şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
11390 entry daha
 • 4. bırakışımda tam olarak veda ettim. 10 ay oldu elimi bile sürmedim. daha da sürmem.

  tam bir bırakma kompedanı haline geldim artık. bu konuda uzmanlaştığımı düşünüyorum. bu kez muhteşem bir şekilde bıraktım ama bi daha asla...
  bu arada günde 3 paket içiyordum ve nikotin bandı ya da elektronik sigara gibi bir destek ürünü kullanmadım.

  kendimce taktik vereyim biraz ihtiyacı olanlara. belki benim işime yarayanlar birinin daha işine yarar.

  1- sigaranın zararlarına "tam olarak" vakıf olun!

  evet zararlı, herkes biliyor, siz de biliyorsunuz. ama bilmek var bilmek var. mesela sigaranın zararları en çok akciğer tahribatı üzerinden okunur ve değerlendirilir. hatta mutlaka bir tanıdığınızın amcası ya da babası doktora gitmiş ve her gün yoğurt yediği için ya da başka sikimsonik bir sebepten ciğerleri tertemiz çıkmıştır???

  geçin ciğeri miğeri, hepsinden önce sigara içen birinin akciğerlerinin alt kısmından diz kapağının üstüne kadar olan kısmı komple pert oluyor arkadaşlar. yani baldır-kalça damar yolları, mide, mesane, bağırsaklar, kadınlarda rahim, anüs, penis, vajina... artık ne varsa. ciğeriniz efsanevi bir şekilde temiz kalsa bile bu bölgenin mahvolmama ihtimali yok. yani;

  * mesane bozukluğu ya da kanserinden ama şimdi ama 60 küsür yaşında kaçışınız yok
  * cinsel işlev bozukluğundan kaçışınız yok
  * bağırsak ve boşaltım sistemi sıkıntıları ihtimaliniz var
  * mide sorunları muhtemel
  * özellikle kıçtan dizlere kadar olan bölgede ciddi damar tıkanıklığı oluştuğu için yürüme ve kondüsyon sıkıntıları kapıda

  2- ölmezseniz bile en iyi ihtimalde 15 sene daha az yaşarsınız. yaşadığınız miktarı da daha az kaliteli yaşarsınız.

  3- bu başlıktaki entryleri şükela modunu açarak okuyun, ilk 20 sayfadaki deneyimlerin tamamı mental açıdan çok işinize yarayacaktır. benim çok işime yaramıştı.

  4- azaltarak bırakmak diye bir şey yoktur arkadaşlar. eğer günde 1 paket içen bir tiryakiyseniz sizin için hiç yoktur. "canım sıkılınca 1 tane yakarım" , "rakı masasında içkiyle 1 tane içerim" diyorsanız geçmiş olsun hayat boyu asla sigarayı bırakamayacaksınız. eğer bu seviyede içebilseydiniz hep böyle kalırdı zaten sigara sizin için.

  bakın bu dediğimi asla unutmayın; sigaraya arkadaşça veda etmeyin, düşmanınız olsun. arkanızda değil, hep karşınızda olsun! sigaraya düşman olmadıkça sigarayı bırakmanız zor.

  bırakma konusunda kararlıyız... peki nasıl bırakacağız..

  5- öncelikle kilo milo asla takmayın. verirsiniz. ben de aldım, sonra verdim. merak etmeyin veriliyor gayet. ilk 3 günü geçirebilmek için hayatta sevdiğim tüm tatlıları eve doldurdum. jelibon'undan hindistan cevizli çikolatasına, kuru pastasından baklavasına allah ne verdiyse camış gibi yedim. kendimi böyle eyledim, oyaladım

  6- en zoru 2. hafta olacak. muhtemelen ilk haftayı rahat geçireceksiniz. bu tip bağımlılıklarda 22 gün kuralından bahsedilir ya, fazlasıyla doğru. 22 günü aştınız mı bu iş tamam. isterseniz kendinizi narkozla uyutun ama bir şekilde sigarayı elinize bile almadan 22 günü geçirin. 22 gün bitince yolun %60'ı bitmiş demektir. ama dediğim gibi, en zoru 2. hafta olacak. 2. hafta çetin bir mücadele vermeniz gerekebilir.

  7- en geç 3. gün uykunuzda belirgin bir düzelme olacak. muhtemelen bebek gibi uyuyacaksınız. çünkü sigara önce uykuyu öldüren bir şey. bu düzelmeden yardım alın. uykunuzun düzelmesine sığının. kendiliğinden sabahları erken uyanabilirsiniz. koşuya falan çıkın.

  8- partneriniz varsa cinsellikten de destek alabilirsiniz. dediğim gibi amaç 22 günü eritmek. gıda, spor, uyku, seks napın ne edin şu 22 günü geçirin.

  22 günü atlattınız ve artık sigarayı büyük ölçüde bıraktınız. tam olarak bırakmış olmanız ve bir daha başlamamanız için artık yapmanız gereken tek şey var: ne olursa olsun elinize almamak!

  bu çetin yolda sorusu olan yeşillendirebilir. herkese kolaylıklar.

  edit: 22 gün kuralına takılan, boş bulan arkadaşlar olmuş. birinin götünden uydurduğu bir kural tamamen boş olsa emin olun bugün bu kadar bilinen bir hede olmazdı. 22 günü atlattınız mı %100 sigarayı bıraktınız diye bir şey elbette yok. ama ben 22 günden sonra gün saymayı bırakmıştım mesela, bunun ne kadar önemli olduğunu farkedebiliyor musunuz?

  üstünden 50 sene bile geçse yeniden başlamaya yalnızca 1 sigara kadar uzak olacaksınız. ayrıca sigara sevgisi ve isteği hiç bitmeyecek. sadece sizin için katlanılabilir bir hale gelecek ve uzak durmayı seçeceksiniz. bazı gafil anlarda canınız çok isteyecek, aklınız başka şeylerle oyalamayı seçeceksiniz.
1203 entry daha