şükela:  tümü | bugün
  • istanbullu tiyatro sanatçısı. 1890 yılında doğmuş 1981 yılında vefat etmiştir. hepsi de tiyatrocu olan rupen ve ağavni zabel binemeciyan'ın kızı onnik binemeciyan'ın kardeşidir. notre dame de sion fransız okulunda okudu. annesi ve babası mınakyan tiyatrosunda olduğu için tiyatro içinde büyüdü. daha 10 yaşına gelmeden mınakyan tiyatrosunda küçük kız ve oğlan rollerine çıktı. profesyonel oyunculuğa 1908'de ermeni gençlerin kurduğu “serbest sahne”de başladı. bir süre sonra mınakyan tiyatrosuna girdi. babası 1912'de, annesi de 1915'te ölünce, kardeşi onnik binemeciyan amerika'ya gitti ve kendisinden bir daha haber alınamadı. eliza hanım, donanma cemiyeti heyet-i temsiliye'si ve yeni sahne'de, daha sonra yeni kurulan dar-ül bedai'nin sınavlarında başarı göstererek dar-ül bedai'de çok iyi rollere çıktı. 1921'de ilk kez, 1924'te de bir daha dönmemek üzere paris'e gitti. raşit paşa'nın davetiyle, 1926'nın ramazan ayında fransız tiyatrosunda oynamak üzere istanbul'a geldi. sezon bitince paris'e döndü. 1981'de kanada'nın toronto kentinde öldü. raşit rıza ile çok uyumlu bir ikili oluşturmuşlardı. osmanlı türk tiyatrosunda sahneye çıkan ermeni oyuncuların en yeteneklilerinden biriydi.

    1920'de kadıköy'de apollon tiyatrosu'nda hüseyin suat'ın “yamalar” oyununda oynayan eliza binemeciyan yurtdışına gidince, emel rolüyle afife jale sahneye çıktı. daha sonra “tatlı sır” ve “odalık” oyunlarında polis kovuşturması yapıldı. dahiliye nazırlığı gönderdiği genelgeyle müslüman kadınların sahneye çıkışı resmen yasaklandı.

    bütün gelişmeler devam ederken, 1918'de serope bengliyan'dan sonra bu kez arşag bengliyan 1924'e kadar süren ve kendi adıyla anılan bir operet kumpanyası kurdu. bu kumpanyada yine arif'in hilesi, leblebici horhor ve arşın mal alan gibi oyunlar sergilendi. 1920'lerde aşot madatyan'ın kurduğu “stüdyo tiyatrosu”yla temsillerine devam eden oyuncular arasında drtad nişanyan, nişan beşiktaşlıyan ve eliza binemeciyan'ı sayabiliriz. kaynak: www.berberyan.com
2 entry daha