şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
29536 entry daha
 • türkiye'de görülmesi gereken arkeolojik eserler:

  1-kadeş antlaşması - istanbul

  kadeş antlaşması, mö 13. yüzyılın başında, kadeş savaşı'nı sonlandıran, mısır firavunu ıı. ramses ile hitit kralı ııı. hattuşili arasında imzalanan ve suriye topraklarının paylaşılması ile neticelenen barış antlaşmasıdır.imzalanmış ilk antlaşma olma niteliğini taşır.

  2-iskender lahdi- istanbul

  mö 4. yüzyıla ait, sidon kralı abdalonymos'a ait olduğu düşünülen kral lahiti. istanbul arkeoloji müzeleri'nde bulunan en önemli eserlerden birisi olarak kabul edilmektedir.

  3-aşk şiiri tableti - istanbul

  dünyanın bilinen en eski aşk şiiri olarak nitelenmektedir.istanbul arkeoloji müzesindedir, sümercedir.

  4-afrodisias stadyumu - aydın

  aphrodisias stadyumu, kentin en iyi korunmuş ve en görkemli yapıtı olmakla birlikte ege bölgesindeki eski stadyumlardan en iyi korunanıdır. kentin kuzeyinde yer alan stadyum, dünyanın en önemli antik yapılarından birisidir. şehrin kuzeyinde olan stadyum 262 metre uzunluk, 50 metre genişlik ve 30.000 izleyici alabilecek oturma sıralarına sahiptir.

  5-hitit kralı ikinci şuppiluliuma heykeli- hatay

  2012 yılında hatay’daki tell tayinat höyüğünde bulunan, hitit kralı ıı. şuppiluliuma’nın heykeli.hatay arkeoloji müzesinde sergileniyor.

  6- uluburun batığı- muğla

  bodrum sualtı arkeoloji müzesinde sergilenen batık,3.300 yıl önce antalya’nın kaş ilçesinin 8 kilometre açığında batmış olan bir ticaret gemisiydi.

  7-gordion ahşap masa - ankara

  midas tümülüsünde bulunan ahşap masa.anadolu medeniyetleri müzesinde sergileniyor.

  8-emziren kadın heykeli - ankara

  sol göğsünü emziren kadın, çocuğunu bacaklarının arasından geçirdiği sağ eli ile tutmakta sol eliyle çocuğun başını göğsüne bastırmaktadır.anadolu medeniyetleri müzesinde sergileniyor.

  9-neşeli iskelet mozaiği - hatay

  üzerinde grekçe “neşe” yazan iskeletli mozaik. roma dönemi, ms 3. yüzyıl. 2013 yılında antiocheia antik kenti’nde bir evin yemek odasında bulundu.hatay arkeoloji müzesinde sergileniyor.

  10-orpheus mozaiği - şanlıurfa

  ismini büyük iskender’den alan antik edessa kentinde, ms 194 yılına ait olan orpheus mozaiği, üzerinde sanatçısına ait olduğu düşünülen bir imza taşıyan en eski mozaiklerden biri.kaçırılan mozaik,uzun uğraşlar sonucu ülkeye getirildi.bulunduğu lokasyon şanlıurfa arkeoloji ve mozaik müzesi.

  11-balıklıgöl heykeli- şanlıurfa

  bilinen en eski gerçek boyutlu insan heykeli. yaklaşık 10.000 yıllık olduğu tahmin ediliyor.lokasyon şanlıurfa arkeoloji ve mozaik müzesi.

  12-çingene kızı mozaiği - gaziantep

  zeugma antik kenti’nde bulunan bir villanın yemek odasının tabanını süslüyordu. zeugma antik kenti’nde 1998 yılı sonbaharında yapılan kurtarma kazılarında bulundu.zeugma mozaik müzesinde bulunuyor.

  13-yorgun herakles heykeli - antalya

  200 kilogram ağırlığındaki yorgun herakles heykeli perge antik kentinde bulunmuştur.bulunduğu lokasyon antalya arkeoloji müzesi.

  14-inandık vazosu - ankara

  inandık vazosu hitit devletinin hanhana adlı kült merkezinde bulunan ünlü vazodur. üzerindeki resim kutsal tanrılarının evlilik törenini anlatmaktadır. hitit kültürünü çok iyi yansıtır.anadolu medeniyetleri müzesinde sergileniyor.

  15-oturan kadın heykelciği - ankara
  pişmiş topraktan yapılan eser çatalhöyük’te bulundu ve mö 5750 yıllarına tarihleniyor.anadolu medeniyetleri müzesinde sergileniyor.

  16-stratonikeia antik kenti şaban ağa camii - muğla görsel 2

  dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen, unesco dünya mirası geçici listesi'nde yer alan 3 bin yıllık stratonikeia antik kentindeki osmanlı dönemine ait şaban ağa camisi kentin girişinde bulunuyor.

  17-büyük artemis heykeli - izmir

  efes antik kentinde bulundu. artemis, ana tanrıça ve doğurganlık sembolü.selçuk müzesinde sergileniyor.

  18-antiochos-herakles tokalaşma steli - adıyaman

  arsemia ören yerindedir.antiochos-herakles tokalaşma steli, kommagene krallığı'nın doğu ve batıyı (grek ve pers) birleştirme idealinin sembolü olarak kabul ediliyor.

  19-amasya mumyaları - amasya(hassas bireyler açmasın)
  amasya müzesinde bulunur.ilhanlılar devrinde kalma 8 mumyadır.

  20-sarışın rahibe ve 4 çocuk mumyası - niğde görsel 2(hassas bireyler açmasın)

  yaklaşık olarak bin yaşında olan "sarışın rahibe" ile 4 çocuk mumyası niğde müzesi'nde sergileniyor.

  21-kibyra medusa mozaiği ve canlı balık havuzu - burdur görsel 2

  kibyra antik kenti’nde 3600 kişilik odeonun orkestra bölümünü süsleyen ve geç roma dönemine ait dişi canavar figürü medusa mozaiği ve ana cadde üzerindeki balıkçı dükkanı önünde yüzyıllardır kaybolmayan canlı balık havuzu.

  22-sardes gymnasium - manisa

  lidya devletine başkentlik yapmış antik kentin muhteşem yapısı.

  23-çatalhöyük bebek iskeleti - konya

  konya arkeoloji müzesinde sergilenen 9.000 yıllık bir yaşındaki bebek iskeleti.

  24-sagalassos antoninler çeşmesi - burdur

  ms 161 – 180 yılları arasında roma imparatoru marcus aurelius zamanında yapılmış ve roma imparatorluğu'nun prestij göstergesi olarak inşa edilmiştir.

  25-likya birliği meclis binası - antalya

  patara antik kentinde bulunan meclis binası dünyanın ilk demokratik meclisi olarak kabul ediliyor.

  26-yılanlı sütun - izmir

  sağlık merkezi olan asklepion antik kenti’nin (bergama) giriş meydanına dikilmiştir ve üstündeki yılan figürü tıbbın simgesi haline gelmiştir.bergama müzesinde görebilirsiniz.

  27-aizonoi zeus tapınağı ve borsa yapısı - kütahya içi borsa yapısı

  aizanoi, frigya’ya ait aizanitis’in başkentidir. aizanoi’nin roma öncesi dönemine ait çok az bilgi vardır. bölgedeki erken dönem yerleşimin m.ö. 2 bin yıla kadar gittiği söylenir.

  bunların dışında yüzlerce görülmeye değer eser ülkemizde mevcut. ben aklıma gelen,bir iki tanesi dışında daha az popüler olan eserleri yazdım.

  (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler/@golorucu)
8184 entry daha

hesabın var mı? giriş yap