve doğal hislerini umursamadan her değerine aşağılıkça dil uzatan bu insanlar, size neden saygı göstersin, sizi neden insan yerine koysun? gerçekten türk olmanız sizi kurtarıyor mu bu durumda? şimdiye kadar kurtardı mı etnik ortaklığınız? 15 temmuz'da, gezi'de, çorum'da, sivas'ta, madımak'ta, 68lerde, 80de bunlarla ortak etnik aidiyetinizin olması sizi kurtardı mı cidden?

  ciddi söylüyorum, ben kürt biri olarak şuan türklerin yüzde 90ı ile türk kültürü, dili, edebiyatı üzerine tartışıp onu rezil edebilirim. hakeza aynı derecede kendi dilim ve kültürüme de hakimim. bu düzeyi engeller geçerim ki çoğu arkadaşım tenezzül etmez bu tiplerle iki kelam etmeye. ama siz?

  yani gönül "hehe düzeye bak, yiyin birbirinizi avzını sildiklerim hehehe" demek istiyor ama cidden bu platformda türk olduğunu söyleyip değerli şeyler yazan insanları düşünüyor insan. fikir olarak demiyorum bak, herhangi bir konuda konuşabilen tipleri diyorum. mesela anglachelm , immanuel tostoyevski , guru
  hidrofobik suaygiri gibi insanlara yazık cidden bak hiçbiri ile fikren ortak bir yönümüz yok.

  herif türkçe yazamıyor, okuduğunu anlayamıyor, kendi tarihi hakkında iki kelam edemiyor, tek bildiği yeşilçam tarkan filmlerinden kalan sahneler ve facebook sayfa capsleri ve burada ciddi ciddi birkaç kayda değer yazı yazan türk varsa da onları da kendisi ile beraber aşağı çekiyor.

  yoksa farkındayım, cidden henüz karşıma çıkıp da "seninki dil mi la hehe" diyebilen bir yürek yemiş (deli) tanımadım. genelde kardeşiz diyorlar. ciddiye alınacak iş değil yani!
17 entry daha