şükela:  tümü | bugün
142 entry daha
 • gözden kaçan çok nokta var... zeka ile çalışkanlık bağlantılıdır. zeki insan merak sahibi olduğu için çalışır. çalışkan insan ise zeki insandan farklı olarak güdülenme de zorluk yaşar ve ancak bir çıkarı varsa çalışır. yana çekilin kahvenizi alın, uzun uzun bilimsel kaynaklarla açıklıyorum.

  "çalışkan insan başarır" miti yanlış mıdır? bilimsel verilere bakalım:
  kısa cevap; evet çalışkan insan başarır. nörolojik çalışmalar siz bir konuyla ilgilendikçe yeni nöron ağları oluşturduğunu ve o konuda uzmanlaştığınızı gösteriyor ki buna nöroplastisite diyoruz. hebb kuralı olarak da biliniyor.
  ileri okuma için referans: çalıştıkça beynimiz gelişir

  çalışkan ve zeki insanların beyin yapısı nasıl?
  çalışkan insanlarda bir konu üstünde gayret sarfedildiğinde gelişen kısım akışkan zeka olur. zeki insanda ise gelişmeye açık nöron miktarı daha yüksek ki bunun sebebi de kristalize zeka olarak açıklanır. bu yüzden bir konuda daha rahat şekilde uzmanlaşabilirler. akışkan ve kristalize zeka hakkında

  yüksek iqlu bireylerin beyin yapısı
  yine zekanın çalışarak geliştiğini araştıran üstteki çalışma da şöyle demiş: "büyük nöronlar temporal lob'da hızlı sinyaller üretilmesine, bu da verilerin daha hızlı işlenmesine neden olur." anlattığımız gibi bu insanlar daha hızlı öğrenir.

  improving fluid intelligence with training on working memory makale
  bir diğer makalede ise kişileri önce belli konularda çalıştırıp, gelişmelerini izliyorlar. sonuçta zeka puanlarında artış görülüyor. ardından başka alakasız bir iş yaptırdıklarında, o işte de başarıları, kısaca akışkan zekalarının arttığı gözlemleniyor.

  sosyal çevrenin önemi nedir?
  çalışırken güdülenmemiz bulunduğumuz ortamla da ilişkilidir. bu kural çok nadir bozulur. örneğin kötü bir okulda okuyorsunuz diyelim, sosyal bir varlık olarak çevrenize uyum sağlar ve onlar az çalışıyorsa siz de az çalışırsınız ama zeki insan burada daha fazla fark yaratır ve ne olursa olsun yukarıları çıkmaya başlar ama o bile potansiyelini tam kullanamaz! tam kullanabilmesi için çevresini değiştirmesi gerekir.

  mesele doğru ortamda bulunabilmektir. zeki değil ama çalışkansanız bulunduğunuz ortamdan sıyrılıp daha iyi bir çevreye geçmelisiniz. şöyle ilgili bir çalışma mevcut:
  sosyal çevre zekayı nasıl etkiler? makale

  buna en iyi örnek bence 19 yy almanyasındaki yaşananlar. öyle bir ortam düşünün ki einstein, planck, de brogile, heisenberg ve unuttuğum onlarca değerli bilim adamı yakın çevrede çalışırdı. bunlar belki zeki, belki çalışkan ama zeki olma ihtimalleri daha yüksek ve çevre etkisiyle devamlı güdülenmişlerdir. böylece kuantum meaniği postulatları, izafiyet teorisi ve ışık hakkında bir çok gelişme yaşanmıştır.
  fazla iq patlaması

  bu sadece fen bilim alanında değil, psikoloji gibi sosyal bilim alanında da böyledir. örneğin psikanaliz gelişirken, viyana konferanslarında ünlü psikiyatrların birbiriyle iletişimde olduğunu görürüz. sigmund freud başta olmak üzere carl jung, alfred adler, melanie klein, sandor ferenczi... hepsi bir aradadır. ilgili foto:
  psikanalistler
  daha büyük bir aile resimi için: psikanalistler bir arada

  istatistiksel olarak bakıldığında zeki insanların iyi eğitimli üst düzey insanların yanında bulunma ihtimali daha yüksektir. altta bununla ilgili güzel bir görsel var, buna çan eğrisi diyoruz. iq'su ortalama insanların daha geniş bir yer kapladığı ortadadır, oysa ki zeka seviyeniz arttıkça (sağa doğru) daha az insanın bulunduğu bir bölgeye kayarsınız.
  çan eğrisinde iq'nun dağılımı

  sonuç
  çalışarak başarılı olma oranı zeka ile başarılı olma oranına göre çok daha düşüktür belki %20 denebilir. çünkü zeki bireylere göre daha zor güdülenirler ve daha fazla çalışmaları gerekir, burada da etkin mekanizma sosyal çevredir ama çalışarak akşıkan zekanızı kesin olarak arttırabilir ve bulunduğunuz sosyal çevreden daha iyisine taşınabilirsiniz. bununla ilgili ekşi şeylerde bir yazım yayınlanmıştı; "mesele özel olduğunu düşünmek değil, bir amaç uğruna devamlı çalışmaktır, aksi halde kendinizi özel görürken, sıradan bir insana dönüşürsünüz:
  (bkz: kendinin sıradan biri olduğunu fark etmek/#104828630)

  son söz olarak iyi tarafından bakın, iq değil de çalışarak bir şeylere başardıysanız zeki insanlardan daha özelsiniz anlamına gelir.

  edit: imla hataları, resim ve fotoğraflar düzeltildi.
38 entry daha

hesabın var mı? giriş yap