şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • osx9 dan sonra macintosh *bsd tabanli bir işletim sistemi olmuştur. unix bilen bir insan osx'i her türlü parmağında oynatabileceği gibi, çeşitli portlar sayesinde linux üzerinde çalışan her türlü gizmonuz osx'de de çalışır. çeşitli portlar http://darwinports.opendarwin.org/ ve http://fink.sourceforge.net/ adresinden temin edilebilir.

  işletim sistemi, mac üzerindeki bir tcpa çipi sayesinde (bkz: trusted computing base alliance), çalıştığı makinanın orjinal bir mac olduğunu anlar, ona göre çalışır. torrentlerden indirebileceğiniz osx dvdlerinde ise, mikrokerneli patchlenmiş bir işletim sistemi vardır, tcpa kontrolünü bypass eder, ve sizde binlerce euro vermeden normal bir pc'de osx koşturabilirsiniz. sadece 5% kadar yavaş çalışır.

  tabiki hackintoşunuz orjinali kadar şirin ve güzel gözükmez ama geri kalan para ile gigabytelarca ram, 4'e kadar cpu alınabilinir.
  gerçi bilkom bu kadar açgözlü olmasa idi, gerçek mac satın bile alınabilirdi, ama neyse onuda steve jobs düşünsün.

  yavaş yavaş developer ve koderlerinde osx'e geçtiği, mac'ı kullanmasının çok rahat, güvenli ve derli toplu olduğu düşünülürse,
  yakında apple'ın sadece bir hardware üreticisi olmaktan çıkıp dell, lenovo gibi üreticilerle anlaşıp, osx'in daha yaygınlaşabileceği kehanet edilebilir. şu anda apple sadece böyle bir manevra yapmadan önce gerekli teknolojik gelişmeleri, ve çeşitli yazılımların osx versiyonlarının geliştilmesini beklemektedir. zira steve jobs'un bill gates ile bitmemiş bir işi vardır.
19 entry daha