şükela:  tümü | bugün
156 entry daha
 • açılın profeşınıl leseğyn masta geldi * . bu durumun birçok sebebi vardır efenim şimdi, ve evet başlıkta yazılanların çoğu doğrudur. bu lezzet patlamasının sebeplerini sıralamaya başlayalım,

  pişirmesinin hayli uzun olması . bu mütüş yemekte 3 sos yapılır: domates, bolonez ve beşamel. domates sosu kesinlikle evde yapılanı tercihimizdir ancak hazır konserve domates kullandığımızı düşünelim millet olarak alışığız buna zaten. beşamel de 10 dk lık iş. eved. ancak bolonez sosunu yapması epey bir zahmetlidir arkiişler. en az 2 saat kaynadıktan sonra kısık ateşte pişiriyorsun bu şeyi. açıkçası yakınlarım bu sebepten lazanyayı benim yapmamla yerler (eved kullanıyolar beni * )

  benzer yemeklerin mutfakta halihazırda yer alması evet hanımlar beyler, bildiğiniz üzere kıymalı makarna, fırın makarna ve bilumum türevleri (hadi yağlama da diyelim de kayserililer üzülmesin* lol) halihazırda mutfağımızda yer alması. sonuç olarak insanların tercihi bu yöne kayıyor, ilk maddeye vararak.

  önceki adımdaki sosun kültürünün olmaması anadoluda hiçbir yemek bu kadar uzun sürede pişirilmiyor, fırınlama falan hariç yani kazan tencere olarak. eh, insanlar bunu yapmaya üşenince onun yerine benzerlerine yöneliyor. `:bence de saçma niye ki yani sonunda lezzet patlaması var` anadolu hanımları için halen yabancı madde bu soslar, her zaman daha kısa sürede yapılan alternatifleri vardır onlar için. (kesinlikle aynısı olmayacak tabii ki). neyse.

  pahalı malzemelerden oluşması hepimizin annesi babası anlatırdı, okula giderken 4 sur aşıp canavarları kesip aynı ayakkabıyla yılı geçirirlermiş falan. o insanların bu yemeğe para vereceğini düşünmek, ehm. tamam yemeğe viski koymuyoruz 40 dolarlık zeytinyağı kullanmıyoruz ama yemeğin pasta sı hariç malzemeler yağsız kıyma, mozzarella, tercihen parmesan veya benzer bir peynir, domates sosundan oluşuyor. hepsi pahalı şeyler. mozzarella yerine kaşar koysak yine pahalı bu arada. ki bu pasta yı pahalı diye almayan arkadaşım var, eved adını söylemedim çünkü yemeğin adı aynı zamanda. bence de çok garip. neyse, kaba hesapla bir borcam tepsilik lazanya için 180 tl civarı cebinizden para çıkacaktır efem. minimumu düzeyden hesapladım, domates sosunu konserve, peyniri de kaşardan ibaret yaparak. *

  yemeği düzgün yapmayı becerememek.* evet bu yemek tanıdıklarımdan (evdeki yardımcı hanım ve onun alt-orta sınıf çevresi) rastlamam ve internet üzerinden kısa bir yorum analizi yapmam, netije olarak halkın bu yemeği layığıyla yapamaması ve yemeği kötülemesi ile karşılaşmamı sağlamıştır. * iyi yapılandan yenildikten sonra yemek hakkında bir fikir edinmek gerekiyor, internet üzerinden tarif alıp tutturamamak ile yorum yapmayınız efem. (yapması evet basit ama yemek yapmamış birisi beşamelle karşılaşınca ormanda ayı ile birebire kalmış insana dönüyor * )

  gecenin üçünde (başladığımda 3 küsürdü) bana bu girdiyi girdiren yemektir efenim kısacası. yapınız* yiyiniz tekrar yapınız tekrar yiyiniz. lazanya ile kalın, evde kalın.
134 entry daha
hesabın var mı? giriş yap