şükela:  tümü | bugün
333 entry daha
 • dünyanın en kirli bilgi kaynağı olmuş ekşi sözlüğe ben temiz bir bilgi bırakayım. olayın sebepleri ve muhtemel sonuçları şu şekilde olacak;

  olayın sebebi;

  petrol, diğer madenler gibi istediğinizde çıkartıp istediğinizde üretimin durdurabileceğiniz bir emtia değildir. petrol kuyuları, diğer çoğu sondaj kuyusu gibi içerisinden sıvı geçmez ise kendi içine çöker, sondaj kuyunuz kapanır. dolayısıyla üretim minimum da olsa devam etmek zorundadır. kuyunun çökmesi/kapanması halinde tekrar açılması gereklidir, bu da yüksek bir maliyet gerektirir.

  üretimi bu şekilde sürekli olan emtialar için 1 aylık "cfd" şeklinde sözleşmeler yapılır. daha doğrusu sözleşmeye dair kağıtlar, petrol üreticisinin istediği fiyattan satışa sunulur. rafineriler ise bu sözleşmeler ile fiziksel olarak petrol alacağına dair söz verir ve sözleşme sonunda tüm petrolü teslim alıp parayı teslim etmekle yükümlüdürler.

  şuan yaşanan durumda ise;

  çoğu havayolu şirketi, kara trafiği, enerji şirketi ve üretim durduruğu için ortada bir rafine edilmiş petrol tüketimi yok. dolayısıyla dolayısıyla rafinerilerin üretim yapması için herhangi bir alan yok, şu zamana kadar rafineriler üretim yapıp stoklama yoluna gitti ama stoklar tamamen doldu ve zincirin en başına döndük, petrol kuyusundan petrolün çıkarılmasına.

  petrol üreticileri "ay sonu geldi paramı ver petrolünü al " diyor. rafineriler "yerim yok alamam" diyor. üretici "alacaksın kardeşim ben bilmem sözleşme böyle" diyor. rafineri ise serbest piyasaya dönüyor ve "arkadaşlar ben böyle bir sözleşme yapmıştım, şimdi bu sözleşmeyi isteyene bedavaya veririm. hatta isteyen varsa üstüne para veriyim alın bu sözleşmeyi benden allah aşkına, bende petrol depolayacak yer yok" diyor. yani aslında şuan yaşanan kriz rafinerilerin elindeki petrol sözleşmelerini, taşıma ve depolama bedelinden feragat etmek için bedavadan, hatta üstüne para vererek başkasına kitlemeye çalışmasından ibaret.

  bu olayın muhtemel sonuçları ise;
  önümüzdeki aylarda petrol kuyuları öyle ya da böyle kapanacak. bu kapasitede üretime devam edilse bile tüketim ve depolama hala sorun olacaktır. dolayısıyla bir noktada petrol şirketleri kendilerini zarara sokmak uğruna üretimi durdurup petrol kuyularını kapatacaklar. elinde süresi dolmuş parası ödenmiş fakat teslim alınamamış yüzlerce varillik değersiz sözleşmeler olan rafineriler bu durumdan en kötü darbeyi alacaklar. aynı şekilde rafinerilere bağlı sözleşmeler yapan havayolu ve enerji şirketleri ise 2. darbeyi yiyecekler.

  bir noktadan sonra tekrar petrol talebi başladığında ise kapanan kuyuların tekrar açılması için tekrar sondaj yapılması ve tesis kurulması gerekecek, bu ise petrolün maliyetini tekrar arrtıracak. bu artış ile birlikte suudia arabistan ve rusya da petrol fiyatlarını arttıracak ve dünyada petrol tekrar yükselmeye başlayacak. bu ise tekrar uzun vadede enerji, ulaşım, vb sektörlerde fiyatların artmasına sebep olacak.

  sadece ekşi sözlükte yazılan bir yazıya göre yatırım yapacak kadar salak olmadığınızı umuyorum ama adettendir.

  ytd, kendi araştırmanızı kendiniz yapın, finansal tabloları okuyun, şirketlerin üretim adetlerini analiz edin. buna göre yatırımınıza kendiniz karar verin.
90 entry daha