1018 entry daha
 • (spoiler içerir)

  - akşam yemeği sekansının bir noktasında, ‘calvin candie’nin (leonardo dicaprio) öfke içinde masaya eliyle vurduğu sahne vardır .. darbe sırasında karakteri canlandıran ‘leonardo dicaprio’nun avuç içine, masadaki bir cam kırığı batar ve eli gerçekten de kanamaya başlar fakat leonardo dicaprio istifini bozmadan karakteri canlandırmaya devam eder, rolünde kalır .. sahne bitip de ‘tarantino’ “kes !” diye bağırdığında, odadaki tüm ekip, dicaprio’nun profesyonelce oyununu alkış yağmuruyla kutlarlar .. tarantino, montajda, sahnenin diğer çekimlerini es geçmiş ve bu çekimi filmde kullanmıştır .. sahnenin devamında dicaprio’nun elinden ‘broomhilda’ nın yüzüne bulaşan kan ise elbette artık gerçek kan değildir ..

  bahsi geçen sekans ve sahne :
  (sonuna kadar izlenirse, dicaprio’nun, yaralandığını farkettikten sonra, belli etmemeye çalışarak, kanayan sol elini kısa bir süreliğine arkasında saklayıp sahneyi kurtarmaya çalıştığı farkedilir..) sahne

  - başrol karakteri olan ‘django’ için başta will smith’in ismi geçmiş ama sonunda jamie foxx’ta karar kılınmıştır .. tarantino, django rolünü yazarken aslında kafasından geçen isim hep will smith olmuştur ama smith teklifi kabul etmemiştir ..

  - sinema jargonunda ‘spagetti western’ olarak tanımlanan italyan yapımı kovboy filmlerinin her ne kadar çok sayıda yönetmeni olsa da dünyaca ünlü ikisinin adı daha ziyade öne çıkar : sergio leone ve sergio corbucci .. ‘corbucci’ hakkında 2007 yılında bir kitap hazırlığında olan tarantino’nun aklına, ‘western’ içerikli bu filmi çekmek de aynı tarihlerde düşer ..

  - yemek sahnesi çekimlerinden birinde leonardo dicaprio, aşırı ırkçı ve hakaret sözleri içeren repliklerini telaffuz etmekten vicdani olarak rahatsız olur ve çekime bir süre mola verilmesini ister .. çekim bir ‘salı’ gününde yapılmaktadır .. dicaprio’nun rahatsızlığını farkeden ‘samuel jackson’ onu kenara çekerek yüzüne karşı ve dicaprio’nun adapte olmasına yardımcı olmak için bilinçli olarak hakaretamiz şekilde “listen motherfucker, this is just another tuesday for us” (beni dinle…bu bizim için farklı bir salı değil) der (‘siyahi bir vatandaş için bu hakaretlerin ne yazık ki son derece sıradan olduğu, kendisinin ve tüm diğer siyahi vatandaşların bu sözleri çoktan kanıksadığı ve leo’nun role mutlaka devam etmesi gerektiğini’ kastederek) ..

  - filmde, ‘django’ karakterinin sürdüğü at, gerçek hayatta, karakteri canlandıran jamie foxx’un atı ‘cheetah’tır .. at, filmin çekimlerinden dört yıl önce, foxx’a doğumgünü hediyesi olarak verilmiştir ..

  - yukarıda da bahsi geçtiği üzere, spagetti western filmlerinin ünlü yönetmeni ‘sergio corbucci’nin ünlü filminin adı 1966 yılı yapımı ‘django’dur .. quentin tarantino, ‘django unchained’in senaryosunda bu filmden esinlenmiştir .. sergio corbucci’nin 1966 ‘django’sunda başrol oynamış olan ünlü italyan aktör ‘franco nero’, tarantino’nun ‘django’sunda bir sahnede cameo yapmaktadır ..

  - filmin çekimleri 130 gün sürmüştür ..

  - dr. king schultz karakterini canlandıran christoph waltz, çekimler sırasında attan düşmüş ve leğen kemiği yerinden çıkmıştır .. waltz’un sakatlanması sebebiyle dr. king schultz karakterinin, filmin başındaki sahneleri, ‘at üzerinde’ çekilmek yerine ‘at arabası sürerken’ çekilmiştir .. sakatlığı ile alakalı olarak canı çok sıkkın olan ve tekrar ata binme konusunda tereddüt yaşayan ‘waltz’a jamie foxx, morali yerine gelsin diye, üzerinde kemer (emniyet kemeri) bulunan bir eyer hediye etmiştir ..

  - ‘django’ karakterine hayat veren jamie foxx’un gerçek adı ‘eric marlon bishop’tır ..

  - tarantino’nun ‘kill bill : vol 2’ filminde diri diri gömülmüş olan uma thurman’ın mezardan çıktığı sahnede arka plandaki mezartaşında ‘paula schultz 1823-1898’ yazmaktadır .. tarantino’nun filmleri arasındaki mutlak hayali bağlantılar ve göndermeler düşünüldüğünde, mezartaşındaki paula schultz ismi kesin olarak ‘django’daki dr. king schultz ile bağıntılıdır .. resmi bir açıklama olmamakla birlikte, tarantino hayranlarının ortak fikri, ‘paula schultz’un dr.king schultz’un ölmüş eşi olduğu şeklindedir ..

  - leonardo dicaprio, filmin ilk bir saat üç dakikasında görünmemektedir ..

  - ‘django’nun ateş ettiği ve üzerindeki dinamitlerin patlamasıyla havaya uçan karakteri canlandıran oyuncu, cameo yapan quentin tarantino’nun ta kendisidir ..

  kaynak : imdb, wikipedia, spaghetti-western.net, biography.com, whatculture (türkçe kaynak kullanılmamıştır, kaynaklar çapraz kontrol edilmiştir, çeviriler bana aittir)
151 entry daha
hesabın var mı? giriş yap