şükela:  tümü | bugün
401 entry daha
 • * 100 sene önce bugün, heyet-i temsiliye namına mustafa kemal'in daveti ile bir cuma günü hacı bayram camiinde kılınan cuma namazından sonra, kurbanlar kesilerek, dualar edilerek, peygamber sancağı getirilerek, sakal-ı şerif getirilerek açıldı.

  * bina, ittihat ve terakki'nin binası idi. çatısı su alıyordu. kiremitlerin bir kısmı bir okuldan tedarik edildi. diğer kısımlarını ise vehbi koç parası ile halktan satın aldı. kendisi aynı zamanda meclisin zabıt katibi idi. birçok kararın zapta geçirilmesini sağladı.

  * ilk oturumunda 127 milletvekili vardı. milletvekillerinin oturacağı sıralar da okuldan getirildi. içme suyu ihtiyacı için küplere su dolduruldu. üzerine konan masrapa ile su içmeleri sağlandı.

  * meclis zabıtları bakkal defterlerine kaydedildi. bulunamazsa daha kötü defterlere hatta kese kağıdına kayıt yapıldığı bile oldu. aydınlatma için mum ve gaz yağı kullanıldı. çünkü binada elektrik yoktu.

  * ilk geçici başkanı, en yaşlı üye sıfatı ile mehmet şerif bey oldu.

  * mecliste çıkan ilk kanun, hayvan vergilerinin artırılması ile ilgili idi. 24 nisan günü kabul edildi. ikinci çıkan kanun ise vatana ihanet üzerineydi.

  * gelen vekiller için kalacak yer yoktu. öğretmenevlerinde 25 kişilik koğuş şeklinde kaldılar. yer yataklarını birleştirip yatan, battaniye ile açık havada uyuyanlar bile vardı. yemek için parayı kendileri topladı. topladıkları paraya göre tabldot usulü yemek ayarladılar.

  * ilk oturumu 127 vekil ile açılan mecliste, toplamda 400e yakın vekil vardı. bunların hepsi aynı fikirde de değildi. çok şiddetli tartışmalar yaşanıyordu. vekillerin bir kısmı milli mücadele derken, bir kısmı da tekrar saltanat diyordu.

  * ilk meclis binası 23 nisan 1920-18 nisan 1924 tarihleri arasında kullanıldı. kurtuluş savaşı müzesi olarak hizmet vermekte.

  ulusal egemenlik ve çocuk bayramımız kutlu olsun.
21 entry daha