şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
  • "hepimiz birileri bizi dinlesin, anlasın isteriz çünkü hayat bizi anlamaz, biz de hayatı.

    terapist her zaman ve her şeye rağmen sizin yanınızdadır. sizin dostunuz ve sırdaşınızdır. gördüğü şeyleri hiç çekinmeden ama sizi kırmadan en açık şekilde söyler. nereden gelip nereye gittiğinizi, hayatın size nasıl bir rol verdiğini anlamaya, sonra da bunu size anlatmaya çalışır. eğer bunları yapamazsa, insanlara sadece ilaç verir, beyinlerinde bozulan enzim dengelerini düzeltmekle yetinir. yani kaderlerini değiştiremez. oysa kaderimiz hep kişiliğimizde, yani alışkanlıklarımızda, doğrularımızda ya da doğru bildiklerimizde gizlidir. geçmişimize iyi bakabilsek, nerede, ne zaman ve neyi sürekli tekrar ettiğimizi görebilsek, bir falcı gibi geleceğimizi okuyabiliriz.

    ben bu tekrarları, annemin ben çocukken ördüğü çeşit çeşit dantellere benzetirim. her birinin başka bir motifi vardı. annem önce o motifi çıkarır, sonra da onu tekrar tekrar örerek çok güzel masa, sehpa örtüleri yapardı.

    insanların kaderi de böyledir. hep aynı motifi tekrar tekrar yaşayarak bitiririz ömrümüzü. her tekrarda, bu sefer doğruyu bulacağımızı sanırız. aslında doğru, aynı motifi tekrar tekrar örerek değil, motifi değiştirerek bulunabilir. o motifi bir görebilsek, ah bir görebilsek… sonra da kenarından da olsa az biraz değiştirebilsek, hayatımız ne kadar farklı olurdu."
21 entry daha