şükela:  tümü | bugün
235 entry daha
 • aşı buldum dedin mi sorumluluk büyük. ölüm de saçabilirsin. "ceddin deden, neslin baban" iyi güzel de, bu da insan hayatı. twitter 'dan kurtarılamayacak kadar nadide, her insana bir adet bahşolur. harcarsan yedeği yok .

  bu kadar ucuz promosyon görülmüş değil. tam da bize layık . haydi bakayım, kullan şimdi aşını da bende göreyim. herşeyi bırak bir kenara, dünya sağlık örgütü denen aşı mafyası yapıdan gerekli izinleri kaç yılda alabileceksin, onu da bir göreyim. ürettiğin aşının beni koruyup koruyamayacağını, bana yapacağın aşının sağlığımı s*kip atmayacağını , sadece kahramanlarınla 3 hafta laboratuvara kapanarak yaptığın çalışmalarla garanti ediyorsan, sana tavsiyem aşı maşı ile uğraşma, git pubg oyna , daha güzel vaktin geçer.

  işin aslı, hocanın kendisinin çabalarına saygı duyuyorum, toplum sağlığı için çabalamak ve toplum sağlığı için birşeyler bulmak çok kutsal bir şey. kolay gelsin kendisine, tuttuğu altın olsun.

  aslında eleştirdiğim şey bu başlık. çünkü başlık "aşı bulundu" diyor. hadi ordan!***( burayı başlığı açan yazar arkadaşımla konuştuktan sonra tekzip ediyorum. hem başlık sınırı hem de hocanın "artık türkiye'nin de kendi aşısı var demesi, bu şekilde başlık açtırdı kendisine. tekzipi yeteri kadar kimsenin okuduguna kanaat getirdikten sonra bu kısmı sileceğim)

  aşı geliştirdik, anladım :) vay be !

  isterseniz biraz deşelim bu konuyu safra kesesinden boş atıp dolu tutmadan önce.

  covid-19'u önleyici ve tedavi edici aşı , ilaç ve diger medikasyon ile ilgili tüm dünyada devam eden araştırma, geliştirme faaliyetleri , bilinen bir gerçek.

  uluslararası olarak, mart 2020 sonu itibariyle, yaklaşık 100 ilaç şirketi, çok sayıda biyoteknoloji firması, üniversite araştırma grupları ve sağlık kuruluşları aşı veya ilaç geliştirme aşamalarında yer alıyor sevgili dostlar. hatta sars-cov-2 için moderna ve inovio firmaları, ocak ayında hayvan deneylerini atlama izni bile almışlardı. hani daha virüsün adının bile konmadığı günlerde, hani daha pandemi falan ortada yokken.

  dünya sağlık örgütü (who), avrupa ilaç ajansı (ema), abd gıda ve ilaç idaresi (fda) ve çin hükümeti ve çinli ilaç üreticileri, türkiye cumhuriyeti sağlık bakanlığı'nın koordinesinde bazı üniversiteler, fransa hükümeti ve fransız ilaç geliştiricileri, büyük bir devlet katkısıyla almanya menşeli ilaç firmaları, ingiltere hükümeti ve ilaç üreticisi firmalar, dünyanın çok yerinde başka ülkeler ve geliştiriciler, aşıların, antiviral ilaçların ve monoklonal antikorun gelişimini hızlandırmak için akademik ve endüstri araştırmacıları ile koordine olarak çalışıyorlar.

  bu çalışmaların odağında the coalition for epidemic preparedness ınnovation’s isimli kuruluş var. cepi'nin 2015 yılında temelleri atılmış, 2017 yılında davos'ta düzenlenen (bkz: dünya ekonomik forumu) sırasında kuruluşu ilan edilmiş, bill gates ve melinda gates, norveç , japonya ve almanya tarafından verilen 460 milyon dolar bagış ile çalışmalarına başlamış.
  cepi , covid-19 ile ilgili, 2 milyar dolarlık bir aşı geliştirme fonu kurdu ve belli bir süre her yıl 100 milyon abd doları aşı geliştirme yatırımı taahhüdü verdi.
  geçenlerde herkes 2-3 aya aşı beklerken, yeni bir bill gates açıklaması ajanslara düştü.

  --- spoiler ---

  orta vadede etkili bir ilaç bulunmasının şart olduğunu dile getiren gates, mücadeleye son noktanın da aşıyla konacağını anlattı. gates, ‘her şey iyi giderse’ aşının 18 ayda içinde çıkacağını öngörüyor.

  ‘normal’e ancak geniş bir aşılamadan sonra dönüleceğini söyleyen gates, aşı çalışmasına yönelik şu anki harcamaların çok yetersiz olduğunu, bu alanda 10 milyarlarca dolar harcanması gerektiğini belirtti.

  --- spoiler ---

  2005 yılından beri bill gates' in sağlık, aşı geliştirme , salgınlar gibi konulara , kendi kurduğu vakıf üzerinden ilgisi sürüyor ve bu bağlamda, belirli süre aralıklarında the coalition for epidemic preparedness ınnovation’s'a yaptığı yüklü bağışları düşünecek olursak, kendisinin (bkz: bill gates) sıfatı ile 18 ay gibi bir süre vermiş olması, birkaç ay içinde aşı üretileceğini iddia edenlerden çok daha inandırıcı fakat komplo teorisinden bahsediyorum sanılmasın ama bir o kadar manidar geliyor bana.(şubat 2020 de who'da 18 ayı işaret eden bir tarihe dikkat çekmişti)
  burada da bill gates'in amerika'da degişik tepkiler çeken konusmasının bir videosu var. dünyadaki en büyük ilaç ve aşı üreticilerinden en az 7 tanesini özel olarak fonlayan adam bile 18 ay diyor!

  konuya geri dönelim; mart ayının sonuna kadar, covid-19 enfeksiyonları ve enfeksiyon sonrası tedaviler geliştirmek üzere, dünya sağlık örgütü uluslararası klinik araştırmalar kayıt platformu'na 536 klinik çalışma kaydedildi. yeniden yapılacak klinik araştırmalar arasında, diğer enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan çok sayıda yerleşik antiviral bileşik vardı. mart ayında, dünya sağlık örgütü 10 ülkede "dayanışma denemesi" ni başlattı. bu ülkeler arjantin , bahreyn , kanada , fransa , iran , norveç , güney afrika , ispanya , isviçre ve tayland 'dır.

  dsö , covid-19 ile enfekte olmuş binlerce insanı, mevcut dört antiviral bileşiğin etkinliği ile ilgili tedavi etkilerini değerlendirmek üzere projeye kaydetti. bu projenin adına “solidarity” clinical trial for covid-19 treatments deniyor.

  bu projede , laboratuvar, hayvan ve klinik çalışmalardan elde edilen kanıtlara dayanarak, aşağıdaki tedavi seçenekleri seçilmiş: remdesivir ; lopinavir / ritonavir ; interferon beta-1a ile lopinavir / ritonavir ; ve klorokin veya hidroksiklorokin .

  remdesivir daha önce, ebola tedavisi için test edildi. koronavirüslerin de neden olduğu ortadoğu solunum sendromu (mers-cov ) ve şiddetli akut solunum sendromu (sars ) için yapılan hayvan çalışmalarında umut verici sonuçlar doğurmuştur ve bu da covid-19 hastalarında bazı etkilerin olabileceğini düşündürmektedir.

  lopinavir / ritonavir hiv için lisanslı bir tedavidir. covid-19 , mers ve sars için kanıtlar henüz klinik vakaları iyileştirebileceğini veya enfeksiyonu önleyebileceğini göstermemiştir.
  bu çalışma covid-19 hastaları için herhangi bir yararı tanımlamayı ve doğrulamayı amaçlamaktadır. laboratuvar deneylerinden bu kombinasyonun covid-19'a karşı etkili olabileceğine dair göstergeler olsa da, covid-19 hastalarında şimdiye kadar yapılan çalışmalar sonuçsuz kalmıştır.

  interferon beta-1a , multipl sklerozu tedavi etmek için kullanılır. bu ilaç ile ilgili, bilinen bir ms hastası olan serdar ortaç ile ilgili bir örnek verelim.

  --- spoiler ---

  hastaneye girdikten sonra ateşini ölçtüren ortaç, "ateş normal yırttık. hastanede göğüs hastalıkları bölümüne geldim. tomografiye gireceğim orada virüs varsa görünecek. ms hastası olduğum için doktorumun verdiği ilaç benim tüm bağışıklık sistemimi koruyormuş" dedi.
  --- spoiler ---

  dolayısı ile interferon beta-1a için, bağışıklık sistemini korumaya yönelik önleyici kapsamda bir tedavi şekli denebilir.

  klorokin ve hidroksiklorokin çok yakından ilişkilidir . sıtma ve romatoloji rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. çin ve fransa'da yapılan küçük çalışmalar covid-19'un neden olduğu pnömoniye karşı klorokin fosfatın olası yararına dair bazı göstergeler sağladı, ancak bu tedavi randomize çalışmalar ile onaylanmış değil.

  normalde, aşı ve ilaç geliştirme, yeni bileşiğin güvenliğini ve etkinliğini test ve garanti etmek için tipik olarak beş yıldan fazla bir süreye ihtiyaç duyuyor ve çok aşamalı bir süreç.
  european medicines agency (ema) ve united states food and drug administration (fda) gibi düzenleyici kurumlar klinik testleri hızlandırmak için burokrasiyi ortadan kaldırarak prosedürleri hızlıca onayladı.

  bu arada , 21 mart 2020 tarihinde abd hastalık kontrol ve önleme merkezi cdc remdesivir ile ilgili bir tavsiye yayınladı . "klinik pnömonili hastalar için remdesivir kullanılabilir ve tavsiye edilebilir."

  tekrar bu aşı üretimi konusuna değinelim biraz. birçok şirket, mers ve sars gibi diğer koronavirüsleri hedefleyen aşı platformlarına zaten sahipti. bu, covid-19 'a neden olan yeni koronavirüse karşı immünizasyon için deneysel aşıları hızla prototiplemelerini sağladı. aşağıda, kendi başlarına veya başka bir ilaç yapımcısı ile ortaklaşa olarak covid-19 aşılarını aktif olarak geliştiren şirketlerin bazıları bulunmaktadır.

  arcturus therapeutics

  biontech

  cslbehring

  dynavax

  glaxosmithkline

  inovio

  johnson & johnson

  novavax

  pfizer

  sanofi

  translate.bio

  bu şirketlerden ikisi şu anda lider konumda görünüyor. mart ayında, moderna deneysel bir covid-19 aşısının insanlarda ilk klinik testini başlattı .

  amerikalı firma moderna therapeutics, klinik denemelerin başarıyla devam ettiğini, gelecek sonbahardan itibaren ilk aşıların dağıtabileceğini duyurdu

  --- spoiler ---

  aşının geliştirilme aşamasının 'rekor' hızla devam ettiğinin altını çizen şirket ceo'su bancel, "hükümetler onaylarsa, 2020 sonbaharına kadar sağlık personelleri ve risk altındaki kişilere aşıyı dağıtmaya başlamayı umuyoruz. ikinci hedef, geliştirmenin başlamasından 12 ila 18 ay sonra, yani 2021'de resmi izinler alındıktan genel dağıtıma başlamak" diye konuştu

  --- spoiler ---

  diğer bir şirket olan inovio ise, 6 nisan 2020'de deneysel covid-19 dna aşısı ino-4800'ün 1. faz klinik çalışmasına başladığını duyurdu

  aşı çalışmaları rekor bir hızla devam ederken, birçok şirket, halihazırda piyasada covid-19'lu hastaların tedavisinde potansiyel taşıyabilecek ürünlerini onaylatmışlar.
  aralarında bayer , amgen , novartis gibi birçok tanınmış şirket de covid-19 için yeni tedaviler ve terapiler geliştirecek ilaçların üretimi için uğraşıyor.

  aşı çalışmaları, ülkemizde de sağlık bakanlığının öncülüğünde devam ediyor. tübitak tarafından corona virüsüne yönelik aşı geliştirilmesi için ‘inaktif covid-19 aşısı geliştirilmesi’ projesi oluşturuldu.

  konsorsiyumda bulunan bursa uludağ üniversitesi veteriner fakültesi viroloji anabilim dalı öğretim üyesi prof. dr. kadir yeşilbağ'a göre aşı çalışmalarında en erken sonuç yılsonuna kadar hazır olur.
  --- spoiler ---

  “aşı çalışmalarındaki birinci kriter aşının güvenilirliğidir. yani kullanılacağı insanlar için zararsız olması gerekiyor. aksi takdirde koruma sağlayalım derken istenmeyen birtakım etkenler doğurmuş olursunuz. böyle ölüm oranı çok düşük olan bir hastalık için zararsızlığı henüz gösterilmemiş bir aşının kullanıma konulması söz konusu olamaz. dolayısıyla birkaç ayda bir aşının geliştirileceğini kullanıma alınacağını beklemek çok gerçekçi görünmüyor. ama zannediyorum önümüzdeki bir yıl içerisinde veya bu yılın sonuna doğru aşı ile ilgili somut gelişmelerin sahaya indiğini görebileceğiz” ifadelerini kullandı.

  --- spoiler ---

  türkiye'de 6 farklı konuda arastırmalar yapılıyor. tedavi edici yöntemlere yönelik araştırmalar arasında yer alan virüse spesifik gamma globulin, interleukin-6 blokörü, virüs spesifik t lenfosit, virüse spesifik bağışıklık hücreleri, ağır akciğer hasarında mezenşimal kök hücreleriyle tedavi konuları yer alıyor. araştırma sonuçlarının çok kısa sürede ürüne dönüştürülerek, covid-19 tedavisinde kullanılması hedefleniyor.

  bak böyle birşey covid-19 için ilaç ve aşı üretmek. on trilyonlarca dolarlık bir pasta üzerinden aşı savaşları baslamışken dünyada, twitter üzerinden aşı üretmeye kalkarsan, bir de 59-60 tane troll hesapla desteklediğin kampanya promosyonunda mehteran söyleye söyleye evreka dersen adama gü ler ler!

  kaynaklar:

  who (dünya sağlık örgütü web sitesi)

  cepi (coalition for epidemic preparedness innovations )

  moderna inc. web sitesi

  fool.com

  cdc wiki makalesi

  european centre for disease prevention and control wiki makalesi

  china national health commission wiki makalesi

  covid-19 drug development wiki makalesi

  türkiye cumhuriyeti sağlık bakanlığı web sitesi

  bill and melinda gates vakfı internet sitesi
264 entry daha